Delta Nilu
Delta Nilu | |
---|---|
Delta Nilu – satelitní fotografie z roku 2003 | |
Stát | Egypt |
Souřadnice | 30°54′ s. š., 31°7′ v. d. |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Delta Nilu (arabsky دلتا النيل, Deltā an-Nīl, egyptsky Ta-Mehet) je říční delta, která se rozkládá na území, kde se Nil vlévá do Středozemního moře. Jde o jednu z největších říčních delt na světě.
Zeměpis
Delta Nilu leží na území Egypta. Delta se rozkládá na rozlehlém území (22 000 až 24 000 km²): z Alexandrie na západě do Port Said na východě zaujímá zhruba 240 km pobřeží, ze severu na jih je přibližně 160 km dlouhá. Nilská delta začíná po proudu 20 km od Káhiry.
Nilská delta má trojúhelníkový tvar řeckého písmene delta a dala jméno všem ostatním říčním deltám. Vnější okraje delty erodují a slanost některých pobřežních lagun se zvyšuje větším mísením s mořskou vodou. Přehrazení toku Nilu ve 20. století (zejména stavba Asuánské přehrady) omezilo každoroční záplavy a tak snížilo množství živin a pevných částí ve vodě Nilu; půda v deltě se tedy stává chudší a zvyšuje se potřeba hnojení.
Antické záznamy Plinia Staršího popisují sedm ramen Nilu v jeho deltě. Díky protizáplavovým opatřením, změnám reliéfu a také přehradám se Nil v současnosti dělí do dvou hlavních ramen: (Damietta na východě a Rosetta na západě. Obě jsou splavná pro vodní dopravu a mají každé délku přibližně 200 km.
Přes kanál Ibrahimia a rameno Jusuf část vody odtéká do jezera Birket Karún a na zavlažování oázy Fajúm. Přes kanál Ismailia je část vody odváděna k zavlažování oblasti Suezského kanálu. Přes kanál Mahmudia je část vody odváděna k zavlažování města Alexandrie a okolí. V severní části delty se nacházejí lagunová jezera Menzala, Burullus, Marjut.
Ekologie
Delta Nilu má středomořské klima charakteristické malým množstvím srážek. Většina ze 100 až 200 mm srážek spadne v zimních měsících. Nejtepleji je v deltě v červenci a srpnu, kdy průměrné teploty dosahují 30 °C (maximum je kolem 48 °C), v zimě průměrná teplota klesá na 5 až 10 °C. Letní období je velmi suché.
Delta Nilu je významné hnízdiště a shromaždiště ptactva: jde o největší shromaždiště racka malého a rybáka bahenního. Mezi další místní ptáky patří například kulík mořský, lžičák pestrý, volavky, ibisi a kormoráni.
V mokřadech, stojatých a tekoucích vodách nilské delty žije množství obratlovců: ryby, žáby, želvy, varan nilský a promykovití. V deltě se však už nevyskytuje dříve běžný krokodýl nilský.
V oblasti delty žije velká část z více než 100 milionů obyvatel Egypta:[1] mimo největší města delty je průměrná hustota obyvatelstva 1000 obyvatel/km² a více. Největším městem v deltě je Alexandrie s 4,1 milionem obyvatel. Další velká města jsou Damietta, Port Said a Tanta.
Odkazy
Reference
- ↑ Africa :: Egypt — The World Factbook - Central Intelligence Agency. www.cia.gov [online]. [cit. 2020-02-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-12-26.
Literatura
- V tomto článku byly použity informace z Velké sovětské encyklopedie, heslo „Нил“.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Delta Nilu na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Супутниковий знімок дельти Нілу і Синайського півострова, Єгипет, 5 лютого 2003 року.
In this view of Egypt, we see a population almost completely concentrated along the Nile Valley, just a small percentage of the country’s land area. The Nile River and its delta look like a brilliant, long-stemmed flower in this astronaut photograph of the south-eastern Mediterranean Sea, as seen from the International Space Station. The Cairo metropolitan area forms a particularly bright base of the flower. The smaller cities and towns within the Nile Delta tend to be hard to see amidst the dense agricultural vegetation during the day. However, these settled areas and the connecting roads between them become clearly visible at night. Likewise, urbanized regions and infrastructure along the Nile River becomes apparent.
Another brightly lit region is visible along the eastern coastline of the Mediterranean—the Tel-Aviv metropolitan area in Israel (image right). To the east of Tel-Aviv lies Amman, Jordan. The two major water bodies that define the western and eastern coastlines of the Sinai Peninsula—the Gulf of Suez and the Gulf of Aqaba—are outlined by lights along their coastlines (image lower right). The city lights of Paphos, Limassol, Larnaca, and Nicosia are visible on the island of Cyprus (image top).
Scattered blue-grey clouds cover the Mediterranean Sea and the Sinai, while much of north-eastern Africa is cloud-free. A thin yellow-brown band tracing the Earth’s curvature at image top is air-glow, a faint band of light emission that results from the interaction of atmospheric atoms and molecules with solar radiation at approximately 100 kilometres altitude.