Dům módy (Praha)

Dům módy
Dům módy z pohledu Václavského náměstí
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Dům módy z pohledu Václavského náměstí
Základní informace
Slohneofunkcionalismus
ArchitektJosef Hrubý (architekt)
Výstavba19541956
Materiálzdivo
Současný majitelPražská správa nemovitostí - PSN
Poloha
AdresaVáclavské náměstí 804/58 a Krakovská 804/26
Praha 1, Nové Město
110 00  Praha 1, Praha, ČeskoČesko Česko
UliceVáclavské náměstí a Krakovská
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům módy je obchodní dům v neofunkcionalistickém stylu v horní části Václavském náměstí, na adresách Václavské náměstí 804/58 a Krakovská 804/26, 110 00 na Novém Městě, Praha 1 postavený na původní parcele domu U Kominíků/U Nigrinů jako sídlo prodeje textilu a látek. Budova vznikla v letech 19541956 podle návrhu architekta Josefa Hrubého.

Historie

Václavské náměstí v posledních letech 19. století
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Detail reliéfu nad hlavním vchodem

Starší stavby

Na parcele původně stál rohový barokní dům U Kominíků, také nazývaný U Nigrinů, s kavárnou v přízemí. Podobných byla tehdy spolu s hostinci a hotely na Václavském náměstí celá řada. Budova byla roku 1913 zbořena a na jejím místě vyrostl roku 1914 několikapatrový bytový a kancelářský secesní dům. Kavárnu přemístěnou do prvního patra navštěvoval se svými přáteli také T. G. Masaryk.[1]

V přízemí domu sídlil posléze proslulý obchod s látkami a galanterie Prokop a Čáp. Spolu s módními krejčovstvími Hany Podolské a Arnoštky Roubíčkové v nedalekém luxusním obchodním paláci Koruna, krejčovstvím Oldřicha Rosenbauma, Vendelína Mottla v nedalekém Mottlově domě u Jungmannova náměstí či salónem J. Novák v obchodním domě U Nováků ve Vodičkově ulici dotvářela prodejna kolorit Václavského náměstí jakožto hlavního módního centra hlavního města ČSR.

Budova č. 58 byl byla vybombardována v rámci německého náletu ve dnech Pražského povstání. Respektive z původní pozdně secesní budovy zbylo jen torzo. Zachován byl vstup a část objektu směrem do Václavského náměstí, ale skoro celá fasáda do Krakovské ulic byla stržena. Interiér se proměnil v hromadu suti. Po únorovém převratu roku 1948 byla parcela znárodněna.

Dům módy

Začátkem 50. let bylo rozhodnuto o výstavbě moderního módního obchodního domu, který by mj. byl estetickou protiváhou starších honosných obchodních domů a pasáží z Rakouska-Uherska a první republiky. Stavba vznikla v letech 1954 až 1956 podle návrhu architekta Josefa Hrubého v neofunkcionalistickém slohu. Velký prostor byl věnován především proskleným výkladům ve všech patrech budovy, s výjimkou posledního, podkrovního. Autorem reliéfu nad centrálním vchodem je sochař Vladimír Janoušek.[2]

Slavnostně otevřen byl dům za hojné účasti veřejnosti 8. července 1956, od té doby platil za jeden z nejluxusnějších v tehdejším komunistickém Československu. Byly zde také zaměstnány první profesionální modelky v zemi, první módní přehlídky pak byly organizovány v blízkém hotelu Jalta[3] pod hlavičkou n. p. ÚBOK (Ústav bytové a oděvní kultury). Pracovala zde mj. jedna z později nejslavnějších modelek východního bloku Marta Pospíchalová-Kaňovská či posléze proslulá filmová režisérka Věra Chytilová.[4]

Po roce 1989

Po sametové revoluci v roce 1989 prošla budova č.p. 835 restitučním řízením. Nadále je její největší část využívána jako prostor pro prodej oděvů a konfekce (2021).

Popis

Dům s přízemím a šesti nadzemními patry je vystavěn v neofunkcionalistickém stylu. V rohové ose stavby se nachází centrální portál, navazující na linii prosklených výkladů; plastika na něm nese motiv v duchu socialistického realismu. Fasáda je osazena kamennými deskami. Na střeše a postranním štítu budovy jsou rozměrné světelné nápisy Dům módy.

Budova je od 13. prosince 1992 památkově chráněna.

Odkazy

Reference

  1. RYSKA, Petr. Dům módy – synonymum luxusu. www.prahaneznama.cz [online]. [cit. 2021-04-20]. Dostupné online. 
  2. Dům Módy | Databáze domů s historií. prazdnedomy.cz [online]. [cit. 2021-04-20]. Dostupné online. 
  3. 59 let od založení ČSSR: Jak vypadaly tehdejší modelky a kolik si vydělávaly?. Lifee.cz [online]. 2019-07-11 [cit. 2021-03-28]. Dostupné online. 
  4. Manekýny v 50. letech nikdo neznal jménem. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2021-04-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Dům módy na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Václavské náměstí 58, Krakovská 26, Dům módy.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Praha-Nové Město. Václavské náměstí 804/58, Krakovská 804/26, Dům módy.
Václavské náměstí 58, Krakovská 26, Dům módy, reliéf.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Praha-Nové Město. Václavské náměstí 804/58, Krakovská 804/26, Dům módy, reliéf nad rohovým vchodem.