Dům U Kamenného sloupu

Dům U Kamenného sloupu
(c) Person, CC BY-SA 3.0
Účel stavby

měšťanský dům, nyní Galerie Josefa Sudka

Základní informace
Slohbaroko
Přestavba1706
Poloha
AdresaÚvoz 160/24, Hradčany, Praha 1, ČeskoČesko Česko
UliceÚvoz
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům U Kamenného sloupu (také dům U Luny) je dvoupatrový řadový dům v ulici Úvoz v Praze 1 na Hradčanech. Je známý svým domovním znamením – sloupkem s dřevěnou plastikou Immaculaty. Od roku 1964 je kulturní památkou.[1] Od roku 1995 tu sídlí Galerie Josefa Sudka.

Historie a popis

Původně renesanční dům z konce 16. století koupil v roce 1697 za 1300 zlatých malíř Kristián Luna (v kupní smlouvě je doložen i název U Kamenného sloupu) a nechal ho barokně přestavět. Na zhotovení nového domovního znamení v roce 1706 poukazuje známý chronogram na podstavci sloupku: LapIDea CoLVMna (Kamenný sloup). Sošku na sloupku vytvořil pravděpodobně sám Kristián Luna a předlohou mu byla postava Panny Marie od Jana Jiřího Bendla na Mariánském sloupu na Staroměstském náměstí. Přestavba byla dokončena nástavbou druhého patra v roce 1708.

Sloup s Immaculatou

Dům je vystavěn stejně jako sousední domy pod prudkým svahem. Uliční fasáda mírně vystupující z uliční čáry je asymetrická, čtyřosá. V první ose vlevo jsou jednoduchá okna, v dalších osách sdružená. Ve střeše je štítový nástavec s balkonem, nalevo od něj atika s pilířky. V přízemí jsou na 1. a 3. ose zleva dva portálky. V úrovni 2. patra je mezi první a druhou osou zprava umístěno zmíněné domovní znamení. Výzdobu domu doplňují v úrovni 1. patra na jeho okosených nárožích dvě štukové busty – vlevo ženská s nápisem LUNA připomínajícím majitele domu, vpravo jako její doplnění mužská s nápisem SOL (Sol a Luna, v římské mytologii nazývaní aeterni, představují věčnost).[2] Zhotovila je pravděpodobně před rokem 1708 dílna Jana Brokoffa.[1]

Dům byl v držení rodiny a potomků Kristiána Luny až do roku 1846, potom se majitelé střídali.

Po roce 1906 se dům stal majetkem sester Kalašových, překladatelky Marie a malířky Zdeňky, které tu navštěvoval např. překladatel a divatelní kritik Otakar Theer nebo básník Jaroslav Vrchlický. Marie Kalašová dům odkázala České akademii věd a umění, která tu v roce 1943 zřídila muzeum Jaroslava Vrchlického. To bylo později začleněno a přestěhováno do Památníku národního písemnictví.

Od roku 1959 až do své smrti v roce 1976 tu žil a tvořil fotograf Josef Sudek a v roce 1995 byla v domě zřízena Galerie Josefa Sudka.

Zajímavost

Při opravě průčelí v roce 1967 byla v sošce Immaculaty nalezena kovová schránka se dvěma rodinnými záznamy. Jeden lístek napsal sám Kristián Luna v roce 1728 (uvedl v něm i kupní cenu domu), druhý jeho vnuk Andreas Rössl se svým zetěm Josefem Františkem Diettrichem v roce 1824. Oba záznamy mj. dokládají stavební úpravy na domě v těchto letech, neboť bez lešení by sloupek se soškou nebyl přístupný.[3]

Odkazy

Reference

  1. a b nájemní dům - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2021-06-08]. Dostupné online. 
  2. PETRÁŇOVÁ, Lydia. Domovní znamení staré Prahy. 2. vyd. Praha: Panorama, 1991. 336 s. S. 120. 
  3. Čeřovský, Smetáčková (1971), s. 162

Literatura

  • ČEŘOVSKÝ, Jan; SMETÁČKOVÁ, Helena. Lapidea Columna. Z historie hradčanského domu. Staletá Praha. 1971, roč. 5, s. 152–176. 
  • Nemovité kulturní památky hlavního města Prahy: operativní příruční seznam. Praha: Pražské středisko státní památkové péče a ochrany přírody, 1976. 332 s. S. 198–199. 
  • POCHE, Emanuel. Prahou krok za krokem. 2. vyd. Praha: Panorama, 1985. 470 s. S. 73. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Praha, Hradcany - Uvoz 24, U kamenneho sloupu (domovni znameni).jpg
Autor: Matěj Baťha, Licence: CC BY-SA 2.0
Praha, Hradčany - domovní znamení U kamenného sloupu, Lapidea Culumna (Úvoz 24)