Dessova–Martinova oxidace
Dessova–Martinova oxidace je organická reakce sloužící k oxidaci primárních alkoholů na aldehydy a sekundárních na ketony pomocí Dessova–Martinova perjodinanu.[1]
Činidlo i reakci objevili američtí chemici Daniel Benjamin Dess a James Cullen Martin v roce 1983.
Při reakci se používá sloučenina hypervalentního jodu podobná kyselině 2-jodoxybenzoové, která oxiduje alkoholy na aldehydy či ketony selektivně a za mírných podmínek. Reakce často probíhá v chlorovaných rozpouštědlech, jako jsou dichlormethan a chloroform. Lze ji uskutečnit i za pokojové teploty a je rychlá. Většinu nealkoholových funkčních skupin neovlivňuje.
Dessovy–Martinovy oxidace se často upřednostňují, protože probíhají za mírných podmínek, nepoužívají se při nich toxické sloučeniny chromu, nevyžadují větší přebytky kooxidantů a snadno se provádějí.
Při reakci vznikají dva ekvivalenty kyseliny octové. Ochránit citlivé skupiny před jejím působením je možné pomocí pyridinu nebo hydrogenuhličitanu sodného.
Za přítomnosti vody probíhá reakce rychleji.[2]
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dess–Martin oxidation na anglické Wikipedii.
- ↑ Daniel B. Dess; James Cullen Martin. Readily accessible 12-I-5 oxidant for the conversion of primary and secondary alcohols to aldehydes and ketones. The Journal of Organic Chemistry. 1983, s. 4155–4156. DOI 10.1021/jo00170a070.
- ↑ Stephanie D. Meyer; Stuart L. Schreiber. Acceleration of the Dess-Martin Oxidation by Water. The Journal of Organic Chemistry. 1994, s. 7549–7552. DOI 10.1021/jo00103a067.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Dessova–Martinova oxidace na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Scmdorn, Licence: CC0
Reaction Scheme of Dess-Martin periodinane Oxidation
Autor: Loltim, Licence: CC BY-SA 4.0
Chemical drawing of the mechanisms of the Dess-Martin oxidation