Diego de Covarrubias

Nejctihodnější
Diego de Covarrubias
arcibiskup z Cuency
Diego de Covarrubias, od El Greca
Diego de Covarrubias, od El Greca
Církevřímskokatolická církev
DiecézeCuenca
PředchůdceGaspar de Quiroga y Vela
NástupceRodrigo de Castro Osorio
Zasvěcený život
Zasvěcení28. dubna 1560
Svěcení
Biskupské svěcení
světitel Fernando de Valdés y Salas
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřadyarcibiskup ze Santo Dominga (1556–1560)
arcibiskup ze Ciudad Rodriga (1560–1564)
arcibiskup ze Segovie (1564–1577)
Osobní údaje
Datum narození25. července 1512
Místo narozeníToledo
Datum úmrtí27. září 1577 (ve věku 65 let)
Místo úmrtíMadrid
Místo pohřbeníKatedrála v Segovii
Národnostšpanělská
RodičeAlonso de Covarrubias
PříbuzníAntonio Covarrubias y Leyva (bratr)
Povolánířímskokatolický kněz, vysokoškolský učitel, ekonom, právník a katolický biskup
Alma materUniverzita v Salamance
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Diego de Covarrubias y Leyva (25. července 1512 Toledo27. září 1577 Madrid) byl španělský právník a římskokatolický prelát, který působil jako arcibiskup v Cuence (1577), arcibiskup v Segovii (1564–1577), arcibiskup v Ciudad Rodrigu (1560–1564) a arcibiskup v Santo Domingu (1556–1560).[1][2]

Život

Hrobka v katedrále v Segovii

Mládí

Související informace naleznete také v článku Salamanská škola.

Diego de Covarrubias se narodil 25. července 1512 v Toledu ve Španělsku. Jeho otec, Alonso de Covarrubias (1488–1570), byl architekt, který navrhl kapli Nových králů v katedrále v Toledu. Diego měl mladšího bratra Antonia de Covarrubias (1514/24–1602), který se stal profesorem práva na univerzitě v Salamance a působil jako consejero (rada) Kastilie.

Diego de Covarrubias studoval na univerzitě v Salamance, kde se věnoval kanonickému právu pod vedením Martína de Azpilcuety a teologii u Francisca de Vitoria a Dominga de Soto. Ve věku jednadvaceti let byl jmenován profesorem kanonického práva na univerzitě v Salamance.[3] Později mu byla svěřena reforma této starobylé instituce a legislativa, kterou pro ni vypracoval, zůstala v platnosti ještě dlouho po jeho smrti.

Jeho vynikající znalosti práva mu vynesly titul „španělský Bartolus“. Covarrubiasův talent byl univerzální a zahrnoval všechny vědy, které souvisely s právem a jeho výkladem. Podle pověstí neexistovala v rozsáhlé knihovně v Oviedu, kde se ve věku dvaceti šesti let stal profesorem, jediná kniha, kterou by neprostudoval a neopatřil poznámkami.

Episkopát

Dne 24. dubna 1556 byl Covarrubias císařem Karlem V. jmenován arcibiskupem v San Domingu[1] v Novém světě, avšak nikdy tam neodcestoval. Dne 26. ledna 1560 byl jmenován biskupem ve španělském Ciudad Rodrigo.[1] Dne 28. dubna 1560 byl vysvěcen na biskupa Fernandem de Valdésem y Salasem, arcibiskupem ze Sevilly, za přítomnosti spolusvětitelů Martína Péreze de Ayala, biskupa z Guadixu, a Diega de los Cobos Moliny, biskupa z Ávily.[1] V této funkci se zúčastnil Tridentského koncilu, kde byl podle svědectví svého synovce spolu s kardinálem Ugem Buoncompagnim (pozdějším papežem Řehořem XIII.) pověřen vypracováním dekretů o reformě (De Reformatione). Jelikož Buoncompagni nemohl kvůli jiným povinnostem svou část úkolu splnit, byla celá práce ponechána na Covarrubiasovi. Text těchto dekretů, který byl oficiálně schválen koncilem, tedy údajně pochází z jeho pera.

Po návratu do Španělska byl Covarrubias v roce 1565 převeden na biskupský stolec v Segovii. Až do té doby se jeho mimořádné schopnosti projevovaly především v akademických záležitostech, nyní se však začal uplatňovat i v praktické politice. V roce 1572 byl jmenován členem Rady Kastilie a o dva roky později byl povýšen na předsedu Státní rady. V této funkci dosáhl velkého úspěchu. Během svého působení jako předseda Státní rady byl Filipem II. jmenován biskupem v Cuence, avšak zemřel předtím, než mohl funkci začít vykonávat. Covarrubias zemřel v Madridu 27. září 1577. Jako biskup byl hlavním světitelem Pedra de la Peña, biskupa v Quitu.[1]

Byl pohřben v mramorovém sarkofágu v katedrále v Segovii, poblíž starého vstupu do katedrály, který postavila katolická Veličenstva a který dnes vede do kláštera.

Odkazy

Reference

  1. a b c d e Archbishop Diego de Covarrubias y Leiva [Catholic-Hierarchy]. www.catholic-hierarchy.org [online]. [cit. 2025-02-01]. Dostupné online. 
  2. EUBEL, Konrad. HIERARCHIA CATHOLICA MEDII ET RECENTIORIS AEVI Vol III. 2. vyd. Münster: Libreria Regensbergiana, 1923. Dostupné online. S. 187, 168, 296, and 174. (litevsky) 
  3. DECOCK, Wim. Theologians and Contract Law. The Moral Transformation of the Ius commune (ca. 1500-1650). Leiden-Boston: Martinus Nijhoff Publishers, 2013. Dostupné online. ISBN 978-90-04-23285-3. S. 723. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

El Greco - Portrait of Diego de Covarrubias y Leiva - Google Art Project.jpg
Portrait of the Spanish ecclesiastical Diego de Covarrubias (C.E.1512-1577 / H.E.11,512-11,577), who became bishop of Ciudad Rodrigo, Segovia and Cuenca and archbishop of Santo Domingo.
Segovia - Catedral, Capilla del Cristo del Consuelo 11-Sepulcro del Obispo Diego de Covarrubias.JPG
Autor: Zarateman, Licence: CC0
Sepulcro del Obispo Diego de Covarrubias, en la Capilla del Cristo del Consuelo de la Catedral de Segovia (España).