Deliblatska peščara

Značnou část rozlohy Deliblatske peščare představují pastviny

Deliblatska peščara (někdy také počeštěně Deliblatská poušť[zdroj?], v srbské cyrilici Делиблатска пешчара) je velká oblast s písečným podložím a stepní/lesostepní vegetací. Nachází se v srbské Vojvodině, v jejím jihovýchodním cípu, mezi městy Kovin, Vršac a Bela Crkva. V současné době se jedná o přírodní památku. Svůj název má podle nedaleké obce Deliblato.

Oblast má elipsoidní tvar (o rozloze okolo 300 km²) a táhne se ve směru od řeky Dunaje severozápadním směrem až po město Alibunar. Obklopena je úrodnými banátskými rovinami. Poušť představuje terénní překážku; vyčnívá několik desítek metrů nad okolní terén (její nadmořská výška se pohybuje mezi 70 a 200 m) a je vidět i z veliké vzdálenosti. Vznikla přesunem říčních nánosů řeky Dunaje silnými větry, které zasypaly původní lesní patro.

Z regionálního i evropského hlediska se jedná o geomorfologický unikát.[zdroj?]

Deliblatska peščara představovala kdysi unikátní skutečnou poušť, nicméně postupem času byla obsazována okolní vegetací (teplomilnou flórou, z dřevin pak především borovicí).[zdroj?] Představuje nicméně unikátní lokalitu z hlediska místní fauny (např. Vlha pestrá)[zdroj?] a flóry. Je hnízdištěm celé řady ptáků a domovem více než 900 druhů různých rostlin.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Paysage de la Deliblatska peščara.jpg
Paysage de la Deliblatska peščara, une réserve naturelle de Voïvodine, en Serbie