Dii Consentes
Dii Consentes[pozn. 1] byla ve starověkém římském náboženství skupina dvanácti hlavních božstev, šesti bohů a šesti bohyň sdružených v páry. Jejich pozlacené sochy stály na Foru Romanu, později pro ně bylo postaveno Porticus Deorum Consentium.
Jejich výčet se poprvé objevuje na sklonku 3. století př. n. l. u básníka Ennia v této podobě:
Pořadí jmen je v tomto případě pravděpodobně výsledkem metrických důvod. Titus Livius tyto bohy na přelomu letopočtu sdružil do následujících párů
- Jupiter-Juno
- Neptun-Minerva
- Mars-Venuše
- Apollo-Diana
- Vulkán-Vesta
- Merkur-Ceres
Těchto dvanáct božstev odpovídá tradičnímu složení řeckých dvanácti Olympanů, přes některé rozdíly ve funkci a postavení ztotožněných římských božstev. Odlišuje se však párováním, například řecký Poseidón byl tradičně spojován s Démétér, zatímco v římském případě spolu Neptun a Ceres pár netvoří. K olympské dvanáctce byl také někdy počítán Dionýsos, uvedený namísto Hestie-Vesty.
Poznámky
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dii Consentes na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Dii Consentes na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Altar of the twelve gods, use unknown: maybe the brink of a well or an Zodiac altar. The object represents the twelve gods of the Roman pantheon, each identified by an attribute: Venus and Mars linked by Cupid, Jupiter and a lightning bolt, Minerva wearing a helmet, Apollo, Juno and her sceptre, Neptune and his trident, Vulcan and his sceptre, Mercury and his caduceus, Vesta, Diana and her quiver and Ceres. Marble, found in Gabii (Italy), 1st century CE.