Dijon

Dijon
Typický dům v Dijonu
Typický dům v Dijonu
Dijon – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška220–410 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
středoevropský letní čas (letní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátFrancieFrancie Francie
RegionBurgundsko-Franche-Comté
DepartementCôte-d'Or
ArrondissementDijon
Kantonchef-lieu 8 kantonů
Dijon
Dijon
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha40,41 km²
Počet obyvatel151 672 (2011)
Hustota zalidnění3 753,3 obyv./km²
Správa
StarostaFrançois Rebsamen
Oficiální webwww.dijon.fr
E-mailcontact@ville-dijon.fr
PSČ21000
INSEE21231
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Katedrála svatého Benigna

Dijon [dyžon] je historické město na východě Francie na řece Ouche, hlavní město departmentu Côte-d'Or a regionu Burgundsko-Franche-Comté, ve středověku sídlo mocných burgundských vévodů. Má 151 000 obyvatel, je to důležité středisko obchodu a průmyslu i dopravní uzel. Je sídlem arcibiskupství, Burgundské univerzity, ENS Dijon a dalších škol. Nedaleko města pramení řeka Seina.

Je střediskem burgundské vinařské oblasti a obchodu s vínem, nejznámějším dijonským produktem je „dijonská hořčice“. Každým rokem na začátku září probíhá v Dijonu vinobraní, kterého se účastní různé folklorní soubory z celé Evropy včetně zastoupení z Moravy. Každé tři roky pořádá Dijon mezinárodní výstavu květin Florissimo. Na severozápadě města se nachází závodní dráha Dijon-Prenois, která je místem mnoha motoristických událostí. V minulosti se zde jezdila i Grand Prix Francie vozů Formule 1.

Historie

Místo bylo osídleno už v době halštatské, Římané zde založili tábor a město Divionum a počátkem 3. století zde zemřel maloasijský misionář Benignus z Dijonu. Kolem roku 500 zde porazil francký panovník Chlodvík I. Burgundy a kolem roku 1000 se město stalo sídlem burgundských vévodů. Roku 1187 získalo městská práva, postavilo hradby a založilo nemocnici Charité. Po smrti Filipa Burgundského 1361 dostal město syn francouzského krále Jana Dobrého Filip Smělý. Po smrti Karla Smělého 1477 připadlo Burgundsko Francii a král Ludvík XI. zřídil burgundský parlament. V 17. století začíná rozvoj města, 1722 byla založena univerzita, 1725 obnoveno biskupství a roku 1740 založil parlament Akademii věd a umění a botanickou zahradu. Roku 1833 byl dokončen Burgundský kanál, roku 1844 bylo město připojeno k železnici a dále rostlo. Roku 1940 bylo bombardováno nacisty a obsazeno, 1944 osvobozeno. Synagogu z roku 1870 zachránil starosta Kir před zbořením.

Zajímavost

V případě vypuknutí války mezí západním a východním blokem během Karibské krize měla Československá armáda postupovat přes Západní Německo až do francouzského města Dijon, kde měla být definitivně zničena a nahrazena Sovětskou záložní armádou.[1]

Pamětihodnosti

 • Vévodský palác – historické sídlo burgundských vévodů, dnes radnice, na Place de la Libération osazeném pásy vodotrysků s působivým nočním nasvícením
 • Gotická Katedrála svatého Benigna Dijonského z let 1271–1325 na místě velkolepé pětilodní stavby z 11. stol. V bývalých klášterních budovách je archeologické muzeum
 • Gotický kostel Notre-Dame z let 1230–1251
 • Kostely sv. Štěpána, sv. Michaela archanděla, sv. Jana a sv. Filiberta
 • Convent des Bernardines – bývalý ženský klášter
 • Botanická zahrada
 • Palais de Justice
 • Vítězný oblouk na náměstí Darcy
 • Jardin Darcy – veřejný park na náměstí Darcy
 • La Maison Maille – firemní obchod společnosti Maille s hořčicí fungující od roku 1845[2]

Muzea

 • Burgundského života
 • Archeologie
 • François Rudeho
 • Náboženského umění
 • Umění
 • Musée des Beaux-Arts (Muzeum výtvarných uměn) - jedno z nejstarších ve Francii. Vystavuje sochy, obrazy a další umělecká díla především ze 17. a 18. stol[2].

Vzdělání

Galerie

Doprava

Dijon leží na trati TGV Paris – Lyon – Marseiile, z Paříže 1;40 hod. jízdy. V Burgundsku je poměrně kvalitní pokrytí vlakovou (TER a SNCF) a autobusovou (TRANSCO) dopravou. Dijon leží na dálnici A 31 (Beaune – Luxembourg) a A 38 (Dijon – Paris), jižně od města je letiště Dijon-Bourgogne.

Městskou dopravu obstarává 21 autobusových linek, linka minibusů zdarma v okruhu přes celé centrum, a to i uličkami jinak určenými pouze pro pěší, a od roku 2012 i dvě tramvajové linky.

Sport

Vývoj počtu obyvatel

Počet obyvatel

Partnerská města

Odkazy

Reference

 1. https://www.stream.cz/slavnedny/762998-den-kdy-zacala-karibska-krize-16-rijen
 2. a b SUCHA, Marian. Dijon – město burgundských vévodů. Země světa. 3.6.2021, roč. 20, čís. 6, s. 12–17. Dostupné online. 
 3. Archivovaná kopie. www.weltfussballarchiv.com [online]. [cit. 2015-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-14. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licence: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Dijon - Eglise Saint-Michel 24.JPG
Autor: Christophe.Finot, Licence: CC BY-SA 2.5
Saint-Michel church, Dijon, Burgundy, FRANCE
Vue panoramique de Dijon 11.jpg
Autor: Christophe.Finot, Licence: CC BY-SA 2.5
Cathédrale Saint-Bénigne. Vue du haut de la tour Philippe le Bon, Dijon, Bourgogne, FRANCE.
Dortoir des moines ancienne abbaye bénédictine Saint-Bénigne Dijon France.JPG
Autor: Thesupermat, Licence: CC BY-SA 4.0
Dortoir des moines dans l'ancienne abbaye bénédictine Saint-Bénigne Dijon France