Danube House

Danube House
Základní informace
ArchitektiKohn Pedersen Fox a ADNS architekti
Výstavba2003
Poloha
AdresaKarlín, Praha 8, ČeskoČesko Česko
UliceRohanské nábřeží a Karolinská
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budova Danube House se nachází na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. Své jméno dostala podle řeky Dunaj (v angličtině Danube) a představuje ojedinělý projekt nízkoenergetické budovy.[1] Byla navržena ateliérem KPF architects[2] ve spolupráci s českým ateliérem A.D.N.S. architekti.

Stavba byla dokončena v roce 2003. Je propojena s budovami Nile House, Amazon Court a River Diamond tunelem, který slouží jako podzemní komunikace k dopravní obsluze a logistice pro zmíněné budovy.[3] S jeho využitím se počítá i pro další stavby v rámci projektu River City Praha, kterými budou 2 rezidenční budovy a hotel.

Architektura

Celá budova má tvar obří lodi, trojúhelníková parcela končí na západě jakoby lodním kýlem. Připomíná nám to fakt, že na tomto místě se nacházel hlavní pražský přístav. Tvarovou inspirací byl Chilehaus (Fritz Höger) v Hamburku.[4] Centrem budovy je prosklené atrium přístupné veřejnosti, kde se nachází restaurace, kavárny a obchody.[5] Ve dvouúrovňovém atriu jsou umístěny prosklené výtahy, schodiště a lávky, které zároveň rozvádí vzduch a posilují tak přirozený komínový efekt větrání. Okolí budovy s pěší zónou a cyklistickou stezkou podél Vltavy, které bylo zkultivované v rámci výstavby Danube House, je rovněž přístupné veřejnosti. Společně se zahájením provozu budovy Danube House byla také otevřena nová ulice, která dostala jméno Karolinská.

Technická specifikace

  • Kancelářské prostory: 19 800 m2
  • Komerční prostory (restaurace, obchody, kavárny): 1 200 m2
  • Systém klimatizace: systém zaplavovacího větrání umožňuje výměnu vzduchu v kancelářských prostorách několikanásobně častěji než u běžných budov (v případě Danube House 4krát za hodinu). Tak je dosaženo vyššího komfortu vnitřního klimatu a příjemnějšího pracovního prostředí pro zaměstnance a zároveň se účinně snižuje riziko syndromu nemocných budov.

Odkazy

Reference

  1. Archivovaná kopie. www.danubehouse.cz [online]. [cit. 2014-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-26. 
  2. Danube House. KPF [online]. [cit. 2023-02-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Archivovaná kopie. www.zakladanigroup.cz [online]. [cit. 2014-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-03-07. 
  4. Světoví architekti v Česku II, Lidové noviny, 21.8.212
  5. Archivovaná kopie. www.danube.cz [online]. [cit. 2019-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-25. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Danube House.jpg
Danube House