Destičkové tkaní

Destičkové tkaní (tkaní na karetkách, karetkování, tkaní s karetkami, angl.: tablet weaving, něm.: Brettchenweben), je stará textilní technika umožňující tkaní se vzorováním. Vznikají tak povětšinou stuhy, ačkoli tato technologie umožňuje i vytkávání jednoduchých obrázků. Touto technikou lze vytvářet složitější vzory nežli za použití klasického hřebenového stávku, který se taktéž používal ke tkaní stuh.

Pásy se používají na dekoraci oděvů, popruhy a řemínky.[1]

karetkované stužky

Z historie

Tkací destička z raného středověku v Německu

Původ destičkové techniky není známý. V Egyptě byl nalezen pás z 12. století před n. l., o kterém se dlouho tvrdilo, že byl zhotoven destičkovým tkaním. Analýza provedená koncem 20. století však dokázala, že pás byl zhotoven jinou technikou.[2]

Nálezy z 8. století př. n. l. dokazují používání destičkového tkaní v Evropě.[3] Doklady používání této techniky jsou známy například z Německa[4], Francie[5], Řecka,Rakouska či Itálie[3]. Karetkování znali i vikingové[6]. Hojně se využívalo v raném a vrcholném středověku, kdy se touto technikou tkaly pásy, stuhy i ozdobné lemy oděvů. Tato technika se používala i mimo Evropu, známa je například z Etiopie[7]. Koncem 20. století se destičkové tkaní provozovalo např. v Rusku, Číně. Indii, Japonsku a v některých arabských zemích jako živnost.[8] Jako hobby je i v 21. století tato činnost rozšířená např. v USA.[9] Rozsah komerční výroby není známý, v internetovém obchodě se nabízí k prodeji řada druhů ozdobných pásů.[10]

Způsob výroby

Schéma techniky tkaní s destičkami

Materiál a nářadí

Příze na tkaní mohou být z různých přírodních i umělých materiálů včetně kovů.[11]

K napínání osnovních nití se používají různé konstrukce dřevěných rámů.[12] Tuhé a tenké destičky známé častěji pod názvem karetky slouží jako vodiče osnovních nití a jsou vyrobeny z nejrůznějších materiálů. Karetky bývaly většinou ze dřeva, kůže, kovu či rohoviny, v pozdějších dobách, kdy se tkalo z tenkých hedvábných nití, se používaly i malé pergamenové karetky. V současnosti se také vyrábí z plastu či tvrdého papíru. „Člunek“, obvykle prkénko s navinutou útkovou nití slouží zpravidla také k přirážení útku ke tkanině. [13] Bez pomoci rámu se část s hotovou stužkou uvazovala k pevnému bodu (např. ke stromu) a volné nitě byly omotané kolem pasu. Při přerušení práce tak tkadlena snadno rozdělanou práci sbalila do sáčku a odnesla.

Technika tkaní

Příklad zařízení k amatérskému tkaní

V závislosti na technice tkaní se protahují osnovní niti všemi otvory nebo jen částí z nich. Šířka tkaniny je závislá na tloušťce osnovních nití a na počtu destiček vedle sebe (4 až 40). Plochy destiček stojí rovnoběžně vedle sebe, otáčením destiček vzniká z osnovních nití skaná šňůra. Při každém pootočení destičky se čtyřmi otvory o 90° vzniká mezi osnovními nitěmi prošlup, do kterého se zanáší útek s pomocí člunku s navinutou přízí. Útek drží osnovní niti pohromadě, na povrchu hotové tkaniny není viditelný. (Zvláštními technikami s destičkami se 2 nebo 3 otvory se dají zhotovit tkaniny s viditelným útkem).

Pás tkaný destičkami

Směr otáčení destiček se mění v pravidelných intervalech a tak se tvoří na tkanině určitý (případně barevný) vzor. Z vazebních technik je známý kepr, brožovací technika aj.[14] Tkanina se vytváří pootočením karetek (buďto všech najednou, nebo u složitějších vzorů i jednotlivě, čímž vzniká nepravidelný vzor). Karetky lze otáčet dopředu i dozadu.

karetkování stuhy

Kombinacemi otáčení až 40 destiček s použitím osnovních nití ve 4 různých barvách se dají zhotovit desítky vzorů. Návod k obsluze destiček se zakresluje na vzornicovém papíru.[15][16]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tablet weaving na anglické Wikipedii.

  1. The Ancient Craft of Tablet Weaving [online]. Shelagh Lewins, 2003 [cit. 2017-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Collingwood: The Techniques of Tablet Weaving, Echo Point Books & Media 2015, ISBN 978-1626542143
  3. a b Gleba:. Textile Production in Pre-Roman Italy. Oxford: Ancient Textiles Series, Vol. 4, Oxbow Books 2008, ISBN 978-1-84217-330-5, str. 138-139
  4. Ræder Knudsen, L. 1994. "Analysis and Reconstruction of Two Tablet Woven Bands from the Celtic Burial Hochdorf." In North European Symposium for Archaeological Textiles 5, pp. 53 - 60.
  5. Barber, E.J.W. 1992. Prehistoric Textiles Princeton University Press.
  6. e.g. Rasmussen, L., and Lönborg, B. 1993. "Dragtrester i grav ACQ, Köstrup." Fynske Minder (Odense bys Museer), pp. 175-182.
  7. Gervers, Michael. "The tablet-woven hangings of Tigre, Ethiopia: from history to symmetry". Treasury of Ethiopian Images. The Burlington Magazine, 2004.
  8. Zechlin: Werkbuch für Mädchen, Otto Maier Verlag Ravensburg 1972, ISBN 3473-423157, str. 132
  9. Card weaving on hand crafted loom [online]. You Tube, 2012-06-06 [cit. 2017-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. Beliebte Artikel für tablet woven trim [online]. Etsy, 2017 [cit. 2017-04-18]. Dostupné online. (německy) 
  11. Tablet weaving with wire [online]. You Tube, 2012-10-18 [cit. 2017-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  12. Brettchenweben [online]. Pinterest, 2017 [cit. 2017-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  13. Hooper: Weaving with Small Appliances - Book II, Read Books Ltd 2013, ISBN 9781447492283
  14. Stolte: Technik des Brettchenwebens, Experimentelle Archäologie in Deutschland, Archäologische Mitteilungen aus Nordwestdeutschland, Beiheft. Nr. 4. Oldenburg 1990, ISBN 3-920557-88-3, str. 434–437
  15. Drafting Thread-In Card Weaving Patterns [online]. Aibell ingen Dairmata, 2013 [cit. 2017-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  16. Tablet weaving patterns [online]. Pinterest, 2017 [cit. 2017-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Chantier de fouilles à Morigny-Champigny en juin 2012 20.jpg
Autor: Lionel Allorge, Licence: CC BY-SA 3.0
Archaeological site next to the industrial area SudEssor on the highway 20 at the entrance of Morigny-Champigny, France.
Webbrettchen.jpg
frühmittelalterliches Webbrettchen (Augsburg, Inneres Pfaffengässchen)
Tabletweaving-basic.jpg
Autor: Cparkhill1730 na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: Attribution
Tablet weaving or card weaving as it is alternately known, is a beautiful and ancient textile art dating to the Middle Ages and earlier. Weaving technique for the above trim, in shades of green, silver and black, is basic to cardweaving -- four quarter-turns toward the weaver, followed by four quarter-turns away with the patterning determined by the warping of the cards. It is just one of many beautiful patterns that can be created with this technique. The warp was strung on an inkle loom for greater ease in portability. Cparkhill1730 16:53, 27 October 2007 (UTC)

Creating this pattern

Each card has four holes, labeled A, B, C and D. For ease, you may wish to number your cards to correspond with the number of cards called for in the pattern, which is represented below. When threaded, and as you face them and prepare to weave, the printed sides of each card should be to your left, and they should be in the same left-to-right order as the diagram.

Following the diagram from left to right, the first nine cards should be threaded from left to right (printed to un-printed); the remaining nine from right to left (un-printed to printed side). "G" is green, "B" is black and "S" is silver, but you may substitute other colors to your liking.

Once all the cards are threaded, you may begin weaving. As the cards are turned, the pattern will form based upon the color of yarn threaded through each hole and the direction of the yarn. Your frame of reference for when to change directions is when the cards return to their "home position" -- that is, when the D and A holes are on top.

G B G G G G S S G G S S G G G G B G -- A

G B G G G S S G G G G S S G G G B G -- B

G B G G S S G G B B G G S S G G B G -- C

G B G S S G G G G G G G G S S G B G -- D

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8

> > > > > > > > > < < < < < < < < <

Chantier de fouilles à Morigny-Champigny en juin 2012 15.jpg
Autor: Lionel Allorge, Licence: CC BY-SA 3.0
Ribbons obtained by tablet weaving at the archaeological site next to the industrial area SudEssor on the highway 20 at the entrance of Morigny-Champigny, France.
Ramshornthree.jpg
Autor: Cynthia M. Parkhill, Licence: Attribution
Ram's Horn is a particularly beautiful pattern of tablet weaving. I encountered the pattern in Candace Crockett's book "Card Weaving."

Creating this pattern

This trim may be attempted once you have mastered the basic four-turns-towards, four-turns-away, weaving sequence. Threading diagram is as follows. "B" is brown, "L" is light green and "D" is dark green. Feel free to substitute colors of your own choosing.

Weaving directions are from Crockett. Begin by turning the cards continuously towards you and away, to see the basic pattern form. End with the cards in "home position."

"Separate the cards by sliding 3,4,5; 8, 9,10; 13; 14, 15; 18, 19, 20 along the warp away from you. Notice the pattern: two cards near, three away, two near, three away, two near, three away, two near, three away, two near."

A complete repetition of the pattern is formed every eight turns. You will turn the cards that are near you continuously in one direction -- either forwards or backwards -- while the cards that are away will alternate directions every four turns. Pass the weft through the shed with each quarter-turn of all cards.

Reversing the direction of the cards that are near you will change the direction of the "horns." I usually like to reverse the pattern's direction after every five repetitions of the pattern. As always, changes in direction must be done when the cards are in "home position."

B D D B D W D D L D B B D L D D L D B D D B -- A

B D L D B D L L D B B B B D L L D B D L D B -- B

B D L L D B D D B B B B B B D D B D L L D B -- C

B D L L L D B B B B B B B B B B D L L L D B -- D

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2

> < > > > > > < < < < > > > > < < < < < > <