Důl McArthur River

Důl McArthur River
Těžební prostor dolu
Základní údaje
Jiné názvyMcArthur River Uranium Mine
(oficiální název v angličtině)
Typ dílahlubinný důl
Těžbauranová ruda
Poloha
StátKanadaKanada Kanada
ProvincieSaskatchewan
Souřadnice
Důl McArthur River
Důl McArthur River
Provozní údaje
VlastníkCameco ( 70 %) a Orano Mining (původně Areva Resources Canada)
Období těžbyod roku 2000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kanadský Důl McArthur River (anglicky McArtur River Uranium Mine) je nejproduktivnější uranový důl na světě. Tento hlubinný důl se nachází v provincii Saskatchewan v centrální části Kanady, na území nejrozlehlejší a nejseverněji položené saskatchewanské divize č. 18 - Saskatchewan Census Division No. 18. Důl leží 620 km vzdušnou čarou směrem na sever od Saskatoonu, největšího města zmíněné provincie. Důl McArthur River je ze 70 % ve vlastnictví kanadské společnosti Cameco, zbylých 30 % náleží francouzské společnosti Orano Mining, jejíž předchůdkyní byla Areva (Areva Resources Canada), nástupkyně společnosti COGEMA. [1]

Athabaská pánev

Důl McArthur River se nachází v Athabaské sedimentární pánvi (anglicky Athabasca Basin) při západním okraji Kanadského štítu.

Geologická mapa Kanady, Kanadský štít je vyznačen červeně

Leží zhruba 230 km jihovýchodně od jezera Athabasca a 80 km směrem na severovýchod od bývalého povrchového uranového dolu a pozdější úpravny uranové rudy Key Lake, který byl vybudován při jižním okraji athabaských uranových ložisek, jež jsou nejbohatší na světě.

Na severovýchod od Dolu McArthur River je v provozu podobně výnosný Důl Cigar Lake (Cigar Lake Mine), ve stejném směru pak o něco dále ještě leží uranové doly McClean Lake (McClean Lake Mine) a Rabbit Lake (Rabbit Lake Mine) poblíž jezera Wollaston. Severozápadně od Dolu McArtur River, směrem k jezeru Athabasca, byl v letech 1980 až 2002 činný uranový důl Cluff Lake (Cluff Lake Mine), kde byl kombinován povrchový a hlubinný způsob těžby.

Kanada je s 15% podílem druhým největším světovým producentem uranu. Od roku 2009 první místo na světě náleží Kazachstánu, jehož produkce téměř dvojnásobně převyšuje produkci Kanady. Třetí v pořadí je Austrálie a čtvrtá Namibie.[2]

Historie

Ložisko na McArthurově řece (McArthur River) bylo odkryto v roce 1988. Těžba, která probíhá v hloubce 500 - 600 metrů, zde byla zahájena v roce 2000. V roce 2012 se Důl McArthur River podílel na světové produkci uranu 13 procenty, což jej zařadilo na první místo na světě. Vzhledem k dlouhodobé stagnaci světových cen uranu společnost Cameco v roce 2017 avizovala, že v následujícím roce 2018 bude v tomto dole těžba uranu částečně utlumena.

Dostupnost

Spojení do dolu je zajišťováno především letecky - 2,8 km směrem na východ od těžního prostoru se nachází letiště McArthur River Airport. K dolu vede od jihu též pozemní komunikace. Tato silnice, která je pokračováním Saskatchewan Highway 914, oficiálně končící u Dolu Key Lake, je v soukromém vlastnictví firmy Cameco.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků McArthur River uranium mine na anglické Wikipedii a Mine d'uranium de McArthur River na francouzské Wikipedii.

  1. Uranium mines [online]. Orano Group [cit. 2018-11-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-10-22. (anglicky/francouzsky) 
  2. World Uranium Mining Production [online]. World Nuclear Association, 2018-07 [cit. 2018-11-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Canada geological map.JPG
Geological Map of Canada
McArthur River Uranium Mine.jpg
(c) Turgan na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
McArthur River Uranium mine, looking South East.
Relief map of Canada.png
Autor: Nzeemin, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of Canada.
  • Projection: Lambert Conformal Conic Projection
    • lon0 = -27°
    • lat0 = 69°
    • lat1 = 51°
    • lat2 = 45°
  • Projection/coords for GMT: -Jl-95/49/49/77/1:29350000 -R-121.36/38.29/-11.5/63.0r