Dům U Netopýra

Dům U Netopýra
reliéf s netopýrem na domovním znamení domu U Netopýra (čp. 75) v Kadani
reliéf s netopýrem na domovním znamení domu U Netopýra (čp. 75) v Kadani
Účel stavby

obytný dům, umělecká dílna, galerie

Základní informace
Výstavbapočátek 14. století
Stavebníkneznámý
Další majitelémanželé Franz a Anna Rothovi
Současný majitelHerbert Kisza
Poloha
AdresaKadaň, ČeskoČesko Česko
UliceMírové náměstí
Souřadnice
Další informace
Webhttps://www.turistika.cz/mista/galerie-u-netopyra-v-kadani/detail
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům U Netopýra (čp. 75) je středověký právovárečný měšťanský dům na Mírovém náměstí (dříve Tržní) na Starém Městě v Kadani.

Dějiny domu a jeho majitelé

Dům U Netopýra je původně středověký právovárečný dům, který byl vystavěn na hlavním kadaňském náměstí již někdy na počátku 14. století. Jako řada dalších staveb na kadaňském Starém Městě byl v průběhu dějin mnohokrát poznamenán ničivými požáry, které zasáhly celé město například v letech 1362, 1746 nebo 1811.

Od 19. století bylo v domě provozováno věhlasné cukrářství. Roku 1896 zde tuto živnost vedl cukrářský mistr Franz Roth, který byl společně se svou manželkou Annou zároveň i majitelem domu. Roku 1927 je pak v úředních materiálech Anna Roth zmiňována jako vdova a jediná majitelka. Cukrárna pravděpodobně zanikla a v roce 1936 je v domě vedena centrála Zemědělské záložny v Kadani, která měla svou pobočku také v Doupově.

Po Druhé světové válce byl dům čp. 75 zkonfiskován československým státem, zemědělská záložna zanikla a v domě byla na nedlouhou dobu otevřena pobočka banky Slavie, vedená tehdy Františkem Klimešem.

Současným majitelem domu U Netopýra je akademický malíř Herbert Kisza.

Domovní znamení

Na fasádě domu čp. 75 je instalováno čtvercové pískovcové domovní znamení s reliéfem představujícím netopýra. Toto domovní znamení je dílem kadaňského sochaře a výtvarníka Herberta Kiszy, který právě v tomto svém domě otevřel roku 1991 galerii U Netopýra. Během rekonstrukce domu byla ve sklepě a mázhausu objevena početná kolonie netopýrů, a právě tato skutečnost se zřejmě stala inspirací pro vytvoření domovního znamení s motivem netopýra. Jakožto noční živočich je netopýr již od antiky atributem personifikované noci a zejména v dobách renesance se stal velmi oblíbeným symbolem s mnoha významy.

Zajímavost

Podle pověsti byl kdysi majitelem domu U Netopýra vážený kadaňský měšťan Simosanti, který v něm provozoval vinný šenk. Hlavním dodavatelem vína pro Simosantiho vinárnu byl tehdy jistý vinař Armin z Tušimic. Jednoho dne, když vezl Armin své sudy do Kadaně, potkal jej ďábel, který víno ze zlého rozmaru očaroval. Když chtěl druhý den měšťan Simosanti narazit sudy a stáčet víno, zhrozil se. Místo vína vylézali ze sudů hadi a ještěrky. Proto nechal Simosanti přivolat jednoho měšťana ze Špitálského předměstí, který prý ovládal čarodějná umění. Ten, když přišel, vyslovil nad očarovanými sudy tajemné zaklínadlo, čímž zrušil ďáblovu kletbu. V té chvíli vylézající havěť zmizela a ze sudů začalo téct vynikající víno.

Odkazy

Literatura

  • HLAVÁČEK, Petr. Královské město Kadaň. Kadaň: Město Kadaň, 2008. 
  • HLAVÁČEK, Petr. Kadaňská domovní znamení. Kadaň: Město Kadaň, 2010. 
  • HLAVÁČEK, Petr. Kadaňský poutník. Kulturně-historický průvodce starou Kadaní. Kadaň: Město Kadaň, 2015. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Dům U Netopýra (čp. 75) v Kadani - domovní znamení.tif
Autor: Sandelius de Cadano, Licence: CC BY-SA 4.0
plastický reliéf s netopýrem na domovním znamení domu U Netopýra (čp. 75) na hlavním (Mírovém) náměstí v Kadani