Daily Mirror

Daily Mirror
Základní informace
Datum založení2. listopadu 1903
Jazykangličtina
Periodicitadeník
Formátbulvár
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Sídlo redakceOne Canada Square, Londýn, Spojené království
Klíčové osoby
MajitelTrinity Mirror
VydavatelReach plc
ŠéfredaktorAlison Phillips
Odkazy
ISSN0307-0204
OCLC223228477
WebOficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Alfred Harmsworth (později Lord Northcliffe), zakladatel novin Daily Mirror

Daily Mirror jsou britské bulvární noviny, které byly založené v roce 1903. Daily Mirror mají nezanedbatelné místo v historii fotožurnalistiky za svůj významný přínos v publikování obrazových zpráv.

Historie

Harold Harmsworth koupil noviny od svého bratra Alfreda v roce 1913. Původně se jmenovaly The Daily Illustrated Mirror. Byly určené primárně pro dámy. Avšak po prvním neúspěšném vydání začal nákup novin klesat a tak Harold Harmsworth najal Hamiltona Fyfe a ustanovil ho nejmladším šéfredaktorem v Británii. Nový šéfredaktor přeměnil noviny v tzv. „picture paper“ a jeho náklady začaly růst. V roce 1917 byla cena novin zvýšena na jeden cent.[1] Oběh nadále rostl a od roku 1930 se Mirroru prodává více než 1 milion výtisků denně.

Fotografové

Fotografka Doreen Spooner (1928–2019) pracovala pro Mirror čtyřicet let. Její první titulní strana přišla v létě roku 1963, když v temné londýnské hospodě tajně vyfotografovala Christine Keelerovou a Mandy Rice-Daviesovou, dvě notoricky známé showgirls v samém srdci aféry Profumo.[2] V šedesátých a sedmdesátých letech Spooner úzce spolupracovala s Felicity Greenovou, módní editorkou Mirror na propagaci revolučních módních stylů „Swingující Londýn“. Jednalo se o umělecké vyjádření poloviny šedesátých let a fotografování všech ikonických osobností té doby: Mary Quantová, Vidal Sassoon, Barbara Hulanicki z londýnského módního obchodu Biba, nebo topmodelky jako byla například Twiggy, za kterou byla Spooner obzvláště ráda. „Bylo zkrátka nemožné pořídit špatnou fotografii.“ Toto byl rozkvět Daily Mirror, když dosáhl 5 miliónů výtisků, oslavili to v Královské Albertově hale umění a vědy, přičemž kabaretní zábavu jim zajišťovala kapela Beatles. Také fotografovala temnější novinové příběhy jako například stávka horníků v roce 1984, havárie trajektu Herald of Free Enterprise, ženský mírový tábor v Greenham Common nebo Toxteth Rangers. Také dokumentovala státní královskou návštěvu Číny v roce 1986 a stála přímo vedle prince Philipa, když dělal své slavné „štěrbinové oči“. Během kariéry v Mirror byl význam díla Spoonerové obrovský a zahrnoval celou řadu fotografií významných osobností – Margaret Thatcherovou, Edwarda Heatha, Leonarda Bernsteina, Tennessee Williamse, Sophii Lorenovou, Yvesa St. Laurenta, Edith Sitwellovou, Freddieho Mercuryho, Spandau Ballet, Dianu Rigg nebo Shirley Basseyovou.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Daily Mirror na anglické Wikipedii.

  1. Daily Mirror issue 4163, February 26, 1917
  2. Vercoe, L. (2017). A woman’s place is …. British Journalism Review, 28(1), 74–76. https://doi.org/10.1177/0956474817697602e

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce