** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 10. 11. 2019

Darko Kovačević (* 18. listopadu 1973) je bývalý srbský/jugoslávský fotbalový útočník, který si v kariéře zahrál za Real Sociedad nebo Juventus FC. Reprezentoval nejprve Jugoslávii a posléze národní tým Srbska a Černé Hory. Zúčastnil se MS 1998 a ME 2000.

Klubová kariéra

Ze Srbska zamířil do Anglie, kde jej zaměstnal prvoligový Sheffield Wednesday, ale toto angažmá nepatřilo mezi úspěšné.[1] Ještě ve stejném roce odešel do Realu Sociedad za částku 2,5 milionu britských liber.[2]

Real Sociedad

Ve své třetí sezóně se stal nejlepším střelcem v Poháru UEFA, byť o toto prvenství se dělil s Enricem Chiesou a Tomaszem Kulawikem. Jeho osm gólů dopomohlo postoupit do třetího kola (de facto osmifinále). Sociedad se ve španělské lize umístil na 10. pozici. V létě roku 1999 pak přestoupil do italského Juventusu za 12 milionů britských liber.[1]

Juventus

Během dvou sezón v Juventusu se neúspěšně snažil vybojoval pozici v základní sestavě. Trenér Carlo Ancelotti měl k dispozici hvězdy v podobě Alessandra del Piera a Filippa Inzaghiho.[1] Dostával tak příležitost spíše v Poháru UEFA.[1] Tam se v sezóně 1999/00 se gólově prosadil na hřišti Omonie Nikósie a přispěl k výhře 5:2.[3] V letním přestupovém období roku 2000 se dostal do hledáčku skotských Rangers, ale zůstal v Itálii.[1]

V ročníku 2000/01 zaznamenal gól v Lize mistrů, když na hřišti Hamburku snížil na 1:2. Domácí Hamburk přesto nakonec zvítězil 3:1, Juventus hrál totiž celou druhou půli bez dvou vyloučených, Zidaneho a Davidse.[4] Italský celek nakonec ze skupiny nepostoupil. Kovačević byl během dalšího léta součástí transferu mezi Juventusem a Laziem; chilský forvard Marcelo Salas putoval z Říma do Turína, Kovačević a navíc další peníze naopak do Říma. Pro oba útočníky šlo později o nepovedené angažmá.

Real Sociedad podruhé

Kovačević patřil spolu s Kahvecim, Westerveldem a Kvarmem mezi několik příchozích posil trenéra Toshacka v průběhu sezony 2001/02.[5] Toshack ale dostal v březnu 2002 výpověď, tým převzal sportovní ředitel Roberto Olabe, který se s týmem umístil třináctý, stejně jako minulou a i předminulou sezónu.[5]

V létě se stal novým trenérem Raynald Denoueix, který učinil z dvojice Kovačić-Kahveci nebezpečný útok, který v sezóně 2002/03 dohromady nastřílel 43 branek. Kovačević se trefil už v úvodním derby proti Bilbau (vedené Juppem Heynckesem), který Real Sociedad opanoval 4:2.[5] Ve druhém zápase na Espanyolu dvěma góly rozhodl o další výhře, tentokráte 3:1.[6] Ve třetím dalšími dvěma góly zachránil domácí remízu 3:3 s Betisem.[7] V polovině listopadu baskický klub odcestoval na Santiago Bernabéu, stadion Realu Madrid. Kovačević se dostal do několika příležitostí a dokonce trefil brankovou konstrukci, ale zápas skončil remízou 0:0.[5] V domácím zápase proti Barceloně sice otevřel skóre Kluivert, Kovačević ale dvěma góly otočil zápas na 2:1.[5] V dubnu před domácím zápasem proti Realu Madrid nebylo baskické mužstvo v optimální formě. Kovačević po dvou minutách otevřel skóre, ve 20. minutě pak navýšil na 2:0 ve vítězném zápase, jenž Baskové i díky dalším gólům Kahveciho a Xabi Alonsa vyhráli 4:2.[5] Madridský velkoklub nakonec mistrovský titul vybojoval s dvoubodovým náskokem na Real Sociedad.

V dalším ročníku se Baskové v La Lize umístili až patnáctí, předvedli však dobré výkony v rámci Ligy mistrů.[5] V pozdějších letech se duo Kovačević-Kahveci soustředilo na odvrácení sestupu.

Olympiakos Pireus

Mezi roky 2007 až 2009 působil v řeckém Olympiakosu, kde jej trénoval Španěl Ernesto Valverde.[8]

Reprezentační kariéra

V přátelském zápase Jugoslávie a Mexika 16. listopadu 1995 v Monterrey zaznamenal hattrick a hlavně díky němu Jugoslávie zvítězila 4:1.[9]

Roku 1998 si zahrál na mistrovství světa. V prvním zápase proti Íránu přišel na hřiště v 68. minutě, o několik minut později vstřelil vítězný gól Jugoslávie Mihajlović.[10] Ve druhém zápase proti Německu jej trenér Santrač nasadil do základu. Kovačević se odměnil tím, že asistoval gólu Stojkoviće na 2:0, následně byl však vystřídán. Německo do konce zápasu stihlo vyrovnat na 2:2.[11] Do dalších dvou zápasů už nezasáhl, Jugoslávie skončila šampionát v osmifinále.

Kovačević byl koučem Boškovem nominován na EURO 2000, kde se Jugoslávie ve skupině „C“ střetla se Španělskem, Norskem a Slovinskem. V prvním zápase se Slovinskem Jugoslávie prohrávala o poločase 0:1 a v 57. minutě to bylo už 0:3.[12] Kovačević šel ze hřiště ještě za stavu 0:2, a to v 52. minutě a jeho náhrada Milošević dvěma góly pomohl zachránit alespoň remízu 3:3.[12] Kovačević byl pouze na lavičce během dalších dvou zápasů, jako náhradník pak vstoupil na hřiště do čtvrtfinále proti Nizozemsku. To ale vyhrálo vysoko 6:1.[13]

Odkazy

Reference

1. a b c d e Darko Kovacevic [online]. ESPN, rev. 2000-07-13 [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Football: Kovacevic set to leave Wednesday for Sociedad. Independant [online]. 1996-06-14 [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Omonia 2-5 Juventus [online]. UEFA.com, 1999-09-16 [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. (anglicky)
  4. BRIGHT, Richard. Champions League Round-up: Zidane and Davids sent off as Juventus crash. The Telegraph [online]. 2000-10-25 [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. (anglicky)
  5. a b c d e f g WEIR, Christopher. When Royals could have been Kings: Real Sociedad’s push for the 2002/03 La Liga title. These Football Times [online]. 2018-10-01 [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. (anglicky)
  6. Spielbericht: 998909 [online]. transfermarkt.com [cit. 2019-11-09]. Dostupné online.
  8. KOSTOPOULOS, Panos. How Ernesto Valverde remodelled Greek football during his defining stints at Olympiacos. These Football Times [online]. 2019-02-21 [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. (anglicky)
  9. Mexico v Yugoslavia [online]. 11v11.com [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. (anglicky)
  10. Yugoslavia 1-0 Iran [online]. FIFA.com [cit. 2019-11-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-07-04. (anglicky)
  11. Spielbericht: 936684 [online]. trasnfermarkt.com [cit. 2019-11-10]. Dostupné online.
  12. a b FIELDER, Rob. The 10 Greatest Matches In European Championship History: Yugoslavia v Slovenia, Euro 2000 [online]. thesetpieces.com [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. (anglicky)