Dijon

Dijon
Typický dům v Dijonu
Typický dům v Dijonu
Dijon – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška220–410 m n. m.
StátFrancieFrancie Francie
RegionBurgundsko-Franche-Comté
DepartementCôte-d'Or
ArrondissementDijon
Kantonchef-lieu 8 kantonů
Dijon
Dijon
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha40,41 km²
Počet obyvatel151 672 (2011)
Hustota zalidnění3 753,3 obyv./km²
Správa
StarostaFrançois Rebsamen
Oficiální webwww.dijon.fr
PSČ21000
INSEE21231
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Katedrála svatého Benigna

Dijon [dyžon] je historické město na východě Francie na řece Ouche, hlavní město departmentu Côte-d'Or a regionu Burgundsko-Franche-Comté, ve středověku sídlo mocných burgundských vévodů. Má 151 000 obyvatel, je to důležité středisko obchodu a průmyslu i dopravní uzel. Je sídlem arcibiskupství, Burgundské univerzity, ENS Dijon a dalších škol. Nedaleko města pramení řeka Seina.

Je střediskem burgundské vinařské oblasti a obchodu s vínem, nejznámějším dijonským produktem je „dijonská hořčice“. Každým rokem na začátku září probíhá v Dijonu vinobraní, kterého se účastní různé folklorní soubory z celé Evropy včetně zastoupení z Moravy. Každé tři roky pořádá Dijon mezinárodní výstavu květin Florissimo. Na severozápadě města se nachází závodní dráha Dijon-Prenois, která je místem mnoha motoristických událostí. V minulosti se zde jezdila i Grand Prix Francie vozů Formule 1.

Historie

Místo bylo osídleno už v době halštatské, Římané zde založili tábor a město Divionum a počátkem 3. století zde zemřel maloasijský misionář Benignus z Dijonu. Kolem roku 500 zde porazil francký panovník Chlodvík I. Burgundy a kolem roku 1000 se město stalo sídlem burgundských vévodů. Roku 1187 získalo městská práva, postavilo hradby a založilo nemocnici Charité. Po smrti Filipa Burgundského 1361 dostal město syn francouzského krále Jana Dobrého Filip Smělý. Po smrti Karla Smělého 1477 připadlo Burgundsko Francii a král Ludvík XI. zřídil burgundský parlament. V 17. století začíná rozvoj města, 1722 byla založena univerzita, 1725 obnoveno biskupství a roku 1740 založil parlament Akademii věd a umění a botanickou zahradu. Roku 1833 byl dokončen Burgundský kanál, roku 1844 bylo město připojeno k železnici a dále rostlo. Roku 1940 bylo bombardováno nacisty a obsazeno, 1944 osvobozeno. Synagogu z roku 1870 zachránil starosta Kir před zbořením.

Zajímavost

V případě vypuknutí války mezí západním a východním blokem během Karibské krize měla Československá armáda postupovat přes Západní Německo až do francouzského města Dijon, kde měla být definitivně zničena a nahrazena Sovětskou záložní armádou.[1]

Pamětihodnosti

 • Vévodský palác - historické sídlo burgundských vévodů, dnes radnice, na Place de la Libération osazeném pásy vodotrysků s působivým nočním nasvícením
 • Gotická Katedrála svatého Benigna Dijonského z let 1271–1325 na místě velkolepé pětilodní stavby z 11. stol. V bývalých klášterních budovách je archeologické muzeum
 • Gotický kostel Notre-Dame z let 1230–1251
 • Kostely sv. Štěpána, sv. Michaela archanděla, sv. Jana a sv. Filiberta
 • Convent des Bernardines - bývalý ženský klášter
 • Botanická zahrada
 • Palais de Justice
 • Vítězný oblouk na náměstí Darcy
 • Jardin Darcy - veřejný park na náměstí Darcy

Muzea

Vzdělání

Galerie

Doprava

Dijon leží na trati TGV Paris – Lyon – Marseiile, z Paříže 1;40 hod. jízdy. V Burgundsku je poměrně kvalitní pokrytí vlakovou (TER a SNCF) a autobusovou (TRANSCO) dopravou. Dijon leží na dálnici A 31 (Beaune – Luxembourg) a A 38 (Dijon – Paris), jižně od města je letiště Dijon-Bourgogne.

Městskou dopravu obstarává 21 autobusových linek, linka minibusů zdarma v okruhu přes celé centrum, a to i uličkami jinak určenými pouze pro pěší, a od roku 2012 i dvě tramvajové linky.

Sport

Vývoj počtu obyvatel

Počet obyvatel

Partnerská města

Odkazy

Reference

 1. https://www.stream.cz/slavnedny/762998-den-kdy-zacala-karibska-krize-16-rijen
 2. Archivovaná kopie. www.weltfussballarchiv.com [online]. [cit. 2015-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-14. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licence: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Dijon - Eglise Saint-Michel 24.JPG
Autor: Christophe.Finot, Licence: CC BY-SA 2.5
Saint-Michel church, Dijon, Burgundy, FRANCE
Vue panoramique de Dijon 11.jpg
Autor: Christophe.Finot, Licence: CC BY-SA 2.5
Cathédrale Saint-Bénigne. Vue du haut de la tour Philippe le Bon, Dijon, Bourgogne, FRANCE.
Dortoir des moines ancienne abbaye bénédictine Saint-Bénigne Dijon France.JPG
Autor: Thesupermat, Licence: CC BY-SA 4.0
Dortoir des moines dans l'ancienne abbaye bénédictine Saint-Bénigne Dijon France