Der Schauspieldirektor

Divadelní ředitel
Der Schauspieldirektor
Žánrkomedie s hudbou
SkladatelWolfgang Amadeus Mozart
LibretistaGottlieb Stephanie ml.
Počet dějství1
Originální jazykněmčina
Premiéra7. února 1786, Vídeň, oranžerie zámku Schönbrunn
Česká premiéra27. dubna 1794, Praha, Nosticovo divadlo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Der Schauspieldirektor (česky Divadelní ředitel) je opera Wolfganga Amadea Mozarta, která měla svoji premiéru ve Vídni roku 1786.

Vznik

Opera byla objednána k příležitosti příjezdu císařovy sestry s manželem. Premiéra se konala 7. února 1786oranžerii zámku Schönbrunn. Toto dílo bylo během časů několikrát přepracované a verze, která byla rozšířena měla premiéru roku 1846Berlíně jako komická opereta. Wolfgang pracoval s textem Gottlieba Stephaniea ml.

Mozartův originál je jednoaktová hra, která obsahuje 5 hudebních čísel, a předehra je dvojčetem k předehře Figarovy svatby, která vznikla ve stejný čas.

Obsah

Divadelní ředitel hledá hru pro své kočovné divadlo. Buff, starý divadelník, mu radí, aby vybral hru s velkým obsazením. Představení je také zajištěno finančně, protože bankéř slíbil, že jej podpoří, když angažují jeho přítelkyni do jedné z rolí.

O další roli soupeří dvě zpěvačky a každá z nich se pokládá za tu nejlepší. Dalším problémem je výše platu, o kterou se herci s ředitelem hádají, a tak se ředitel chce vzdát svého plánu na novou hru a rezignovat na svůj post, ale v tu chvíli divadelníkům dojde, že mohou něco dokázat, když budou držet pospolu.

Role

  • Frank (mluvená role) – divadelní ředitel
  • Eiler (mluvená role) – bankéř
  • Buff (bas) – starý herec
  • Herz (mluvená role) – herec
  • Madame Pfeilová (mluvená role) – herečka)
  • Madame Kroneová (mluvená role) – herečka
  • Madame Vogelsangová (mluvená role) – herečka
  • Pan Vogelsang (tenor) – zpěvák
  • Madame Herzová (soprán) – zpěvačka
  • Slečna Silberklangová (soprán) – zpěvačka

Literatura

  • HOSTOMSKÁ, Anna a kol. Opera – Průvodce operní tvorbou. 11. vyd. Praha: NS Svoboda, 2018. 1466 s. ISBN 978-80-205-0637-5. S. 112. 

Externí odkazy

Divadelní ředitel v databázi Archivu Národního divadla

Média použitá na této stránce

Wolfgang-amadeus-mozart 1.jpg

This posthumous portrait of Wolfgang Amadeus Mozart was painted by Barbara Kraft at the request of Joseph Sonnleithner in 1819, long after Mozart died. Sonnleithner, who was making a "collection of portraits in oils of well-known composers" (Deutsch) wrote to Mozart's still-living sister Maria Anna ("Nannerl"), asking her to lend a picture to Kraft (a well-known artist working in Salzburg). Here is part of Nannerl's reply:

... [her friend ] Councillor von Drossdick ... sent the artist to me to see all 3 [of my] pictures [of Mozart], the one that was painted when he came back from the Italian journey is the oldest, he was then just 16 years old, but as he had just got up from a serious illness, the picture looks sickly and very yellow; the picture in the family portrait when he was 22 years old is very good, and the miniature, when he was 26 years old, is the most recent I have, I therefore shewed this one to the painter first; it seemed to me from her silence that is would not be very easy to enlarge it, I therefore had to shew her the family portrait and the other one, too. ... she wants to take her copy from the family portrait and introduce only those features from the small picture which make him look somewhat older than in the big picture."

Deutsch identifies the three pictures as:

  1. "Perhaps" the portrait by Knoller, Milan 1773. [1]
  2. The family portrait by della Croce.
  3. A lost small version of the famous portrait by Joseph Lange.
For present purposes, this implies that Kraft painted this with some basis to go on (and not completely out of her head, as the painter of this ridiculous picture did). Also, it tells us that Nannerl thought that the della Croce picture was "very good".