→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 3. únor 2019
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 3. únor 2019

Darijo Srna (* 1. května 1982, Metković) je bývalý chorvatský fotbalový obránce a od roku 2020 sportovní ředitel ukrajinského fotbalového týmu FC Šachtar Doněck.

V Šachtaru Doněck působil od roku 2002 a nasbíral s ním množství domácích trofejí a rovněž triumf v Poháru UEFA 2008/2009. V roce 2018 přestoupil na jih Sardinie do města Cagliari, kde hájil červenomodrý dres tamního Cagliari Calcio. Po sezoně 2018/2019 se rozhodl ukončit aktivní hráčskou kariéru, přestože mu bylo v Cagliari nabídnuto prodloužení smlouvy, a vrátil se do Šachtaru, kde nejprve přijal funkci asistenta trenéra a posléze se stal součástí managementu.

Když po šestnácti letech odešel Darijo Srna ze Šachtaru, vyřadili Horníci jeho číslo 33 z repertoáru. Srna je doposud jediným hráčem Šachtaru, kterému byla tato pocta udělena.[zdroj?]

Klubová kariéra

Darijo Srna začínal jako mladík v klubu Hajduk Split, kde působil od svých sedmnácti let. V tomto klubu vydržel čtyři roky, než si jej jako jednadvacetiletého vyhlédl ukrajinský Šachtar Doněck. Zde rozvíjel svůj talent a ukrajinští bossové mu před MS 2006 nabídli lukrativní smlouvu, aby jim chorvatská fotbalová hvězda neutekla. Srna na smlouvu přistoupil. Dokonce prohlásil, že klub opustí jen v případě, pokud ztratí místo v základní sestavě.[zdroj?]

V dubnu 2013 získal s ukrajinským týmem sedmý ligový titul, Šachtaru jej zaručila remíza 1:1 s Metalistem Charkov čtyři kola před koncem soutěže. Další ligový titul získal hned v následující sezóně 2013/14.[1]

V sezóně 2017/2018 měl po jednom z ligových zápasů pozitivní dopingový test, načež dostal dvouletý zákaz účinkování v ukrajinském fotbale. Aby mohl pokračovat v kariéře, rozhodl se kývnout na nabídku italského ostrovního celku Cagliari Calcio, kde si o rok prodloužil kariéru.

Reprezentační kariéra

19. listopadu 2013 vstřelil gól v odvetném barážovém utkání proti hostujícímu Islandu a podílel se tak na výhře 2:0. Chorvatsko si i díky remíze 0:0 z prvního utkání baráže na Islandu zajistilo postup na Mistrovství světa ve fotbale 2014 v Brazílii.[2]

Euro 2004

V chorvatské reprezentaci debutoval po MS 2002. Místo v sestavě si musel mladík vydobýt, což zvládl a pomohl týmu k postupu na EURO 2004. Zde patřil do základní sestavy týmu, který však nepostoupil ze základní skupiny.

Mistrovství světa 2006

Na fotbalovém šampionátu v Německu patřil Darijo Srna do základní sestavy mužstva, které vedl Zlatko Kranjčar, otec Nika Kranjčara, pozdějšího Srnova spoluhráče. Tým se sice prezentoval výbornou hrou proti mistrům světa z Brazílie, ale prohrál. Ve druhém zápase s Japonci se stal Srna smutným hrdinou, protože v první půli neproměnil penaltu a Chorvati tak remizovali 0:0. Tato remíza znamenala, že k postupu potřebovali porazit Australany. Srnův gól z přímého kopu ze 2.minuty, při němž obstřelil zeď a trefil míč do šibenice branky Željka Kalace, jim dal sice naději, ale poté z penalty srovnal Craig Moore. Chorvaty vrátil do vedení kapitán Niko Kovač, ale gól Harryho Kewella je definitivně poslal domů.

Euro 2008

V základní skupině nastoupil v prvních dvou utkáních. Proti Rakousku odehrál celý zápas. Ve druhém zápase proti Německu byl v 80. minutě střídán, před tím však ve 24. minutě přispěl gólem k vítězství 2:1 a v 27. minutě obdržel žlutou kartu za faul na Podolskeho.[3] V zápase s Polskem zůstala většina opor na lavičce, šanci dostali náhradníci. Chorvati prošli skupinou bez ztráty bodu, ale ve čtvrtfinále s Turky neuspěli. V předposlední, 119 minutě prodloužení bezgólového duelu skóroval Ivan Klasnić a zdálo se být hotovo. Na začátku druhé minuty nastavení Turci srovnali a následné penalty Chorvati nezvládli. Darjo Srna byl jediný z Chorvatů, který penaltu proměnil.[4]

Euro 2012

Zúčastnil se EURA 2012 konaného v Polsku a na Ukrajině, kde Chorvatsko skončilo se 4 body na nepostupovém třetím místě v základní skupině C za prvním Španělskem a druhou Itálií. Darijo přihrával na první gól Mario Mandžukićovi 10. června proti Irsku (konečná výhra 3:1).[5] 14. června nastoupil v základní sestavě proti Itálii (remíza 1:1)[6] a 18. června se proti Španělsku neprosadil, soupeř z Pyrenejského poloostrova zvítězil 1:0.[7]

Od listopadu roku 2020 je Darijo Srna držitelem trenérské licence UEFA kategorie Pro.[8]

GólDatumMístoSoupeřSkóreVýsledekSoutěž
129. března 2003Maksimir Stadium, Záhřeb, ChorvatskoBelgie Belgie1:04:0Kvalifikace na Euro 2004
231. března 2004Turecko Turecko2:12:2Přátelský zápas
38. září 2004Stadion Ullevi, Göteborg, ŠvédskoŠvédsko Švédsko1:01:0Kvalifikace na Mistrovství světa 2006
49. října 2004Maksimir Stadium, Záhřeb, ChorvatskoBulharsko Bulharsko1:02:2
52:0
69. února 2005Stadion Teddy, Jeruzalém, IzraelIzrael Izrael2:13:3Přátelský zápas
73. září 2005Laugardalsvöllur, Reykjavík, IslandIsland Island3:13:1Kvalifikace na Mistrovství světa 2006
88. října 2005Maksimir Stadium, Záhřeb, ChorvatskoŠvédsko Švédsko1:01:0
91. března 2006St. Jakob-Park, Basilej, ŠvýcarskoArgentina Argentina2:23:2Přátelský zápas
1022. června 2006Mercedes-Benz Arena, Stuttgart, NěmeckoAustrálie Austrálie1:02:2Mistrovství světa 2006
1115. listopadu 2006Národní fotbalový stadion, Ramat Gan, IzraelIzrael Izrael1:14:3Kvalifikace na Euro 2008
1224. března 2007Maksimir Stadium, Záhřeb, ChorvatskoSeverní Makedonie Severní Makedonie1:12:1
1322. srpna 2007Stadion Asima Ferhatoviće Hase, Sarajevo, Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina2:05:3Přátelský zápas
144:2
1512. září 2007Estadi Comunal, Andorra la Vella, AndorraAndorra Andorra1:06:0Kvalifikace na Euro 2008
1612. června 2008Hypo-Arena, Klagenfurt, RakouskoNěmecko Německo1:02:1Euro 2008
1720. srpna 2008Ljudski vrt, Maribor, SlovinskoSlovinsko Slovinsko2:23:2Přátelský zápas
1814. listopadu 2009Stadion HNK Cibalia, Vinkovci, ChorvatskoLichtenštejnsko Lichtenštejnsko2:05:0
193. září 2010Skonto Stadium, Riga, LotyšskoLotyšsko Lotyšsko3:03:0Kvalifikace na Euro 2012
206. února 2013Craven Cottage, Londýn, AnglieJižní Korea Jižní Korea2:04:0Přátelský zápas
2119. listopadu 2013Maksimir Stadium, Záhřeb, ChorvatskoIsland Island2:02:0Kvalifikace na Mistrovství světa 2014
224. června 2016Stadion Rujevica, Rijeka, ChorvatskoSan Marino San Marino3:010:0Přátelský zápas
Skóre a výsledky Chorvatska jsou vždy zapisovány jako první[10]

1. Šachtar Doneck pre nepokoje získal titul na neutrálnom ihrisku, SME.sk, citováno 11. 5. 2014 (slovensky)
  2. Ronaldo v úžasných dostizích udolal Ibrahimovice, na MS je i Francie, iDNES.cz, citováno 20. 11. 2013
  3. Online přenos zápasu Chorvatsko - Německo. fotbal.idnes.cz [online]. 20080616 [cit. 20080816]. Dostupné online.
  4. Turci po penaltách vyřadili Chorvaty a jsou v semifinále. fotbal.idnes.cz [online]. 20080620, rev. 20080621 [cit. 20080816]. Dostupné online.
  5. Rep. of Ireland - Croatia 1:3, Footballdatabase.eu (anglicky)
  6. Italy - Croatia 1:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  7. Croatia - Spain 0:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  8. Transfermarkt – profil, cit. 2021-03-05
  9. D. Srna [online]. Soccerway. Dostupné online. (anglicky)
  10. Darijo Srna – Goals in International Matches. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Dostupné online [cit. 10 January 2015]. (anglicky)

Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.