Damascén

Damascén
Damascén
Damascén
Základní informace
Země původuOrient
Využitíokrasný chov
Stupeň prošlechtěníušlechtilé plemeno
Směr užitkovostiokrasné plemeno
Tělesná charakteristika
Hmotnostcca 400 g[1]
Tělesný rámecstřední
Barvasivá černopruhá
Klasifikace a standard
Plemenná skupinaUžitkoví holubi
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Damascén je plemeno holuba domácího, řadící se mezi nejstarší holubí plemena vůbec.[1][2][3] Je to menší holub polního typu, proporcemi a tělesnými tvary se podobá holubovi skalnímu, má však zkrácený zobák, a typické je také barvou opeření, které je namodrale sivé, s velkým množstvím pudru, doplněné černými letkami, dvěma pruhy příčně probíhající na křídlech a černým ocasem. V seznamu plemen EE se řadí do plemenné skupiny užitkových holubů a je zapsán pod číslem 0042. Damascén však bývá přiřazován také k bradavičnatým plemenům[3] či do společnosti výstavních holubů, kterým se poněkud podobá.[2]

Charakteristika

Plemeno pochází z Orientu a může být až 3000 let staré.[1][3] Zde a ve Spojených státech se chová pro své letové vlastnosti, v Evropě je damascén plemeno především okrasné, výstavní.[3] Ve střední Evropě však není příliš rozšířený.[1] Je to menší holub drobné, pěkně zaoblené postavy s výraznou a širokou hlavou, která je při pohledu zboku oválná, při pohledu shora hruškovitá. Oči jsou velké, živého výrazu, jasně červené barvy, s jemnými, dvojitými obočnicemi, které jsou šedočerné. Zobák je krátký, poměrně silný, smolově černý, s dosti vyvinutým, bíle ojíněným ozobím. Hrdlo je vyplněno zřetelným lalůčkem. Tento rys, který damascén sdílí s holuby racky, je typickým plemenným znakem damascéna. Krk je středně dlouhý a silný a přechází v ramenou široká záda a plnou a zaoblenou hruď. Hřbet je mírně skloněný směrem dozadu, ocas je poměrně krátký a nesený v linii hřbetu. Křídla jsou spíše kratší, ale silná a široká, dobře kryjí celý hřbet a jsou nesená na ocase. Nohy jsou široce nasazené, středně dlouhé, s neopeřenými běháky či prsty. Drápky jsou vždy černé.

Opeření těsně přiléhá k tělu, damascén nemá žádné pernaté ozdoby. Chová se v jediném barevném rázu, a to v sivém černopruhém. Faktor Ic, který způsobuje tento typ zbarvení, zesvětluje modrou barvu na téměř bílou, ale pigmentace letek a křídelních pruhů je zachována. Stejné zbarvení peří má i holub ledňákčeský voláč sivý.

Damascén je dobrý letec, v minulosti sloužil také k přenášení zpráv.[1] Je velmi krotký a plodný a při chovu snášenlivý i s jinými plemeny holubů.[3]

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. a b c d e PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. Kapitola Damascén, s. 180. (česky) 
  2. a b HAVLÍN, Jiří, a kol. Domácí chov zvířat. 3. vyd. Praha: Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991. 338 s. ISBN 80-209-0189-2. Kapitola Kombinovaný chov užitkovo-okrasný, s. 190. (česky) 
  3. a b c d e VESELÝ, Alexandr. Damascén [online]. Fauna, 01.01.2010 [cit. 2013-07-28]. Dostupné online. (česky) [nedostupný zdroj]

Literatura

  • PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. (česky) 
  • HAVLÍN, Jiří, a kol. Domácí chov zvířat. 3. vyd. Praha: Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991. 338 s. ISBN 80-209-0189-2. (česky) 

Média použitá na této stránce

Damascene(barred).jpg
Autor: jim gifford, Licence: CC BY-SA 2.0
Damascene pigeon