Dere Street
Starověká římská silnice Dere Street | |
---|---|
Základní údaje | |
Začátek | Eboracum |
Konec | Veluniate |
Celková délka | 364 km, Eboracum-Trimontium 235 km, Trimontium-Veluniate 129 km |
Region | Anglie, Skotsko |
Dere Street nebo Deere Street je moderní označení starověké římské silnice, která vedla na sever od města Eboracum (York), přes pevnosti a města Isurium, Cataractonium, Morbium, Vinovium, Longovicium, Vindomora, Coria, Hunnum, Habitancum, Bremenium, Trimontium, Inveresk a Cramond do Veluniate, tedy přes Hadriánův val do území, které se v moderní době nazývá Skotsko, a pokračovala přinejmenším až po val Antoninův. Svého času končila až v Cramondu u Firth of Forth.[1]
Starověk
Je to jedna ze dvou hlavních cest, které Římané do Skotska postavili.[2] Bylo to v letech 79–81, kdy tam vojenskou kampaň vedl římský guvernér Británie, jímž tehdy byl Gnaeus Julius Agricola. Silnice sloužila k tomu, aby se legie se základnou v Yorku mohly rychle dostat do východního pohraničí a později k východní části Hadriánova valu. Pevnosti podél silnic hájily kohorty pěchoty a jezdectva pomocných oddílů římské armády.
Se silnicí Stanegate se Dere Street křížila ve vesnici Corbridge. Silnice měla šířku přesahující 7 metrů. Podél trasy se nacházejí malé kamenolomy, odkud pochází štěrk, který používali při její výstavbě.[3]
Milník nalezený v Inglistonu v Edinburghu svědčí o tom, že silnici znovu používali za římské okupace v letech 138–165, v souvislosti s děním na Antoninově valu. Když se Římané stáhli ze Skotska, stav cesty se zhoršoval, ale sloužila dál.[3]
Středověk
Užitečná byla také v roce 1298, kdy tudy anglický král Eduard I táhl s vojskem na sever do bitvy u Falkirku, v níž skotské protivníky porazil. V roce 1314 vojsko Eduarda II. pochodovalo po Dere Street do bitvy u Bannockburnu.[4]
Novověk
Od 17. století důležitost Dere Street ve Skotsku klesala a časem ji nahradily nové silnice, zejména A68. Na částech její trasy v naší době stále vedou silnice, včetně A1 (jižně od řeky Tees) a A68 (severně od vesnice Corbridge).
Název
Původ
Římský název silnice se nedochoval. Její anglické pojmenování se vztahuje k době pozdější, kdy v první části trasy leželo anglosaské království Deira, pravděpodobně nazvané podle yorkshirské řeky Derwent.
Pokud jde o druhou část názvu, slovo “street” se do staroangličtiny dostalo z latinského via strata, tj. označení kterékoli silnice se zpevněným povrchem. Nebylo tedy primárně spojována s městskými komunikacemi.
Názvy se silnicí spojené
Části této silnice se ve Skotsku později nazývaly cesta sv. Cuthberta a Královská cesta (ve středověké latině Via Regia).
"Watling Street"
Někdy se o této silnici píše jako o "Watling Street" a na některých mapách je tak i označena. To může působit problém, protože si je možná záměna s jinou silnicí: s Watling Street, která na jihu spojovala Dover s Wroxeterem.[5][6]
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dere Street na anglické Wikipedii.
- ↑ Dere Street Roman Road. www.historicenvironment.scot [online]. [cit. 2019-10-05]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Old Roads of Scotland. www.oldroadsofscotland.com [online]. [cit. 2019-10-05]. Dostupné online.
- ↑ a b Dere Street Roman Road: History. www.historicenvironment.scot [online]. [cit. 2019-10-05]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ DYMOND, D. P. Roman Bridges on Dere Street, Country DurhamWith a General Appendix on the Evidence for Bridges in Roman Britiain. Archaeological Journal. 1961-01, roč. 118, čís. 1, s. 136–164. Dostupné online [cit. 2019-10-08]. ISSN 0066-5983. DOI 10.1080/00665983.1961.10854190.
- ↑ 📌 Dere Street. Academic Dictionaries and Encyclopedias. Dostupné online [cit. 2019-10-08]. (anglicky)
- ↑ Archivovaná kopie [online]. [cit. 2019-10-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-03. (latinsky) & (anglicky)
Literatura
- The Roads of Mediaeval Lauderdale, RP Hardie, Edinburgh & London, 1942.
Související články
- Stanegate
- Hadriánův val
- Trimontium
- Devil´s Causeway
- Chew Green
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
(c) Hugh Mortimer, CC BY-SA 2.0
A1(T) junction. Looking north. From this point following the course of Dere Street Roman Road.
(c) Iain Macaulay, CC BY-SA 2.0
Dere Street. Comes up from the right to the building and goes off around wall to left background.
(c) Robert Caldicott, CC BY-SA 2.0
Uninscribed (anepigraphic) Roman milestone next to a Bronze Age round cairn, at 580 m north of Woodhouse, situated just off a Roman road named Dere Street, seen in the background, on north of West Woodburn.
The milestone, 2 m high, erected on the edge of a tumulus (9 m in diameter by up to 0.6 m high - partially excavated at unknown date and unpublished), is included in the scheduling of the archaeological site.
This possible miliaria is said to have come originally from the Roman bridge which carried Dere Street across the Rede (or a tributary ?), near the Habitancum Roman fort. Paving of the bridge was noted in the river bed in the XIXe century, but this has since been removed and there is now no trace of the crossing. The milestone was moved to a local farm and incorporated into a building and subsequently was erected in its present position in 1971 by The Redesdale Society.
See Roman milestone and bridge bibliogr. and more pictures of the tumulus
Autor: myself, Licence: CC BY-SA 3.0
Roman Britain, Military Organisation in the north (84)