Dům Emila Škody

Dům Emila Škody
Dům Emila Škody
Dům Emila Škody
Základní informace
SlohNovogotika
ArchitektMoritz Hinträger
Výstavba1866
Přestavba70. léta 20. století
Materiálzdivo
Současný majitelSpráva veřejného statku města Plzně
Poloha
AdresaKlatovská 348/10
Plzeň 3, Jižní Předměstí
301 00 Plzeň 3, Plzeň-Jižní Předměstí, ČeskoČesko Česko
UliceKlatovská třída a Klatovská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky14485/4-4406 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům Emila Škody (také Vila Voglových či Dům U Práce) je novogotický dům, původně samostatně stojící vila, na prostranství U Práce na adrese Klatovská 348/10, 301 00 na Jižním předměstí, Plzeň 3. Byl vybudován jako rodinné sídlo rodiny Hahnenkammovy, do které se roku 1871 přiženil průmyslník Emil Škoda a se svou manželkou Hermínou se zde usadil.

Dějiny budovy

Emil Škoda, který v domě pracoval a žil přes 30 let

Výstavba

Roku 1866 nechala Marie Hahnenkammová, vdova po Johannu Hahnenkammovi, majiteli plzeňských domů a povoznictví, vystavět dům na vznikající křižovatce u Ferdinandovy třídy podle návrhu později slavného vídeňského architekta Moritze Hinträgera, rodáka z nedalekých Křimic. Hlavní příjmy rodiny pocházely tehdy především z vaření piva značky Hahnenkekamma.

Emil Škoda

V domě si pronajal kancelář Emil Škoda, novopečený majitel plzeňských strojních závodů - kancelář mu zde díky teprve rostoucí zástavbě umožňovala výhled na továrnu. Díky tomu se seznámil s dcerou Marie Hahnenkammové, Hermínou, a v roce 1871 spolu uzavřeli sňatek. Škoda pomohl vzchopit rodinný podnik a zároveň použil peníze z věna k investicím do Škodových závodů, které díky tomu mohl modernizovat. Tak začal svou veleúspěšnou éru.

Interiér dvoupatrové stavby byl luxusně vybaven a vyzdoben, nacházel se zde Orientální salón se sbírkami koberců z Persie a dalšími exotickými artefakty. Škoda byl nadšeným lovcem, lovecký salónek byl vyzdoben řadou trofejí. Ze západní strany v pozdějších letech přibyla přístavba. Na dvoře se zahradou se nacházely také stáje a garáž.

Emil Škoda zemřel roku 1900, dům roku 1903 odkoupila rodina Fiedlerových a byl nadále pronajímán k bydlení zámožných rodin z Plzně.

Práce Adolfa Loose

V roce 1910 a 1928 upravoval architekt a designér Adolf Loos v domě bytový interiér, poprvé pro dceru majitele domu Steffi Fiedlerovou, poté pro manželský pár Josefa a Štěpánky Voglových (včetně lékařské ordinace).

Po roce 1948

(c) Anaj7, CC BY-SA 3.0
Interiér bytu Voglových, Adolf Loos, 1928

Po převzetí moci ve státě komunistickou stranou v Československu v únoru 1948 byla budova zestátněna a vzniklo zde knihkupectví s kontaktním místem poválečného osvětového nakladatelství Práce, s celým názvem Nakladatelství a knihkupecké podniky Revolučního odborového hnutí (ROH). Nakladatelství se soustředilo na vydávání odborné literatury z technické, ekonomické i právní oblasti se zaměřením na odborovou činnost na pracovištích, později vydávalo i beletrii. V 70. letech 20. století byly provedeny stavební úpravy, prodejna zanikla v 90. letech 20. století a budova přešla do majetku Správy veřejného statku města Plzně.

Neoficiální název této křižovatky se vžil do paměti Plzeňanů, a tak blízké zastávky MHD se nyní oficiálně jmenují U Práce.

Architektura stavby

Stavba domu zabrala několik let a byla dokončena ve stylu tudorské gotiky roku 1866 na volném pozemku na vrcholu návrší, nedaleko od jádra města. V centrální ose budovy, kterou tvoří věžovitý portál s dekorativním cimbuřím, se v zadní části nachází centrální schodiště stavby. Objekt se skládá ze suterénu, dvou podlaží a prostoru na vrcholu portálu, v nichž se nacházejí primárně kanceláře s okny do Klatovské a Tylovy ulice, do vnitrobloku. Ten není z Tylovy ulice stavebně uzavřen, což odkazuje na původní samostatnou konstrukci budovy, ke které byly až v pozdějších letech na jižní straně přistavěny domy spoluvytvářející jednu stranu Klatovské ulice.

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Plzeň, Klatovská 12, byt Voglových (15).jpg
(c) Anaj7, CC BY-SA 3.0
Byt Voglových, jehož interiér navrhl Adolf Loos. Klatovská 455/12, Plzeň.
Emil Skoda.jpg
Emil Škoda (1839-1900), český inženýr a industrialista.
Skoduv dum Plzen.jpg
Autor: Jik jik, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: