Dareiův palác
Dareiův palác | |
---|---|
Základní informace | |
Sloh | Achaemenid architecture |
Poloha | |
Adresa | Marvdasht County, Írán |
Souřadnice | 29°56′3,77″ s. š., 52°53′22,4″ v. d. |
Další informace | |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Dareiův palác nebo též Tačara[1] byl obytný palác, který si nechal postavit perský velkokrál Dareios I. v Persepoli na území dnešního Íránu. Jeho ruiny se nacházejí asi 70 kilometrů severovýchodně od města Širáz v provincii Fárs. V těsné blízkosti se nacházejí pozůstatky rozlehlého paláce Ápádána.
Historie
Začátek výstavby paláce je datován do období Achaimenovské říše, tedy mezi lety 550 – 330 př. n. l. Výstavba je připisována perskému velkokráli Dareiovi I.,[2][3] ale je pravdou, že pouze velmi malá část stavby byla dokončena za doby jeho panování. Palác dostal svou konečnou podobu až v době, kdy se vlády ujal Dareiův syn a následník trůnu Xerxés I.[4] Od něho pochází i původní staroperský název Taçara tedy Zimní palác. Po Xerxésově smrti palác obýval jeho třetí syn Artaxerxés I.
Ve 4. století před n. l. při svém vpádu do Persie vydrancovala a vypálila město Persepolis vojska Alexandra Velikého, avšak Tačara byla jedním z mála objektů, které nebyly zničeny plameny a jehož ruiny se dochovaly.[5]
Architektura
Tačara stojí v těsné blízkosti paláce Ápádána; oba paláce stojí zády k sobě.[6] Plošná výměra objektu je 1 160 m², jedná se tedy o nejmenší[7] a zároveň nejstarší[2] stavbu palácového typu na terasách v Persepoli. K jejímu vybudování bylo použito velmi kvalitního kamene, povrch byl černý a vyleštěný do zářivého lesku.[7] Tímto důkladným způsobem ošetřený povrch a kvalita stavebního kamene jsou důvodem, že se zbytky paláce dochovaly ve velmi dobrém stavu. Ačkoli původní stěny jsou již rozpadlé, tak masivní rámy dveří a oken zůstaly zachovány.[7]
Hlavní místnost má rozměry 15,15 m × 15,42 m a nosné pilíře jsou uspořádány třech řadách a čtyřech sloupcích. Okenní rám, jenž má rozměry 2,65 m × 2,65 m × 1,70 m, byl vytesán z jednoho kamenného bloku. Jeho hmotnost činí 18 tun. Rám dveří má hmotnost 75 tun a byl sestaven ze tří samostatných kamenných bloků.[7]
Jako většina ostatních staveb v Persepoli byla i Tačara vyzdobena reliéfy s vypodobením postav vazalů přinášejících tribut. Jejich figury svírají kopí a jsou opásány rozměrným čtverhraným štítem z proutí. Dalšími vyobrazenými postavami jsou sluhové s ručníky a lahvičkami parfémů, vyskytují se zde i královští hrdinští rekové, zabíjející lvy či roztodivné příšery. U hlavního vchodu se nalézá plastika, zobrazující velkokrále Daria I. s korunou se zlatými pláty.[2]
Jižní nádvoří je z paláce přístupné dvakrát lomeným schodištěm. Později za vlády Artaxerxa III. bylo dodatečně vybudováno další schodiště, které vedlo do hlavní haly. Na stěnách schodišť se nacházejí plastiky sluhů a vojáků v médských a perských oděvech.[2]
Na všech 18 okenních rámech jsou nápisy následujícího znění: Kamenné rámy zhotovené pro krále Daria. Z toho je patrné, že velkokrál byl náležitě hrdý na vysokou řemeslnou úroveň stavby.[7]
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tachara na anglické Wikipedii.
- ↑ UNGER, Merrill F. The New Unger's Bible Dictionary. [s.l.]: Moody Publishers Dostupné online. ISBN 9781575675008. (anglicky)
- ↑ a b c d PERSEPOLIS – Encyclopaedia Iranica. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky)
- ↑ CURTIS, John; SIMPSON, St John. The World of Achaemenid Persia: History, Art and Society in Iran and the Ancient Near East. [s.l.]: I.B.Tauris Dostupné online. ISBN 9780857718013. (anglicky)
- ↑ HOBHOUSE, Penelope. The Gardens of Persia. [s.l.]: Kales Press Dostupné online. ISBN 9780967007663. S. 52. (anglicky)
- ↑ Persepolis: srdce Achaimenovské Persie. Novinky.cz [online]. [cit. 2018-11-12]. Dostupné online.
- ↑ MOUSAVI, Ali. Persepolis: Discovery and Afterlife of a World Wonder. [s.l.]: Walter de Gruyter Dostupné online. ISBN 9781614510338. (anglicky)
- ↑ a b c d e tachara of darius reconstruction [online]. [cit. 2018-11-12]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Dareiův palác na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Autor: Uwe Dedering, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Iran.
Equirectangular projection. Stretched by 118.0%. Geographic limits of the map:
* N: 40.0° N * S: 24.5° N * W: 43.5° E * E: 64.0° EMade with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
A panoramic view of the gardens and outside of the Palace of Darius I of Persia in Persepolis.
Virtual recreation by Charles Chipiez (1835-1901). He created some of the most advanced virtual drawings of what Persepolis would have looked like as a metropolis of the Persian Empire.
Autor: درفش کاویانی, Licence: CC BY-SA 3.0
Tachara palace, Persepolis, Iran.