Darja Hajská

Darja Hajská
Darja Hajská
Darja Hajská
Narození20. března 1911
Mladá Boleslav
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí18. března 1981 (ve věku 69 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Darja Hajská, rozená Darja Dea Voříšková[1] (20. března 1911 Mladá Boleslav[2]18. března 1981 Praha), byla česká zpěvačka, herečka, spisovatelka a dramatička, autorka knížek a divadelních her pro děti. Jednalo se o nevlastní sestru herce, režiséra a loutkoherce Miloše Hajského.

Život

Pocházela z umělecké rodiny. Po ukončení školní docházky pracovala jako pomocná síla u společnosti Fortuna-film. Navštěvovala operní školu, kde studovala zpěv. V divadle nejprve hrála a zpívala v různých kočovných společnostech, poté se nakrátko objevila v nuselském Tylově divadle, poté zpívala v Olomouci, hrála v Praze, na Kladně a v Pardubicích. Za nacistické okupace během 2. světové války působila v pražské holešovické Uranii. Po válce ještě hrála v několika dalších pražských souborech, poté už definitivně působila mimo Prahu na Kladně, v Náchodě a v Kolíně.

U českého filmu začínala ještě v éře němého filmu, kde již v té době začala hrát služebné v éře zvukového filmu vytvořila desítky dalších filmových rolí. K stáru často hrála rázovité ženy z lidu. Během své 54leté kariéry vytvořila skoro 100 filmových a jen něco málo 10 televizních postav. Hrála i v 10 seriálech.

Z významných rolí ve filmu stojí za připomenutí studentka - žalobnice ve filmu Kantor Ideál (1932), kuchařka Baruška ve filmu Poslední muž (1934), rázná Kačenka Klásková ve filmu Lucerna (1938), zvědavá služka Víchová ve filmu Tetička (1941), zlá Bětuška Toužimská ve filmu Paličova dcera (1941), uklízečka Blažková přející si vodovod ve filmu Bílá Paní (1965), uklízečka ve škole Leopolda Nagelvogelwunderbandíková ve filmu 6 medvědů s Cibulkou (1972), teta Máňa Hujerová, přicházející na třídní schůzku ve filmu Marečku, podejte mi pero! (1976), rázná domovnice Vodrážková ve filmu Zítra to roztočíme drahoušku ...! (1976), sousedka - drbna ve filmu Já už budu hodný, dědečku! (1978). Z televizních postav stojí za připomenutí úplatná posluhovačka v komedii Vražedný týden (1970), důchodkyně - žalobnice ve filmu Nezralé maliny (1980). Ze seriálových postav stojí zmínit sestra v ordinaci v Týništi v seriálu Nemocnice na kraji města (1977), hádavá žižkovská bába v seriálu Třicet případů majora Zemana, zvědavá sousedka v seriálu Dnes v jednom domě (1979).

Teprve v polovině 60. let 20. století se provdala jako Slámová

Zemřela roku 1981 v Praze, pouhé dva dny před svými 70. narozeninami. Byla zpopelněna a pohřbena na Vinohradském hřbitově.

Dílo

Televize

  • 1970 Vražedný týden (TV filmová komedie s detektivní zápletkou) – role: hospodyně Boublíková

Odkazy

Reference

  1. dle zápisu v matrice N Mladé Boleslavi je uznán za otce setník Josef Voříšek
  2. Matriční záznam o narození a křtu farnost Mladá Boleslav

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Darja Hajská (1911-1981).jpg
Darja Hajská (1911-1981), česká zpěvačka, herečka, spisovatelka a dramatička, autorka knížek a divadelních her pro děti