Darjeeling (čaj)

Darjeeling
Sorta čajeČerný
PůvodDárdžiling, Indie.
PopisPřevážně černý čaj, z čajových zahrad severu Indie v nadmořské výšce cca 400 - 2500 m n. m.
Teplota vody95 °C
Doba louhování3 - 5 minut
Dárdžiling
© Vyacheslav Argenberg / http://www.vascoplanet.com/, CC BY 4.0
Čajové plantáže v Dardžilingu.
Železnice v Dardžilingu.
Vlajky v Dárdžilingu.

Darjeeling je v evropských zemích vysoce ceněný černý čaj z oblasti Dárdžiling ze Západního Bengálska ve východní Indii.

Oblast Dárdžiling

Ukryto v podhůří zasněženého Himálaje na severovýchodě Indie leží horské středisko Dárdžiling. Nachází se ve výšce 1830 m n. m. a honosí se úchvatnou krajinou s více než 49 421 akry porostlými čajovníkem. Je-li jasno, můžete v dálce zahlédnout i Mount Everest.

Čaje Darjeeling

Vynikající darjeelingy platí za „šampaňské“ mezi čaji. Jejich nevtíravou, muškátovou chuť a nádhernou vůni má na svědomí jedinečná kombinace chladného, mlhavého podnebí, nadmořské výšky, srážek, terénu a kvality půdy a ovzduší.

Většina zdejších čajovníkových keřů se pěstuje z čínských semen, čínských hybridů nebo křížených ásámských keřů. Čínský čajovník je odolnější vůči chladu a roste na výše položených plantážích severní části Dárdžilingu. Některým keřům se daří i na svazích ležících ve výšce nad 1830 m n. m. Množství srážek v nižších polohách na jihu zase vyhovuje čajovníku ásámskému. Sto dvě dárdžilingské zahrady produkují přibližně 16 534 tuny čaje ročně. Sběračky (výhradně ženy) začínají otrhávat lístky brzy ráno a někdy se musí šplhat po terasovitých úbočích stoupajících vzhůru v úhlu 45°.

Vlivem podnebí a vysokých nadmořských výšek keře nerostou po celý rok. Lístky se sbírají od dubna do října, kdy nastává doba vegetačního klidu. Nové letorosty začínají vyrážet opět v březnu po prvních jarních deštích. Druhý sběr probíhá v květnu a červnu. Čaj vyrobený v tomto období obsahuje mnoho vlhkosti. Lístky se zpracovávají ortodoxní technologií, jsou hnědavé až černé, dobře svinuté, se spoustu zlatavého tipsu.

Darjeeling z první sklizně

První nové letorosty – tzv. fleše – se sklízejí v dubnu. Z nich zhotovené speciální mladé čaje jsou velmi žádané a na světových burzách se prodávají za horentní sumy. Zámožní indičtí nákupčí o ně bojují se zahraničními makléři. Jedny z nejlepších darjeelingů míří do Ruska a Německa, kde si je znalci vysoce cení již od 60. let. Systém jejich uvedení na trh a vývozu se podobá marketingovým tahům výrobců Beaujolais Nouveau. Nová dodávka dychtivě očekávané sklizně se posílá letecky do spotřebitelských států dva až čtyři týdny po zpracování a nabízí na zvláštních degustacích a odpoledních čajových dýcháncích, jež přitahují pozornost široké veřejnosti.

Darjeelingy z „mezidobí“

Darjeelingy „In-Between“ se sbírají v dubnu a květnu a v jejich chuti se snoubí svěžest a svíravost mladých lístků z první sklizně se zakulacenější vyzrálostí listů z druhé sklizně na počátku léta. Tyto čaje nejsou všude k dostání, ale stojí za to je vyzkoušet. Pijí se bez mléka.

Darjeeling z druhé sklizně

Druhá sklizeň probíhá v květnu a červnu a poskytuje čaje výborné kvality. Mnozí tvrdí, že jsou lepší než listy z první sklizně a vůbec nejlepší, jež Dárdžiling produkuje. Tyto čaje vynikající zakulacenější, ovocnější, vyzrálejší a méně svíravou chutí než ty z první sklizně. Lístky mají tmavší hnědou barvu a zahrnují mnoho stříbřitého tipsu.

Darjeeling z podzimní sklizně

Darjeeling „Autumnal“ se sklízí po období dešťů v říjnu a listopadu. Zpracovává se na velmi kvalitní tmavě hnědé lístky. Nálev se vyznačuje měděnou barvou, mnohem tmavší než předchozí typy.

Darjeeling směs

Míšením listů z různých sklizní a dárdžilingských zahrad vzniká čaj jedinečné chuti, úžasného aroma a vysoké kvality, jejímž se tato oblast proslavila.

Zelený Darjeeling

Přestože Dárdžiling produkuje hlavně černý čaj, vzhledem ke stoupajícímu zájmu o léčivé účinky zeleného čaje lze předpokládat růst poptávky po kvalitních nefermentovaných čajích. Dárdžiling je dnes už jednou z mnoha indických čajových oblastí, kde se vyrábí zelený čaj.

Třídy čaje

Třídy se určují podle kvality a velikosti čajových lístků.

Celé velké čajové lístky (Flowery)

 • SFTGFOP: Super Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe - velmi kvalitní, krásně stočené tipsy.
 • FTGFOP: Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe.
 • TGFOP: Tippy Golden Flowery Orange Pekoe.

Malé a polámané lístky (Broken)

 • FTGBOP: Fine Tippy Golden Broken Orange Pekoe.
 • TGBOP: Tippy Golden Broken Orange Pekoe.
 • FBOP: Flowery Broken Orange Pekoe.
 • BOP: Broken Orange Pekoe.

Polámané a velmi malé lístky (Fannings)

 • GFOF: Golden Flowery Orange Fannings.
 • GOF: Golden Orange Fannings.

Čajové lístky rozbité na prach.

 • D: Dust

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Darjeeling.jpg
Autor: Users Darkone, MichaelJanich, Hph on de.wikipedia, Licence: CC-BY-SA-3.0

Darjeeling panorama taken by Mjanich.

 • 15:31, 3. Jul 2005 Darkone 5587 x 1716 (2149789 Byte) (schwarzen Ecken gefüllt)
 • 03:34, 25. Jun 2004 MichaelJanich 5587 x 1716 (1414687 Byte) (Darjeeling Panorama - corrected colors)
 • 12:43, 21. Jun 2004 MichaelJanich 5049 x 1357 (987770 Byte) (Darjeeling Panorama)
 • 23:32, 17. Mai 2004 Hph 400 x 611 (37088 Byte) (Blick auf Darjeeling)
Darjeeling Himalayan Railway.jpg
Autor: en:User:Mjanich, Licence: CC-BY-SA-3.0
Toy Train, Darjeeling, India
Darjeeling, India, Tea plantations in mountains.jpg
© Vyacheslav Argenberg / http://www.vascoplanet.com/, CC BY 4.0
Tea plantations in Darjeeling, West Bengal, India. Darjeeling is a part of the Eastern Himalayan zoo-geographic zone.
Darjeelingflags.jpg
Autor: babasteve (https://www.flickr.com/photos/babasteve/), Licence: CC BY 2.0
Flags containing Buddhism texts to ward off evil spirits, around a temple in Darjeeling, West Bengal, India