Dichapetalaceae

Jak číst taxoboxDichapetalaceae
alternativní popis obrázku chybí
Dichapetalum gelonioides
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
ČeleďDichapetalaceae
Baill., 1886
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dichapetalaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales). Jsou to dřeviny a liány s jednoduchými střídavými listy a drobnými květy. Květenství většiny zástupců vyrůstají neobvykle z řapíku nebo střední žilky listů. Čeleď zahrnuje asi 220 druhů ve 3 rodech a je rozšířena v tropech celého světa v tropech celého světa.

Popis

Zástupci čeledi Dichapetalaceae jsou stromy, keře, liány i polokeře s jednoduchými střídavými listy s palisty většinou opadavými. Liány jsou charakteristické světlou hladkou kůrou s roztroušenými tmavšími lenticelami, stromy jsou spíše nižší, jen výjimečně dosahující korunního patra tropického lesa. Listy jsou celokrajné, se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou v nepříliš bohatých květenstvích, pro čeleď zcela charakteristicky vyrůstajících buď z řapíku nebo dokonce ze střední žilky listu, jen výjimečně úžlabních. Květenství jsou vidličnatě větvená, někdy stažená až ke svazečku přisedlých květů. Květy jsou drobné, pravidelné nebo lehce souměrné, nejčastěji oboupohlavné. Kalich je složen z 5 lístků, koruna je volná nebo srůstající v korunní trubku s 5 stejnými nebo na vrcholu nejčastěji rozdvojenými cípy. Tyčinek je 5 nebo 3 tyčinky plodné a 2 sterilní, volné nebo přirostlé ke korunní trubce. Nektáriový terč je přítomen. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 nebo 3 plodolistů a se stejným počtem komůrek. Čnělky jsou volné nebo téměř až k vrcholu srostlé. V každém plodolistu jsou 2 vajíčka. Plodem je suchá nebo dužnatá peckovice.

Rozšíření

Čeleď zahrnuje asi 220 druhů ve 3 rodech. Vyskytuje se v tropech celého světa mimo velké většiny Austrálie. Největším rodem je pantropicky rozšířený rod Dichapetalum (150 druhů). Většina zástupců čeledi roste v tropických nížinných a podhorských lesích na nezaplavovaných půdách.

Taxonomie

V minulosti byla čeleď zařazována do řádu pryšcotvaré (Euphorbiales) nebo jesencotvaré (Celastrales). Sesterskou větví je podle kladogramů APG čeleď Trigoniaceae.

Zástupci

  • tapura (Tapura)[1]

Seznam rodů

Dichapetalum, Stephanopodium, Tapura[2]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Gentry A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0-226-28943-5.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. IV). Timber Press, 1998. ISBN 0-915279-52-5

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Dichapetalum gelonioides 03.JPG
Autor: Vinayaraj, Licence: CC BY-SA 3.0
Dichapetalum gelonioides