Der Tyroler Landsturm

Tvorba nového orchestrálního materiálu pro kantátu "Der Tyroler Landsturm" Salieriho.

Der Tyroler Landsturm (Tyrolská zeměbrana) op. 100 je světská kantáta Antonia Salieriho.

Vznik

Antonio Salieri složil kantátu „Der Tyroler Landsturm“ ("Tyrolská zeměbrana") v roce 1799 u příležitosti vpádu napoleonských armád do Tyrolska (viz koaliční války). Libreto napsal vídeňský spisovatel a c.k. dvorní rada Joseph Franz Ratschky. Titulní strana tištěného klavírního výtahu je nadepsána:: „Ve prospěch obyvatel Tyrol a Vorarlberska, kteří byli zabiti nepřátelským vpádem“.[1] Premiéra se konala 23. května 1799 ve vídeňském c.k. Redoutensaal ve vídeňském Hofburku. Všichni účinkujíci se zřejmě vzdali svých honorářů, neboť šlo o benefiční akci. Kromě samotné skladby přispěl Salieri ještě 80 zlatých z vlastního jmění, aby bylo možné financovat dodatečné náklady, jako byly služby opisovačů partitury. Dílo bylo uvedeno v Innsbrucku u příležitosti císařových jmenin 4. října 1799.

Obsazení a struktura

Kantáta "Der Tyroler Landsturm" je napsana pro velké obsazení: pro čtyři vokální sólisty (soprán, alt, tenor, bas), dvojsbor, orchestr a řečníka. Orchestr vyžaduje 2 flétny, 2 hoboje, 2 klarinety, 2 fagoty, 2 lesní rohy, 2 trubky, smyčce a různé perkuse (tympány, 2 vojenské bubny, 1 velký vojenský buben a řehtačku). Kantáta má celkem 10 hudebních čísel s čistou dobou provedení kolem 35 minut. Mezi jednotlivá hudební čísla jsou vloženy recitativy, které mají být deklamovány řečníkem. Celková délka provedení je cca 50 minut..[2]

  • 1. předehra (Sinfonia)
  • 2. sbor: "Heil dir, Tyrol!" a recitativ
  • 3. árie (bas): "Übermütige Verächter heiliger Verträge" a recitativ
  • 4. árie (tenor): "Lasst stolz mit diesem Räubersieg" a recitativ
  • 5. sbor: "Auf! Rüstig ergreift das Gewehr!" a recitativ
  • 6. árie (soprán): "Herrlich ist das Glück des Landes" a recitativ
  • 7. árie (soprán nebo soprán II): "O Herr des Himmels und der Erde" a recitativ
  • 8. sbor a sola: "Triumph! Auf den Flügeln des Windes" a recitativ
  • 9. duet (tenor, bas): "Ihr Hunnen und Vandalen" a recitativ
  • 10. velký patriotický závěrečný sbor: "Der Vorsicht Gunst beschütze"

Kantáta končí slovy: „Ať žije sláva vlasti! Ať žije císař František! At' žije!"

V roce 2022 upravil rakouský barytonista Martino Hammerle-Bortolotti tuto kantátu na základě původní partitury z hudební sbírky Rakouské národní knihovny ve spolupráci s odborníkem pro Salieriho Timo Jouko Herrmannem. Basová árie byla představena publiku na koncertě v rámci Babylonfestu 2022 v Brně[3].

Reference

  1. Der Tyroler Landsturm (Salieri, Antonio) – IMSLP. imslp.org [online]. [cit. 2022-10-31]. Dostupné online. 
  2. Martino Hammerle Bortolotti (Bariton): Salieris weltliche Kantate „Der Tyroler Landsturm“ aktueller denn je. Online Merker [online]. [cit. 2022-10-31]. Dostupné online. (německy) 
  3. Babylonfest. Babylonfest [online]. [cit. 2022-10-31]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Tyroler Landsturm-01.jpg
Autor: PETRSTE, Licence: CC BY-SA 4.0
Die Übertragung der handschriftlichen Originalpartitur von Salieris Landsturm-Kantate in ein modernes Notensatzprogramm. Foto: Martino Hammerle-Bortolotti