Davle (nádraží)
Davle | |
---|---|
Nádraží v Davli | |
Stát | Česko |
Kraj | Středočeský |
městys | Davle |
Souřadnice | 49°53′15,35″ s. š., 14°23′54,58″ v. d. |
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de Davle | |
Provozovatel dráhy | Správa železnic |
Trať | Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany/Dobříš |
V provozu od | 1. 5. 1900 |
Dopravní koleje | 3 |
Prodej jízdenek | |
Služby ve stanici | |
Obrázky, zvuky či videa na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Davle je železniční stanice na železniční trati z Prahy do Čerčan.[1] Je situována na adrese Jílovská 15 v Davli v blízkosti pravého břehu Vltavy. [2]
Železniční stanice Davle
Železniční stanice je situována na levém břehu Vltavy rovnoběžně se silnicí a břehem řeky. Na západní straně je stanice ze severu ohraničena zděnými budovami restaurace a nádraží s dále na jih oplocením. Na severu areál uzavírá dřevěné skladiště s rampou a příjezdovou cestou ze silnice. Z této silnice je též zajištěn příchod na nástupiště mezi nádražní budovou a budovou nádražní restaurace. Přímo proti východu z nádraží je ve svahu schodiště na břeh řeky Vltavy a na sever od nádraží je východní předmostí davelského mostu, který v letech 1909–1991 jako silniční most zajišťoval spojení mezi nádražím a městysem Davle ležícím na pravém břehu Vltavy.
Kolejiště je položeno souběžně se silnicí před nádražím a tokem Vltavy mezi nádražní budovou a svahem nad nádražím na východní straně. Železniční stanice má 3 koleje, které se na výhybkách na severním a jižním zhlaví spojují do jedné traťové koleje. V provozu železniční stanice Davle je stále využíváno množství historických zařízení: mechanické návěstidlo, drátovod a další. Ve stanici vidíme ručně přestavované a uzamykané výhybky a mechanické výměníky. V kolejišti je zachována napáječka vody pro parní lokomotivy.
Budovy nádraží
Všechny budovy železniční stanice Davle si zachovaly svůj vzhled z doby vzniku trati 210 (I/1888 – 1. 5. 1900)) a stavebních úprav do 60. let 20. století.
Budova nádraží (v době výstavby označovaná jako budova výpravny) je postavena podle typového listu Zemského výboru Království českého. Přízemní budovu tvoří křídlo služební a pro cestující postavené souběžně s kolejištěm. Na obou koncích k němu přiléhají křídla obytná postavená kolmo k trati. Obytná křídla mají sedlovou střechou se štítovými stěnami směrem do kolejiště. Ve služebním křídle s přístřeškem pro cestující. je umístěna dopravní kancelář, čekárna a výdejna jízdenek. Okna křídel mají okna s dřevěnými okenicemi. Pro celé nádraží Davle je charakteristická jeho upravenost a množství květin na nádražní budově a v jejím okolí. To vytváří společně s okenicemi zvláštní malebnost v pohledu z kolejiště. Východní průčelí nádražní budovy směrem do kolejiště tím získává pro nádraží zcela netypický vzhled. Na budově nádraží se zachovala většina původních konstrukčních prvků: okenní rámy a dřevěné okenice u oken, krov přístřešku pro cestující.
Charakteristickým prvkem budovy nádraží jsou okna dopravní kanceláře v levé části přístřešku pro cestující. V čekárně a výdejně jízdenek je část vybavení tvořena typickým nábytkem šedesátých let.
Na budově nádraží jsou zachovány původní nápisy názvu stanice DAVLE v černém plastickém provedení: 2 na východní stěně (směrem do kolejiště), jeden na západní stěně (směrem do silnice) je zachován nápis názvu stanice DAVLE. Nápis názvu stanice DAVLE je zachován i na severní štítové stěně budovy skladu.
Na všech nádražních objektech se dochovalo množství smaltovaných informačních a orientačních tabulek a nápisů používaných v období výstavby a následného provozu přibližně do poloviny 60. let: značka nadmořské výšky, označení směru odjezdů vlaků SMĚR PRAHA a SMĚR ČERČANY, VÝDEJNA JÍZDENEK, VÝCHOD, PŘÍCHOD, ČEKÁRNA, PODEJ, VÝDEJ ZAVAZADEL A SPĚŠNIN, WC a smaltovaný piktogram pro WC – ženy (panenka). Ohlašovna požáru. V areálu stanice jsou i další zděné i dřevěné stavby typické nádražní architektury konce 19. a 1. poloviny 20. století. Vzhledem k současným normám a standardům je technickým unikátem požární zbrojnice s tabulkami s označením míst pro uložení hasebních prostředků a dřevěné suché záchody. Jižně od budovy nádraží jsou dochovány kovové prvky dětského hřiště, lavičky a další detaily. V době výstavby železniční trati 210 byla železniční stanice využívána ve větším rozsahu pro nákladní dopravu a skladování materiálu. Na severním konci stanice je dochováno typické dřevěné skladiště s rampou nad manipulační kolejí a příjezdovou komunikací ze silnice do Davle.
Na jižním konci železniční stanice je pomníček oběti železničního neštěstí s varováním před chůzí po kolejích.
Tradice trampů, vodáků a chatařů
Železniční stanice Davle byla již v předválečném období až do 60. let 20. století využívána trampy a chataři v chatových osadách v Záhořanském údolí a okolí Davle. [3] Pod severním portálem Davelského tunelu u silnice ze Záhořanského údolí do Davle jsou vidět torza budov bývalé loděnice z doby předválečné éry trampingu, vodních sportů a vidní turistiky. Podstatná část loděnice byla demolována a jejím místě je dnes pouze stánek s občerstvením s názvem Libřice.
Železniční stanice Davle i sousední železniční zastávka Libřice vždy patřily k významným cílům trati Posázavský Pacifik.[4]
Železniční zastávka Libřice a Davelské tunely
Do roku 1975 byla ve směru od Prahy před nádražím v Davli v provozu železniční zastávka Libřice zrušená ke dni 27. července 1975 v souvislosti s rekonstrukcí tunelů na trati 210 ve směru od Prahy před železniční stanicí Davle (Libřický tunel a Davelský tunel se vžitým společným označením Davelské tunely. Kritický technický stav tunelů po 90 letech provozu (oba proraženy v roce 1881) si vyžádal v 70. letech 20. století jejich rekonstrukci, při které byly profily tunelů zvyšovány pro uvažovanou elektrizaci (dodnes nerealizovaná). V rámci těchto úprav byl k jižnímu konci Davelského tunelu přistavěn betonový portál, který výrazně změnil jeho vzhled v pohledu z kolejiště i z nádraží.[5]
Trať a Davle ve filmu
Mezi jižním portálem Davelského tunelu a nádražím Davle v ose Starého davelského mostu jsou viditelné zbytky kamenného portálu. Torzo pochází z roku 1968, kdy byl v Davli a zejména na davelském silničním mostu natáčen americký film Most u Remagenu odehrávající se v závěru 2. světové války. Skutečný Ludendorfův most v Remagenu byl most železniční, ale most v Davli byl v roce 1968 most silniční (v současnosti[kdy?] lávka pro pěší). Proto byl ve svahu nad tratí před nádražím vystavěn iluzorní portál tunelu, do kterého vedla železniční trať z upraveného mostu. Davelský most musel být i zvýšen a opatřen kašírovanými obrannými věžemi jako jeho reálný vzor na Rýně. Natáčení však přerušil 21. srpen 1968. I když filmování pokračovalo na jiných místech, ve filmu Most u Remagenu byly použity záběry natočené v Davli a okolí mostu. V letech 1972–1974 byl portál tunelu ve svahu nad tratí zazděn. Nad kolejištěm trati tak vznikla fikce dalšího Davelského tunelu. Barevný panel na zdi připomíná filmové natáčení v roce 1968.[6] Natáčení filmu Most u Remagenu připomíná i název davelské nádražní restaurace Remagen.
Galerie
- Nádraží Davle – detail dřevěných větráků a tabulky WC na původních suchých záchodech.
- Zámek u výměníku
- Výměník č. 1 na jižním konci železniční stanice Davle
- Mechanické návěstidlo před nádražím Davle
- Napáječka pro parní lokomotivy
- Pomníček oběti železničního neštěstí s varováním
- Výšková značka státní nivelace na davelském nádraží
Nápisy na nádraží Davle
- Tabula Výdejna jízdenek na dveřích čekárny na nádraží v Davli.
- Název stanice na budově nádraží z nástupiště
- Označení příchodu na budově nádraží
- Označení čekárny
- Označení směru jízdy na dopravní kanceláři.
- Název stanice na nádražní budově
- Označení na suchých záchodech
Odkazy
Reference
- ↑ Popis trati 210 Praha - Vrané nad Vltavou - Čerčany - Česká republika. zelpage.cz [online]. [cit. 2014-11-21]. Dostupné online.
- ↑ Davle. davle.cz [online]. [cit. 2014-11-21]. Dostupné online.
- ↑ Linka S 8. ropid.cz [online]. 2012-08-04 [cit. 2014-11-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-05.
- ↑ DŽURNÝ, Jakub. Posázavský Pacifik. pacifikem.cz [online]. 2009-02-01 [cit. 2014-11-21]. Dostupné online.
- ↑ DŽURNÝ, Jakub. Tunely na trati 210. pacifikem.cz [online]. 2009-02-01 [cit. 2014-11-21]. Dostupné online.
- ↑ KORBEL, Petr. Železniční most u Remagenu a jeho filmový bratr v Davli. http://www.zelpage.cz/ [online]. 2009-09-13 [cit. 2014-11-21]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Davle na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Davle.
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Zámek u výměníku č. 1 na nádraží Davle
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Davle.
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Detail mechanického návěstidla před nádraržím Davle.
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Davle nádraží detail větráků a tabulky WC
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Davle.
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Davle - detail torzo tunelu z natáčení filmu Most u Remagenu
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Davle.
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Ruční nastavení výhýbky výměníkem 2 při posunu nákladního vozu na nádraží Davle
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Davle nádraží tabule výdejna jízdenek na dvěřích čekárny
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Davle nádraží z kolejiště
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Davle.
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Davle.
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Davle nádraží pohled z dálky ze severu z pravého okraje silnice na sklad restauraci a nádraží 23. 5. 2014
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Davel nádraží - napájení páry
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Davle.
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Davle nádraží - budova
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Davle nádraží - budova
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Davle nádraží pomíček detail
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Davle nádraží - výměník 1
RWB/RWBA symbol: restaurant