Dům Společenstva pražských stavitelů

Dům Společenstva pražských stavitelů
Fasáda domu do Kozí ulice
Fasáda domu do Kozí ulice
Účel stavby

nájemní obytný dům

Základní informace
Slohneorenesance, eklekticismus
ArchitektJosef Schulz
Výstavba1875-1877
StavebníkSpolečenstvo pražských stavitelů
Současný majitelměsto Praha
Poloha
AdresaKozí 915/7, Staré Město, Praha 1, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky38810/1-414 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům Společenstva pražských stavitelů (Dům Na Zednické) je řadový dvoutraktový činžovní dům čp. 915/I v Praze na Starém Městě, s hlavním průčelím obráceným do Kozí ulice č. o. 7 a s postranním traktem na Kozí náměstí a do dvora. Dům byl postaven v novorenesančním stylu podle návrhu architekta Josefa Schulze z roku 1875.

Historie

Busty architektů
Busta Petra Parléře
Busta Benedikta Rejta

První písemná zpráva o zástavbě parcely pochází z roku 1404, kdy se místo nazývalo Starým uhelným náměstím (Antiquo foro carbonum)[1] K roku 1647 zde stál již barokní dům cechu staroměstských zedníků a kameníků, jemuž jej daroval zednický mistr Dominik Barifis. Cech byl zrušen roku 1859. Nástupnickou institucí se stalo Společenstvo stavitelů pro obvod pražské obchodní a živnostenské komory, jež sdružovalo kolem 700 členů a potřebovalo jak úřední prostory (sál v prvním patře k členským schůzím, pro knihovnu a archiv), tak byty, noclehárnu a v přízemí provozovalo hospodu Na zednické.[2]

Tento dům, stejně jako oba sousední a s nimi celý blok, byl zbourán hned v první etapě pražské asanace do roku 1875 a na jeho místě si Společenstvo pražských stavitelů postavilo novostavbu v tehdy módním novorenesančním stylu. Pro vypracování projektu oslovilo architekta Josefa Schulze. Podle Emanuela Pocheho na projektu pracoval také Antonín Wiehl.[3] Stavbu realizovali stavitelé František Heberle a František Václavík v letech 1876-1877. Na svou dobu moderní a značně rozlehlý činžovní dům má půdorys písmene L s trojúhelným dvorem. Dvoutraktové průčelí je obrácené do Haštalské ulice a na Kozí plácek, dvorní trakty mají okna na sever a západ. Poměrně plochou uliční fasádu čtyřpatrového domu (mezanin + tři patra) zdobí černá novorenesanční šablonová malba groteskního ornamentu s maskarony a třemi emblémy cechů architektů, stavitelů a zedníků. Iluzivní provedení napodobuje renesanční sgrafito. Návrhy Petra Maixnera provedl malíř Láďa Novák.[3] Plasticky řešené je orámování oken prvního patra (tzv. piano nobile) s kuželkovou balustrádou nyní zazděné lodžie, římsami a suprafenestrami s vloženými výklenky pro busty tří významných architektů Prahy, podle popisek to jsou: Petr Parléř, Matěj Rejsek a Benedikt Rejt (s popiskou Beneš z Loun). Autor bust není znám, z týchž modelů byly okopírovány busty na domě v Holešovicích, odlišné jsou busty architektů na Kindlově domě čp. 1059/II Na poříčí. Pod korunní římsou jsou nápisové pásky dalších architektů, bez bust: J. D. Barifis, Jan Bernard Fischer z Erlachu, K. I. Dientzenhofer, Josef Kranner a Ferdinand Špaček (chybně, má být Václav Špaček).

Dům prošel dvěma etapami rekonstrukce, od roku 1958 je chráněn jako nemovitá kulturní památka. V současné době slouží jako činžovní, v přízemí je restaurace a v další části hotel.

Odkazy

Reference

  1. TOMEK Václav Vladivoj, Základy starého místopisu pražského I., Staré Město. Praha 1866, s. 184
  2. RUTH, František: Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Svazek II. Körber Praha 1907, s. 606
  3. a b POCHE, Emanuel: Prahou krok za krokem. 2. vyd. Panorama Praha 1985, s. 199.

Literatura

  • VLČEK, Pavel (ed.), Umělecké památky Prahy, Staré Město a Josefov.. Academia Praha 1998, s. 497–498 (chybné označení Haštalská ulice).

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kozí plácek, suprafenestra s bustou Petra Parléře.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Dům čp. 915-I, Haštalská 7, Kozí plácek, suprafenestra s bustou Petra Parléře. 1876-1877
Dům čp. 915-I, Haštalská 7, Kozí plácek, busta Benedikta Rejta.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Dům čp. 915-I, Haštalská 7, Kozí plácek, suprafenestra s bustou Benedikta Rejta
Dům čp. 915-I, Haštalská 7, Kozí plácek, busty architektů.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Dům čp. 915-I, Haštalská 7, Kozí plácek, busty architektů