Danakilská proláklina

Afarská pánev s Danakilskou proláklinou

Danakilská proláklina tvoří severní část Afarské pánve (či také Afarského trojúhelníku),[1] geomorfologického jevu, jehož příčinou je přítomnost tří tektonických desek v oblasti Afrického rohu. Danakilská proláklina se rozkládá v Afarsku nedaleko etiopskoeritrejských hranic. Poté co zde americký paleoantropolog Donald Johanson spolu se svými kolegy nalezl v roce 1974 kosterní pozůstatky australopitéka afarského, známého jako Lucy, staré 3,2 milionu let,[2] začala být tato oblast nazývána kolébkou hominidů.

Danakilská proláklina je místem, kde byly naměřeny nejvyšší průměrné roční teploty na zeměkouli. Je to také jedno z nejníže položených míst na naší planetě (100 m pod hladinou moře),[3] které je většinu roku beze srážek. Právě zde vysychá řeka Awaš v řetězci propojených slaných jezer, takže nikdy nedosáhne Indického oceánu.[4]

Sopečná činnost

Západněji položenou a starší ze dvou sopek na jihu prolákliny je neaktivní Mount Ayalu. Zato druhá sopka, Erta Ale, je nejaktivnější sopkou Etiopie, s jedním, někdy i dvěma aktivními lávovými jezery na vrcholu. V oblasti se nacházejí i termální sirné prameny u Dallolu. Toto vlhké prostředí v proláklině zkoumají vědci v souvislosti se snahou porozumět vzniku života na jiných planetách a oběžnicích.[3] Jakékoli mikroorganismy, jež zde případně žijí, budou dozajista extrémofilní, a proto budou zajímat astrobiology.[3]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Danakil Depression na anglické Wikipedii.

  1. BEYENE, Alebachew; YES, Mohamed G. Tectonics of the Afar Depression: A review and synthesis. Journal of African Earth Sciences. 2005, s. 41–59. DOI 10.1016/j.jafrearsci.2005.03.003. 
  2. Danakil Depression [online]. Insideethiopiatours.com [cit. 2013-12-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-10-19. 
  3. a b c Hydrothermal Systems Show Spectrum of Extreme Life on Earth. Europlanet. Astrobiology Web, April 26, 2016. Dostupné online [cit. 2016-05-01]. 
  4. Africa's Danakil Desert - National Geographic Magazine [online]. Ngm.nationalgeographic.com [cit. 2013-12-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tectonical map of East Africa.png
Map of East Africa showing some of the historically active volcanoes(red triangles) and the Afar Triangle (shaded, center) -- a so-called triple junction (or triple point), where three plates are pulling away from one another: the Arabian Plate, and the two parts of the African Plate (the Nubian and the Somali) splitting along the East African Rift Zone. The red triangles show historically active volcanoes.