Dešťová zahrada

Dešťová zahrada v městské zástavbě

Dešťová zahrada je přírodní nebo uměle vytvořená terénní prohlubeň, do které jsou svedeny srážkové vody ze střech, chodníků a zpevněných ploch, které se pak v průběhu několika dní vsakují do okolní půdy a neodtékají pryč z daného pozemku. Tím napomáhá udržovat stav podzemních vod a snižuje nebezpečí vzniku náhlých povodní.[1] Kořenový systém rostlin rostoucích v této prohlubni funguje jako filtr a zbavuje vodu nečistot.[2] Dešťová zahrada také zvyšuje vlhkost vzduchu v okolí (mikroklima) a slouží i jako úkryt různým druhům živočichů.[3] Dešťové zahrady spadají pod modro-zelenou infrastrukturu, jenž se především ve městech snaží o větší harmonii s přírodou skrz budování jím blízkých prvků.

Rostliny

Do dešťové zahrady jsou vhodné rostliny snášející delší zamokření jako například různé druhy sítin (Juncus) a zevarů (Sparganium), dále pak kejklířka (Mimulus), máta vodní (Mentha aquatica) a kosatec žlutý (Iris pseudacorus).

Odkazy

Reference

  1. Přírodní zahrada – Dešťové zahrady [online]. [cit. 2018-11-21]. Dostupné v archivu. 
  2. Počítáme s vodou – Dešťová zahrada [online]. [cit. 2018-11-21]. Dostupné online. 
  3. DŮM&ZAHRADA.CZ – Dešťová zahrada je lék pro zemi [online]. [cit. 2018-11-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Rain Garden (15455930908).jpg

Green infrastructure includes a wide range of approaches, including rain gardens, which catch rain water for plants instead of letting it run off into storm drains. Learn about green infrastructure approaches that can help transform communities in our report, Enhancing Sustainable Communities With Green Infrastructure.

Photo credit: Alisha Goldstein, EPA

More: www.epa.gov/smartgrowth/green-infrastructure.html