Dům čp. 715/II Palackého ulice

Dům U Rozýnů
Čp. 715/II Palackého ulice 13
Účel stavby

nájemní a obchodní dům

Základní informace
Slohnovorenesance
ArchitektAchille Wolf
Výstavba18841886
Materiálycihelné zdivo, kámen
StavitelJaroslav Fuchs
Poloha
AdresaVodičkova 715/23 Palackého 13
Nové Město
110 00  Praha 1, ČeskoČesko Česko
UliceVodičkova a Palackého
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky103443 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nárožní dům čp.715/II Palackého ulice je novorenesanční nájemní a obchodní dům čp. 715/II na Novém Městě v Praze 1. Má dva vchody, na nároží Palackého ulice 13 a Vodičkovy ulice 23, a dvorní fasádou je orientovaný do kouta Františkánské zahrady. V letech 18841886 jej postavil stavitel Fuchs podle projektu architekta Achilla Wolfa. Budova je od roku 2008 chráněna jako kulturní památka.[1]

Dějiny

Městiště domu po založení a vytyčení Nového Města pražského zahrnovalo dvě domovní parcely, v trase pozdějších ulic Palackého a Vodičkovy. První jménem doložený obyvatel jednoho domu byl v roce 1383 Jan Regulus a po něm pasíři Vavřinec Kulhavý a Matěj Mazanec či Mazánek. Druhý dům vlastnil od roku 1381 pekař Beneš a po něm v roce 1410 pasíř Vavřinec a další Havel Nenáhlo. Tehdy byly domy situovány v uličce pasířů (in vico cingulatorum), ještě v roce 1434[2] shodně s paralelní ulicí, nyní Jungmannovou. Výjimečnou velikost a situaci domu využívali ke své reprezentaci pražští patricijové, jako byl Heřman Slepotický ze Sulich a na Jažlovicích nebo novoměstský radní Antonín Krocín z Drahobejle, příbuzný staroměstského primátora Václava Krocína z Drahobejle.[3] Označení domu U Rozýnů se vžilo podle majitele Jiřího Rozýna z Rakovníka, který dům koupil roku 1611 od Jáchyma Šťastného Šturma z Hiršfeldu. Utrakvista Rozýn musel po bělohorské bitvě uprchnout ze země a jeho majetek byl císařem zkonfiskován. Berní rula v polovině 17. století zaznamenala oproti sousedním domům odvod dvojnásobné daně, protože dům byl tak velký a jeho majitelé – jezuité od kaple Božího Těla na Dobytčím trhu – v něm provozovali výčep piva.[4] Od nich jej koupil Jan Krotko a v roce 1779 Václav Slivka.

Stávající dům projektoval architekt Achille Wolf a realizoval stavitel Fuchs v letech 18841886. Dominantní poloha na křižovatce ulic Palackého, Vodičkovy a V jámě předurčila dům k pohostinským účelům. Za první republiky bylo v přízemí zavedeno lahůdkářství U Dřevy, v němž byla také vlastní pražírna kávy Julia Meinla. Provoz včetně prodeje cukrovinek pokračoval i po znárodnění až do roku 1990. Po privatizaci byly obchodní prostory v přízemí adaptovány na lékárnu a později na prodejnu konfekce.

Architektura

Dům je trojpatrový, převážně podsklepený a krytý sedlovými střechami. Jeho nároží v patrech vyznačuje trojosý rizalit s půlválcovým arkýřem, vztyčeným na dórských sloupech, a zakončený poloviční kupolí. Nízká prosklená kupole uzavírá také tři nárožní vikýře. Dům je orientovaný diagonálně, s asymetrickým dvorním traktem do Františkánské zahrady.

Valeně klenutý průjezd z Palackého ulice má bohaté ornamentální i figurální štukatury. Na parapetu klenutého portálku v mezipatře je novorenesanční reliéf rytíře u věže, kterým se dům hlásí k pojmenování ze 16. století. Nad oknem je nika s barokní sochou sv. Václava, v horní části letopočet 1885 a trojúhelný fronton. V levé ose zadního příčného křídla má portál průjezdu do dvora vsazený klenák s maskaronem vousaté hlavy bojovníka. V prvním patře je na volutových konsolách nesená pavlač, podepřená litinovými sloupky. V interiérech se dochovaly štukové stropy, původní okenní rámy a ostění, dveře, skla s leptanými ornamenty, kování, mříže, zčásti mramorové schody a na chodbách terazzo.

Odkazy

Reference

  1. https://pamatkovykatalog.cz/cinzovni-dum-15464445
  2. TOMEK, Václav Vladivoj, Základy starého místopisu pražského II. Nové Město. Praha 1870, s. 59
  3. Jan ŽUPANIČ: Nova nobilitas - Nová šlechta v českých zemích a podunajské monarchii
  4. LÍVA Václav, Berní rula 3, Pražská města. Praha 1949, s. 82

Literatura

  • BAŤKOVÁ, Růžena a kolektiv autorů: Umělecké památky Prahy 2, Nové Město a Vyšehrad. Academia Praha 1998, s. 416

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Dům čp. 715-II Vodičkova 23 Palackého 13.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Dům čp. 715-II Vodičkova 23 Palackého 13