Důl Bratrství

Důl Bratrství
Vstupní areál v dubnu 2008 během kontrolního odtrhávání stropu hlavní chodby
Vstupní areál v dubnu 2008 během kontrolního odtrhávání stropu hlavní chodby
Základní údaje
Typ dílahlubinný důl
Těžbastříbro, uran
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajKarlovarský
OkresKarlovy Vary
ObecJáchymov
Souřadnice
Důl Bratrství
Důl Bratrství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Důl Bratrství je bývalý stříbrný a později uranový hlubinný důl v Jáchymově, který od roku 1974 slouží k ukládání přírodních radioizotopů (226Ra, 232Th a ochuzeného uranu)[1].

Původní název dolu byl Štola saských šlechticů. Důl byl zajímavý tím, že těžní jáma Zdař Bůh byla tzv. slepá. To znamená, že neústila až na povrch, ale těžní věž se strojovnou byla v podzemí a vytěžená ruda byla na povrch dopravována vodorovnou štolou.

Památník pracovních táborů stojících ve 40.–50. letech v blízkosti dolu Bratrství. Odhalen 2. října 2021.

Důl se nachází u silnice mezi Jáchymovem a lanovkou na Klínovec. Dnes je na jeho místě jednak úložiště radioaktivního materiálu,[2] jednak rekreační středisko. Zatímco úložiště je přímo v nitru dolu (a díky výskytu pouze přírodních radionuklidů relativně bezpečné, vody důlního systému a vody potoka Veseřice jsou monitorovány na obsah radionuklidů se čtvrtletní periodou[3]), rekreační středisko je na místě Ústředního tábora z doby těžby uranových rud. Tento tábor měl krycí označení M a fungoval od 21. února 1950 do 12. června 1954.

První zmínku o dolu najdeme v kronice města v roce 1540. K přejmenování dolu došlo 2. července 1945 na počest pařížské komuny. Ze Štoly saských šlechticů se tak stalo Bratrství a z dolu Werner Rovnost. Pouze Svornost si zachovala své původní jméno.

Odkazy

Reference

  1. Limity a podmínky bezpečného provozu URAO Bratrství v platném znění, SURAO Praha
  2. Úložiště radioaktivních odpadů Bratrství [online]. SÚRAO [cit. 2017-11-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-11-07. 
  3. Program monitorování URAO Bratrství v platném znění, SURAO Praha

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
URAO Bratrství.jpg
Autor: Jaroslav Jelínek, Licence: CC BY-SA 4.0
Vstupní areál do Úložiště Bratrství v dubnu 2008 na úpatí údolí Veseřice nedaleko Jáchymova
Pamatnik Bratrstvi Jachymov odhaleni (2021) 11.jpg
Autor: Michal Louč, Licence: CC BY-SA 4.0
Odhalení památníku s infopanelem u dolu Bratrství. Památník připomíná pracovní tábory Bratrství a Ústřední tábor ze 40.–50. 20. století. Památník vznikl z iniciativy SÚRAO a ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.
Schlaegel und Eisen nach DIN 21800 gedreht um 180 Grad.svg
Picture of miner's tools rotated by 180 degrees. This icon is used for closed down mines.