Dassault/Dornier Alpha Jet

Alpha Jet
Alpha Jet francouzského letectva
Alpha Jet francouzského letectva
Určenílehký bojový a cvičný letoun
PůvodFrancie
VýrobceDassault Aviation/Dornier Flugzeugwerke
První let26. října 1973
Zařazeno4. listopadu 1977
CharakterVe službě
UživatelFrancouzské letectvo
Luftwaffe (dříve)
Belgické letectvo
Egyptské vojenské letectvo
Kamerun
Portugalské letectvo (dříve)
Výroba1973-1991
Vyrobeno kusů480
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dassault/Dornier Alpha Jet je dvoumotorový lehký bojový a cvičný letoun určený pro pokračovací výcvik pilotů stíhacích letadel.

Alpha Jet je výsledkem francouzsko-německé spolupráce, konkrétně firem Dassault a Dornier, která reflektovala podobné požadavky vzdušných sil obou zemí. Jak francouzské, tak německé letectvo provozovaly Alpha Jet ve velkém počtu, nejprve jako cvičný letoun a poté se rozhodly použít ho jako platformu pro lehký bojový letoun. V důsledku vojenských omezení po skončení studené války se Německo rozhodlo v 90. letech svou flotilu Alpha Jetů vyřadit a mnoho z nich prodalo jiným vojenským i civilním uživatelům. Alpha Jet byl přijat do výzbroje několika leteckých sil po celém světě a také se u některých z těchto uživatelů dočkal bojového nasazení.

Vývoj

Šest francouzských Alpha Jetů skupiny Patrouille de France

Počátkem 60. let začaly Spojené království a Francie spolupracovat na vývoji nového nadzvukového bojového letadla, které mělo zároveň sloužit k výcviku pilotů. Výsledkem byl letoun SEPECAT Jaguar, který se nakonec dokonale osvědčil v roli bojového stroje. Původní požadavek Francie na cvičné letadlo se tak nenaplnil. Proto začala Francie rozvíjet spolupráci s tehdejším Západním Německem, které potřebovalo nahradit své zastaralé bojové stroje Fiat G.91. Technická specifikace nového stroje vznikla v roce 1968 a v červenci 1969 byla podepsána dohoda o společném vývoji a výrobě. Na základě dohody měla každá ze zemí zakoupit 200 strojů, přičemž výroba měla probíhat v obou státech. Výsledkem mělo být podzvukové letadlo, jehož pohon budou zajišťovat motory SNECMA-Turbomeca Larzac. Německo mělo negativní zkušenosti spojené s haváriemi svých jednomotorových letounů Lockheed F-104 Starfighter, proto hned od začátku prosazovalo koncept dvoumotorového letadla.

Své návrhy předložily tři skupiny výrobců:

  • Dassault, Breguet a Dornier přišly se strojem "TA501", který byl vyvinut sloučením starších konceptů Breguet 126 a Dornier P.375,
  • SNIAS a MBB předložily návrh letadla s označením "E.650 Eurotrainer"
  • Skupina VFW-Fokker předložila koncept s názvem "VFT-291".
Přistávající německý Alpha Jet v RAF Fairford, Gloucestershire, Anglie, 1991

Vítězem soutěže se v červenci 1970 stal návrh TA501 od týmu Breguet-Dassault-Dornier. V roce 1971 byly společnosti Dassault a Breguet sloučeny do firmy Avions Marcel Dassault-Breguet Aviation, která dostala za úkol vyrobit dva prototypy nového letadla. Další dva prototypy postavil Dornier v Německu. Jako první se do vzduchu vznesl francouzský prototyp 26. října 1973 a jeho německý protějšek ho následoval o necelé tři měsíce později.

Ještě v září 1973 k programu přistoupila i Belgie, která pro své letectvo objednala 33 kusů letounu.[1]

Sériová výroba byla rozdělena mezi společnosti Dassault, Dornier a belgickou SABCA, z nichž každá vyráběla část dílů letounu (Dassault: střední část trupu; Dornier: křídlo, zadní část trupu a ocasní plochy; SABCA: špici trupu a křídelní klapky) a současně provozovala montážní linku kompletující letouny ze subsestav dodávaných ostatními výrobci.[2]

V květnu 1979 začalo Francouzské letectvo nahrazovat zastaralé T-33 Silver Star, Mystère IV a Fouga Magister novými Alpha Jet E (E jako École, tj. školní). Francie nakonec neobjednala 200 letadel jak se původně plánovalo. Snížila tento počet na 176 kusů a ty byly dodány do roku 1985.

Západní Německo nemělo zájem o letadla ve cvičné verzi. Preferovalo výcvik na amerických strojích, který němečtí piloti podstupovali na amerických základnách. Dodávky bojové verze Alpha Jet A (A jako Appui Tactique, tj. taktická podpora) začaly v roce 1978 a byly ukončeny o 5 let později. Luftwaffe objednala celkem 175 strojů.[3]

Konstrukce

Pár Alpha Jetů A za letu
Alpha Jet E s otevřenými překryty kabiny

Alpha Jet je lehký hornoplošný letoun malých rozměrů. Na náběžné hraně křídel byl použit tzv. "psí zub", což je zářez, který zlepšuje aerodynamické vlastnosti letounu při vzletu a přistání. Křídla mají velké Fowlerovy klapky a po obou stranách trupu před ocasními plochami jsou brzdící štíty. Účinně zvyšují vztlak při přistání v malých rychlostech.

Tříbodový podvozek tvoří přední podvozková noha, která se zatahuje dozadu, zatímco nohy hlavního podvozku se zatahují do gondol motorů.

V gondolách ve spodní části trupu jsou umístěny dva proudové motory SNECMA Turbomeca Larzac 04-C5 o tahu 13,24 kN. Stroje Luftwaffe byly později modernizovány variantou Larzac 04-C20 o tahu 14,12 kN.

Kokpit má tandemové uspořádání sedadel a dva samostatné překryty. Zadní sedadlo se nachází ve vyšší poloze, což umožňuje instruktorovi mít směrem vpřed dobrý výhled. Francouzský Alpha Jet E byl vybaven vystřelovacími sedadly Martin Baker AJRM4, zatímco německý Alpha Jet A měl sedadla UPC/Stencel S-III-F3.

Francouzská letadla měla jen základní avionické vybavení, zatímco německé stroje disponovaly poměrně sofistikovaným navigačně-bojovým systémem. Ten se skládal z inerciálního navigačního systému Lear-Siegler, dopplerovského navigačního systému Litton a průhledového displeje Kaiser/VDO.

Obě provedení se mírně odlišují i vzhledem špičky trupu, která je u verze A ostře zašpičatělá, zatímco u varianty E má oblejší tvar. Obě varianty mají čtyři závěsné body pod křídlem a jeden v ose trupu, s celkovou nosností až 2 200 kg výzbroje.[4] Podtrupový závěsník je primárně určen k nesení kontejneru s automatickým kanónem, buď DEFA ráže 30 mm či Mauser BK-27 ráže 27 mm.

Varianty

Alpha Jet 01 v Dornier-Museum
Alpha Jet Nigerijského letectva s podvěšenou výzbrojí
Alpha Jet A
Lehký útočný letoun původně určený pro německou Luftwaffe.
Alpha Jet E
Cvičný letoun původně užívaný francouzskými a belgickými vzdušnými silami. Belgické označení Alpha Jet 1B.
Alpha Jet E+
Verze s modernizovanou elektronikou a avionikou užívaná pod označením Alpha Jet 1B+ Belgickým letectvem.
Alpha Jet MS1
Varianta pro Egyptské vojenské letectvo schopná nasazení v cvičné i útočné roli. Část strojů byla sestavena v Egyptě z dodaných součástí.
Alpha Jet MS2
Vylepšená verze MS1 optimalizovaná pro bojovou roli, s novou avionikou, výkonnějšími motory Larzac 04-C20, skleněným kokpitem Lancier a možností výzbroje střelami Matra R550 Magic.
Alpha Jet 2
Nerealizovaný vývoj Alpha Jetu E, ve variantě optimalizované pro útočnou roli. Původní projekt označen jako Alpha Jet NGAE (Nouvelle Generation Appui/École, útočně-cvičný nové generace). Některé prvky uplatněny u modelu MS2.
Alpha Jet 3
Projekt označovaný také jako Alpha Jet Lancier či Alpha Jet ATS (Advanced Training System, pokročilý cvičný systém) vybavený skleněným kokpitem a modernizovanou avionikou.
Alpha Jet M
Nerealizovaný projekt palubního cvičného letounu pro Aéronavale odvozený z projektu Alpha Jet 3, který měl ve výcviku nahradit letouny Fouga CM.175 Zéphyr a Dassault Étendard IV.
Alpha Jet VTX
Verze založená na variantě Alpha Jet A, která se účastnila soutěže US Navy VTX na palubní cvičný letoun který měl nahradit North American T-2 Buckeye a Douglas TA-4F Skyhawk. Upraven jeden kus.

Uživatelé

Uživatelé Alpha Jetu. Modře současní, červeně bývalí.
Alpha Jet v roce 2008 na Royal International Air Tattoo (RIAT)

Specifikace

Nákres
Nákres

Technické údaje

Výkony

  • Maximální rychlost: 1000 km/h (Mach 0,8)
  • Bojový rádius: 583 km
  • Dostup: 14 630 m
  • Stoupavost: 57 m/s

Výzbroj

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dassault/Dornier Alpha Jet na slovenské Wikipedii.

  1. LAMBERT, Mark. Alpha Jet: The co-operative trainer/attack aircraft. Flight International. Listopad 1974, s. 265. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Dassault-Breguet/Dornier Alpha Jet. Flight International. Listopad 1978, s. 1882. Dostupné online. 
  3. The Dassault-Dornier Alpha Jet & FMA Pampa
  4. (anglicky) Alpha Jet (specifications) na globalsecurity.org
  5. Portugal retire its Alpha Jets. Air International. Březen 2018, s. 16. 
  6. Dassault-Dornier Alpha Jet Advanced Trainer / Close-Support Aircraft
  7. Alpha Jet, Dassault-Breguet / Dornier. www.fighter-planes.com [online]. [cit. 2017-07-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-08-16. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Côte d'Ivoire.svg
Flag of the Ivory Coast, written by Jon Harald Søby, modified by Zscout370. The colors match to what is reported at http://fotw.vexillum.com/flags/ci.html.
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
  • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
  • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
  • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
World operators of the Alpha Jet.svg
Autor: Loick7695, Licence: CC BY-SA 4.0
 
Utilisateurs actuels
 
Anciens utilisateurs
Alpha Jet 01 Dornier Museum 2009-09-27.jpg
Autor: Bergfalke2, Licence: CC BY-SA 3.0
Alpha Jet 01 at Dornier Museum
Alpha Jet - RIAT 2008 (3160630447).jpg
Autor: Tim Felce (Airwolfhound), Licence: CC BY-SA 2.0
Alpha Jet - RIAT 2008
Dassault-Dornier Alpha Jet A, Germany - Air Force AN1990606.jpg
Autor:
Mike Freer - Touchdown-aviation
, Licence: GFDL 1.2
Seen here arriving for RIAT 91 in special markings for Jbg.49 based at Furstenfeldbruck. Last noted in storage at Boscombe Down as ZJ652 acting as a spares source for the small Alphajet fleet.
Nigerian Air Force Dassault-Dornier Alpha Jet Iwelumo-2.jpg
Autor: Kenneth Iwelumo, Licence: GFDL 1.2
Nigerian Air Force Dassault-Dornier Alpha Jet
Alpha Jet E 314-LP Lakenheath 2008.jpg
A Dassault Alpha Jet E (314-LP) of the "école de l'Aviation de Chasse" (training squadron) EAC 314 of the Armee de'l Air (French Air Force) deprepares for take-off from Royal Air Force airfield Lakenheath, Suffolk (UK), on 16 April 2008. The French aircraft was flown by a Belgian crew from of Beauvechain air base, Belgium. RAF Lakenheath is home of the USAF 48th Fighter Wing, equipped with the McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle. The F-15E-52-MC s/n 91-0332 is visible in the background.
Dassault-Dornier Alpha Jet A.jpg
Autor: André Inácio, Licence: GFDL 1.2
Dassault-Dornier Alpha Jet A 15206 (cn 0025) 'Asas de Portugal' starts the second part of day with a lot of manuevers over airport. What a magnificent day!!
Alpha Jet - RIAT 2007 (2544737153).jpg
Autor: Tim Felce (Airwolfhound), Licence: CC BY-SA 2.0
Alpha Jet - RIAT 2007
French Alpha Jet 1988.jpg
A right side view of six French Alpha Jet aircraft of the Patrouelle de France flight demonstration team flying in formation during Air Fete '88, a NATO aircraft display hosted by the 513th Airborne Command and Control Wing.