DIN
Zkratka DIN znamená:
- Deutsches Institut für Normung e. V., Německý ústav pro průmyslovou normalizaci, nebo
- Deutsche Industrie-Norm, jím vydaná německá národní norma, obvykle označená jako DIN a pořadové číslo.
Německý ústav pro průmyslovou normalizaci vznikl v roce 1917 jako výbor a první normu DIN 1 "Kuželové kolíky" vydal v březnu 1918. Od roku 1922 je to občanské sdružení, jehož členy jsou průmyslové podniky, jejich sdružení a další právnické osoby, které mají o normalizaci zájem a DIN svými členskými příspěvky podporují. Normy vznikají vyjednáváním v zájmových skupinách a mají celostátní platnost, zaručenou smlouvou mezi DIN a spolkovou vládou. Asi 2/3 svých nákladů kryje DIN prodejem norem, zbytek z členských příspěvků a dotací vlády. Od roku 1951 je DIN členem mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) a má také za úkol přenášet do Německa mezinárodní standardy a naopak v ISO prosazovat německé zájmy.
V bývalém Československu a i v České republice se řada norem DIN běžně přejímala jako ČSN a užívala, například normy formátů papíru (např. "DIN A 4") nebo jako logaritmická jednotka pro označování citlivosti fotografických materiálů (například film o citlivosti 21 DIN odpovídal 100 ASA, 24 DIN odpovídal 200 ASA atd.). V poslední době je nahrazují normy ISO a z praktických důvodů i americké normy ANSI (dříve ASA).
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Deutsches Institut für Normung na německé Wikipedii.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu DIN na Wikimedia Commons
- Stránky Deutsches Institut für Normung e. V. ((německy) a (anglicky))
- Die Konkretisierung rechtlicher Anforderungen durch technische Regeln (PDF (německy))
- Focus-Reportage: Die Norm regiert die Welt (německy)
- Měsíčně aktualizovaný seznam německých norem DIN
Média použitá na této stránce
Autor: Standardizer, Licence: CC BY-SA 4.0
Sitz des DIN (Deutsches Institut für Normung e. V.) in der Berliner Burggrafenstraße, aufgenommen von der Kurfürstenstraße mit Blick in nördliche Richtung
Two arrows symbolising an article being split in two.