Degree Confluence Project

Displej GPS přijímače s pozicí průsečíku 53° s.š. 0° d.

Degree Confluence Project je internetový projekt, který si klade za cíl navštívit a zdokumentovat všechna místa, kde se na zemském povrchu protínají celostupňové poledníky a rovnoběžky. Svým způsobem se jedná o vzorkování povrchu naší planety.

Zjišťování polohy

Při cestách za průsečíky používají účastníci obvykle přijímač GPS. K uznání plnohodnotné návštěvy průsečíku (angl. successful visit) se musí návštěvník přiblížit místu na vzdálenost menší 100 metrů, v ideálním případě na něm (v rámci několikametrové přesnosti systému GPS) přímo stanout. Poté je nutno k příslušnému průsečíku na internetu zveřejnit vyprávění, popisující průběh výpravy, případně okolí místa a doplnit fotografiemi, zachycujícími místo a okolní krajinu. Pokud návštěva nesplňuje všechny tyto náležitosti, může být na internetu zaznamenána alespoň jako neúplná (angl. incomplete visit).

Průsečíky, které navštívil již někdo jiný, mohou navštěvovat a dokumentovat i další účastníci, což se také v lidnatějších krajích Evropy či Severní Ameriky běžně děje. Za hodnotné jsou pak považovány zvláště příspěvky, zachycující proměny místa se střídáním ročních období.

Průsečíky na zemském povrchu

Celkový počet celostupňových průsečíků na zemském povrchu je 64 442[1], z čehož 21 541 leží na souši, 38 411 na vodě, a 4 490 na ledové pokrývce Severního ledového oceánu. Žádné místo na Zemi není od nějakého takového průsečíku dále než 79 km.[zdroj?] Na území České republiky je bodů, kde se protínají poledníky a rovnoběžky v celých stupních, dohromady 10. Zřejmě nejznámější z nich leží v polích asi 1,5 km východně od města Kouřim. Jde o průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku, pro nějž jsou například udávány časy východu a západu Slunce v ČR.

Poznámky

  1. Od 89 ° s. š. po 89 ° j. š. leží 179 celostupňových rovnoběžek, krát 360 celostupňových poledníků, plus 2 zeměpisné póly. Tzn. 179 × 360 + 2 = 64 442.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Confluence point 53N 0.jpg
(c) Stephen Turner, CC BY-SA 3.0
Confluence point 53N 0. Photo taken by myself, Stephen Turner, on 2003-08-31. Licensed under the GFDL.