Dagmar Sedláčková (herečka)

Dagmar Sedláčková
Dagmar Sedláčková při natáčení pořadu Meteor v Československém rozhlasu
Dagmar Sedláčková při natáčení pořadu Meteor v Československém rozhlasu
Narození12. srpna 1927
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí4. června 2004 (ve věku 76 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Místo pohřbeníVyšehradský hřbitov
Alma materPražská konzervatoř
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dagmar Sedláčková (12. srpna 1927 Praha4. června 2004 tamtéž)[1] byla česká herečka, recitátorka, moderátorka a režisérka.

Život

Vystudovala Státní konzervatoř v Praze (dnes Pražská konzervatoř). Ve filmu měla dvě výrazné role v roce 1948 (Hostinec „U kamenného stolu“, O ševci Matoušovi), později již jen nevelké. V roce 1957 namluvila hlas autobusu „Škodověnky“ ve filmu Florenc 13.30.

Působila v Divadle hudby (1957–1990), Viole (Noc s Hamletem) a Lyře Pragensis (mj. režie pořadu Tulák po hvězdách).[2]

Na počátku televizního vysílání v Československu byla moderátorkou a konferenciérkou hudebně a literárně zaměřených televizních programů.[2] Díky kultivovanému projevu a osobité barvě hlasu byla i v rozhlase obsazována do hudebních a literárních pořadů a též do pořadů pro děti.[2] Publiku byla známa především jako dlouholetá (1963–1999) moderátorka populárně-vědeckého magazínu Meteor.[2]

Hrob na Vyšehradě

Zemřela počátkem června 2004. Je pochována na Vyšehradském hřbitově v Praze v hrobě označovaném jako „Pomník českým hercům“, který byl odhalen v roce 1999 a je ve společné péči Herecké asociace a Nadace Život umělce. Jsou zde uloženy také ostatky těchto herců a hudebníků (abecedně): Zdeněk Dítě, Vlasta Fabianová, Ljuba Hermanová, Zita Kabátová, Jiří Krejčí, Zuzana Navarová, Richard Strejka, Drahomíra Tikalová a Karel Vlach.

Odkazy

Reference

  1. Dagmar Sedláčková v databázi Archivu Národního divadla
  2. a b c d Dagmar Sedláčková [online]. rozhlas.cz, 2017-06-29 [cit. 2021-03-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Dagmar Sedláčková u mikrofonu Meteoru. Osmdesátá léta.jpg
Autor: Foto František Toth., Licence: CC BY-SA 4.0
Dagmar Sedláčková u mikrofonu Meteoru, osmdesátá léta.
Slavín (hrobka). Vyšehradský hřbitov. (65).jpg
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Jednotlivé náhrobky. Slavín (hrobka). Vlasta Fabianová. Ljuba Hermanová. Zdeněk Dítě. Karel Vlach. Dagmar Sedláčková. Drahomíra Tikalová. Zuzana Navarová. Richard A. Strejka. Zita Kabátová. Jiří Krejčí. Vyšehradský hřbitov. Praha. Česká republika