Důl Žofie
Důl Žofie | |
---|---|
Důl Žofie | |
Souřadnice | 49°50′45″ s. š., 18°25′13″ v. d. |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Důl Žofie je bývalý černouhelný hlubinný důl, který se nachází v Porubě (část Orlové). Důl je také znám pod názvem Fučík 5, který nesl po svém začlenění do dolu Julius Fučík.
Historie
Těžba uhlí na dole Žofie byla zahájena v roce 1871 těžířstvem bratří Gutmannů Kamenouhelné doly Orlová-Lazy.
Po 2. světové válce byl důl znárodněn a stal se součástí národního podniku Ostravsko-karvinské kamenouhelné doly (pozdější OKD). V roce 1963 došlo k začlenění Žofie pod důl Československý pionýr (původní doly Evžen a Václav). K dalšímu slučování došlo v roce 1970, kdy byl Československý pionýr začleněn pod Důl Julius Fučík a Žofie se stala závodem č. 5 tohoto dolu, krátce označovaná jako Fučík 5.
Po ukončení těžby v roce 1995 byl areál dolu předán státnímu podniku DIAMO, odštěpný závod Odra. Na bývalém dole byla vybudována čerpací stanice důlní vody (tzv. vodní jáma), která od 29. 5. 1999 chrání činné doly v okolí před přítokem důlní vody z uzavřených uhelných dolů revíru.
Třídírna Dolu Žofie byla od 4. 4. 1997 do 26. 9. 2001 nemovitou kulturní památkou.[1]
Současnost
V listopadu 2005 získalo areál dolu do svého vlastnictví město Orlová (vyjma vodní jámy, která zůstává ve správě podniku DIAMO), které zde plánuje vybudování průmyslové zóny. Z tohoto důvodu město vložilo areál do majetku společnosti Orlovská průmyslová a podnikatelská zóna Žofie, kterou město založilo společně s firmou ROSH (od prosince 2006 je firma ROSH jediným vlastníkem zóny).
Důl Žofie 1967
Ve středu 26. dubna 1967 navečer došlo na závodě Žofie tehdejšího Dolu Čs. pionýr v Orlové k závalu, který uzavřel únikovou cestu šestici horníků. Tato nehoda byla svým průběhem motivací pro mnohá zlepšení záchranářské techniky a taktiky a svým šťastným koncem pomohla k zvýšení prestiže báňské záchranné služby v očích tehdejší veřejnosti.
V dubnu 2021 byl důl zařazen do historické stezky Zapomenutá Orlová. Na místě se nachází také informační cedule.[2]
Fotogalerie
Důl Žofie od východu
Důlní chodba
V hloubce 700 metrů
Důlní vozíky
Důlní areál
Reference
- ↑ Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-03-09]. Identifikátor záznamu 162182 : uhelný důl hlubinný Žofie/Čs. pionýr/Fučík, z toho jen: třídírna. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1].
- ↑ Zapomenutá Orlová. zapomenutaorlova.muor.cz [online]. [cit. 2021-04-06]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Důl Žofie na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Boris Renner, Licence: CC BY-SA 3.0
700 metrů pod zemí - důl Žofie
Autor: Boris Renner, Licence: CC BY-SA 3.0
700 metrů pod zemí - důl Žofie