Dům U rytířů (Praha)

Dům U Rytířů
Dům U Rytířů, pohled Školskou ulicí směrem k ulici Vodičkově
Dům U Rytířů, pohled Školskou ulicí směrem k ulici Vodičkově
Účel stavby

obytný, obchodní, galerijní

Základní informace
Slohnovorenesance
ArchitektiJan a Josef Rixyové
Výstavba1887-1888
Poloha
AdresaŠkolská č. p. 693/28, Praha, ČeskoČesko Česko
UliceŠkolská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky44480/1-1730 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům U Rytířů se nachází v Praze 1, na Novém Městě, v ulici Školské 28, č. p. 693. Od 3. 5. 1958 je chráněn jako nemovitá kulturní památka. Národní památkový ústav ho uvádí v katalogu památek pod rejstříkovým číslem ÚSKP 44480/1-1730.

Obzvlášť cenné na něm jsou dobové snahy vytvořit typ české národní architektury. Dům je dokladem vícepatrové blokové zástavby na Novém Městě na konci 19. a na začátku 20. století. Jeho novorenesanční výzdoba je ukázkou, jak tehdy vypadaly novoměstské domy.[1]

Dům U Rytířů se sgrafity navrženými Mikolášem Alšem

Původ názvu domu U Rytířů

Pojmenování vychází z jeho výzdoby: ve třetím patře průčelí se mezi okny nachází osm postav králů, rytířů a bojovníků, v podobě, jakou jim dal Mikoláš Aleš.[2]

Z historie domu U Rytířů

V letech 1887-1888 byl podle plánů bratří Rixyů na místě odedávna obydleném postaven činžovní novorenesanční čtyřpodlažní dům.

Popis domu

Třípatrový dům má dvě křídla spojená schodištěm. Hlavní budova je obrácena do ulice, druhá do zahrady. Půdorys je nepravidelný, s dvorem a dvorní přístavbou. Průčelí zdobí několik říms. Přízemí člení pět oblouků s kvádrovanou rustikou. V prvním a druhém patře jsou psaníčková sgrafita. V těchto dvou patrech jsou okna pravoúhlého tvaru. V horním patře hlavního průčelí byli podle kartonů Mikoláše Alše vyobrazeni čeští panovníci a hrdinové legend; v římse dům dále zdobí znaky českých měst.

Sgrafita pokrývají mimo jiné valené klenby průjezdu do dvora, kde stojí dva rytíři v brnění. Na stropě je namalováno nebe se Sluncem uprostřed, hvězdami a zvěrokruhem.

Dům má výzdobu figurální i ornamentální, plastickou, malířskou i sgrafitovou v novorenesančním stylu.

Kryje ho sedlová střecha.

T. G. Masaryk

V Praze

Tomáš Garrigue Masaryk s rodinou bydlel v Praze na několika místech, třikrát na pravém břehu Vltavy, sedmkrát na levém. Než se přistěhovali do domu U Rytířů ve Školské ulici, bydleli na Královských Vinohradech v ulici Jana Masaryka 22, a to ve vile Osvěta. Po šesti letech se z ní odstěhovali z politických důvodů: probíhal spor o pravost rukopisů KrálovédvorskéhoZelenohorského.[3]

Ve Školské ulici

V Praze 1 ve Školské ulici Masarykovi zůstali od listopadu 1888 do července 1890.[2] Dům tehdy nesl číslo 26.[4]

Byt rodiny Masarykových v domě U Rytířů se nacházel ve zvýšeném přízemí. Měl čtyři pokoje a kuchyň, byl tedy velký, s pokoji o ploše 30 metrů čtverečních, s výhledem do dvora.

Masarykův bratr Ludvík nedaleko odtud vlastnil vinárnu a Masarykovi k němu často chodili na obědy. V době, kdy žili v tomto domě, se jim narodila dcera Eleonora, která ale v útlém věku čtyř měsíců zemřela. Děti (AliceHerbert) chodily do obecné školy ve Školské ulici.

Masarykovi se v létě 1890 odstěhovali do Tomášské ulice.[5][6]

Využití domu U Rytířů

Využití domu není pouze obytné a obchodní, ale také galerijní.

Přístavbu ve dvoře, jejíž návrh pochází z roku 1939, využívá galerie Leica Gallery Prague. Do nedávna se tam nacházela kovodílna. V roce 1999 prošla budova díky Linhartově nadaci rekonstrukcí a multifunkční prostor byl otevřen pro veřejnost pro neziskové kulturní a umělecké aktivity.[7]

Odkazy

Reference

Literatura

  • TICHÝ, Josef. Deset pražských bytů rodiny Masarykovy. Praha: Ústav T. G. Masaryka, 2006. 194 s. ISBN 80-86142-20-5.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
URytiru.JPG
Autor: Jklamo, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Praha, Nové Město, Školská, pohled směr Vodičkova.jpg
Autor: PatrikPaprika, Licence: CC BY-SA 3.0
Ulice Školská na Novém Městě v Praze. V pozadí ulice Vodičkova.