Detail (fotografie)

Detailní záběr v portrétní fotografii
Krajinný detail (foto: Ralf Roletschek)
Snímek detailu z filmu The Lonedale Operator (1911) D. W. Griffitha

Detail ve fotografii, detailní záběr nebo fotografie detailu odpovídá záběru části osoby, jednoduchého předmětu nebo jeho části. Slovo detail pochází z francouzského détailler, krájet, rozdělovat a znamená součást většího celku, podrobnost, zvětšený výřez nebo dílčí pohled. Detailní záběr se využívá v fotografii architektury, portrétní a krajinářské fotografii. Též se využívá ve filmu, televizi nebo komiksu. Ve filmu je jedním ze standardních postupů pravidelně používaným spolu se středními a dlouhými záběry. Detail se zaměřuje na podrobnosti a nezahrnuje širší scénu.

Záběry detailu se používají v mnoha případech a z mnoha důvodů. Často se používá k zachycení a zobrazení drobností, vyjádření emocí, pocitů, složitějších činností, nebo rukou. Detaily tváří lidí mohou v divákovi vyvolat emocionální souznění s portrétovaným.

...fotografie detailu by měla být cokoliv menšího než jednonásobné zvětšení (poměr 1:1), tedy fotografie pořízená zblízka a nikoliv makrofotografie...[1]
— Bryan Peterson

Estetika

Problémy s nevhodným fotografickým pozadím lze odstranit změnou kompozice, případně dodáním umělého pozadí ve formě textury, papíru nebo látky s vhodnými vzory.

Lze využívat efektivní nasvícením s pomocí odrazných desek. Zajímavě mohou vypadat kapky rosy na lístku trávy, motýlí křídlo, obyčejná plechovka na kraji silnice, ale také zdánlivě banální věci, jako kuchyňské struhadlo nebo kus zrezivělého plechu.[2]

V některých případech je vhodné komponovat důležité prvky mimo střed rámu, například podle pravidel zlatého řezu nebo jiného kompozičního pravidla.

  • Zarámování hlavního motivu fotografie[1]
  • Vyplnění plochy snímku fotografovaným předmětem[1]

Technika

Druhy

Existují různé stupně detailu v závislosti na tom, jaké je použito zvětšení. Terminologie se liší v jednotlivých zemích a dokonce i u různých (filmových) společností, ale obecně se jedná o:

  • Medium Close Up ("MCU"): Něco mezi polozáběrem a detailním záběrem. Obvykle záběr hlavy a ramen.
  • Close Up ("CU"): některé detaily, jako například něčí hlava, zabere celý snímek.
  • Extreme Close Up ("ECU" nebo "XCU"): záběr je tak „těsný“, že je z celku vidět jen zlomek, jako například něčí oči.

Galerie

Odkazy

Reference

  • Bordwell, David; Thompson, Kristin. Film Art: An Introduction. New York: McGraw-Hill, 2006. ISBN 0-07-331027-1. (anglicky) 

Související články

Média použitá na této stránce

2nostril.jpg
Autor: Paula Rey from barcelona, spain, Licence: CC BY-SA 2.0
Nisha. 15 years old. From Jaipur, working in Goa. Recently married: "Getting married is good. Since I got married, men don't tell me stuff nor bother me anymore". Taken on november 2006 in Palolem, Goa
Esculturas de Chartres 3.JPG
Autor: No machine-readable author provided. Chosovi assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 2.5
Sculptures on the exterior of the Cathedral of Notre-Dame de Chartres.
Peter mirom 004.jpg
from "Song of a Dying Lake" by Peter Mirom, 1960.
Lonedale2 099.jpg
Screenshot from the film The Lonedale Operator.
Aenne klavierseiten.jpg
Klaviersaiten eines Flügels
2010-01-03-schnee-im-nebel-by-RalfR-48.jpg
Autor: Ralf Roletschek (talk) - Fahrradtechnik auf fahrradmonteur.de, Licence: GFDL 1.2
Schnee und Nebel im Lieper Wald und an der Oder
Placid death.JPG
In order to comply with the use and licensing terms of this image, the following text must must be included with the image when published in any medium, failure to do so constitutes a violation of the licensing terms and copyright infringement: © Tomas Castelazo, www.tomascastelazo.com / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Detail mumií v mexickém městě Guanajuato. Mumie jsou mrtví z epidemie cholery, která ve městě řádila v roce 1833.