Dietrichsteinský palác (Brno)

Ditrichštejnský palác
na Zelném trhu v Brně
Ditrichštejnský palác na Zelném trhu v Brně
Ditrichštejnský palác na Zelném trhu v Brně
Účel stavby
Základní informace
Slohrané baroko, pozdní baroko
ArchitektGiovanni Giacomo Tencalla ?
Výstavba16141618
Přestavba20. léta 18. století,
před rokem 1748 (Domenico Martinelli),
19281929,
80. léta 20. století
StavebníkFrantišek kardinál z Ditrichštejna
Další majiteléDitrichštejnové
Současný majitelMoravské zemské muzeum
Poloha
AdresaZelný trh 295/8, Brno-město, ČeskoČesko Česko
UliceZelný trh a Muzejní
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky32883/7-86 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dietrichsteinský (Dietrichštejnský, Ditrichštejnský) palác je stavba v centru Brna na Zelném trhu, hlavní výstavní budova Moravského zemského muzea.

Historie

Budova se nachází v centru města, v horní části jednoho z nejdůležitějších brněnských náměstí – Zelného trhu těsně pod brněnským dómem. Na místě pěti domů ji jako jedno z rodových sídel v letech 16141618 nechal postavit olomoucký biskup kardinál František z Ditrichštejna. Předpokládalo se, že plány pro stavbu vypracoval italsko-švýcarský architekt Giovanni Giacomo Tencalla, tato domněnka se však dnes považuje za málo pravděpodobnou.

Z tohoto raně barokního paláce se po radikální přestavbě Domenicem Martinellim (dvacátá léta 18. století, před rokem 1748) do vrcholně barokní podoby dochovaly jen hlavní zdi a některé klenby. Pozoruhodným a intaktně dochovaným Martinelliho dílem je vstupní portál a vestibul.

Budova sloužila v 19. století nejdříve jako Apelační a později jako Vrchní zemský soud a pro potřeby justičních úřadů byla postupně upravována; zásahy do barokní architektury paláce vyvrcholily v letech 19281929 nástavbou třetího, půdního patra. To už Dietrichsteinský palác sloužil převážně výstavním účelům Moravského zemského muzea, pro které byl zakoupen roku 1911. Při památkové rekonstrukci paláce v 80. letech minulého století byla tato nástavba snesena a exteriér stavby byl připodobněn původnímu baroknímu stavu, zatímco její vnitřní dispozice byla přizpůsobena modernímu muzejnímu provozu. Ten zde byl zahájen otevřením nových expozic v říjnu roku 1991.

Reprezentativní budova hostila v době českého stavovského povstání roku 1620 „zimního krále“ Fridricha Falckého a roku 1748 královnu Marii Terezii. V říjnu 1805, před bitvou u Slavkova v Dietrichsteinském paláci pobýval ruský vojevůdce Michail Illarionovič Kutuzov, jak o tom informuje pamětní deska.

Současnost

V současnosti je budova Dietrichštejnského paláce hlavní výstavní budovou Moravského zemského muzea. Své místo zde nalezly expozice paleontologie, mineralogie, pravěku, raného středověku, dále prostory pro práci s dětmi, konferenční sál a salónek, kavárna, galerie, muzejní prodejna, zázemí.

Přízemí

  • Dětské muzeum – od roku 1992 specializované pracoviště, zaměřené na tvorbu interaktivních výstav a programů pro děti a mládež
  • kavárna
  • galerie „Parnas“
  • muzejní prodejna
  • zázemí

První patro

  • „Zaniklý život na Moravě“ – paleontologická expozice dokumentující vývoj během trvání jednotlivých geologických ér
  • „Svět nerostů“ – mineralogická expozice představující nerostné bohatství Moravy a Slezska i ve světě.

Druhé patro

Třetí patro

  • prostory pro dočasné (příležitostné krátkodobé) výstavy

Galerie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kutuzov Brno.jpg
(c) Radek Linner, CC BY-SA 3.0
Pamětní deska na budově Moravského zemského muzea na Zelném trhu s textem: Zde přebýval ve dnech 2. až 5. října 1805 před bitvou u Slavkova ruský vojevůdce maršál M. I. Kutuzov (rusky: ЗДЕСЬ ПОБЫВАЛ С 2-5 ОГО ОКТЯБРЯ 1805 НА КАНУНЕ СРАЖЕНИЯ У СЛАВКОВА РУССКИЙ ПОЛКОВОДЕЦ МАРШАЛ М.И.КУТУЗОВ.) Desku vyhotovil brněnský sochař František Šenk (1914–1978) ve spolupráci s Janem Drábkem a byla odhalena 11. prosince 1955.
Brno (znak).svg
Znak města Brna.
Brno Palais Dietrichstein crop.jpg
Autor: Radler59 (diskuse), Licence: CC BY-SA 4.0
Dietrichsteinský palác, Zelný trh, Brno
Katedrála sv. Petra a Pavla, pohled z věže (05).jpg
Autor: PatrikPaprika, Licence: CC BY-SA 4.0
Brno-Město. Petrov, katedrála svatých Petra a Pavla, pohled z věže na Dietrichsteinský palác.
Palais Dietrichstein, Brno.jpg
Autor: Jan Sapák, Licence: CC BY-SA 4.0
Moravian Museum Brno - Palais Dietrichstein, entrance
Brno, Moravské zemské muzeum, pracovna K. Absolona (1).jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Moravské zemské muzeum, Zelný trh 299/6, Brno.