Dimitar Kavra

Dimitar Kavra
Dimitar Kavra.jpg
Narození1835
Plovdiv
Úmrtí1908 (ve věku 72–73 let)
Povolánífotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dimitar Kavra (Δημήτρης Κάβρας; 1835 Plovdiv1908) byl řecko-bulharský fotograf, majitel prvního moderního fotoateliéru v Plovdivu a dvorní fotograf prince Ferdinanda I. Bulharského.[1]

Životopis

Narodil se v roce 1835 v Plovdivu, kde také vystudoval řeckou školu. Fotografoval u svého otce a později u francouzských fotografů v Konstantinopoli. Zemřel v roce 1908.

Tvorba

Dimitar Kavra: Aktivisté Bulharského tajného ústředního revolučního výboru, Plovdiv, léto 1885

Pořídil řadu portrétních fotografií významných obyvatel Plovdivu a fotografií Plovdivu z konce 19. století. K jeho nejcennějším dílům patří panorama Plovdivu z roku 1870, které je uloženo v Archeologickém muzeu ve městě. Obsahuje dva pohledy. První se skládá ze čtyř záběrů pořízených z Nebet Tepe a druhý - ze tří záběrů pořízených z areálu dnešního hotelu "Trimontium". V roce 1876 fotografoval zvěrstva Batackého masakru. V roce 1882, na příkaz starosty Ivana Stefanova Gešova fotografoval pohledy na město. V roce 1885 byl Dimitar Kavra hlavním fotografem Unie. Jeho fotografie byly publikovány v řadě evropských publikací Le monde ilustre, L'Illustration, The Graphic, World Illustration a v řadě dalších. Zanechal bohatou galerii portrétních fotografií aktivistů, kteří se účastnili Unie. Jsou mezi nimi vůdci hnutí Zaharij Stojanov, Kosta Panitza, Prodan Tiškov-Chardafon, Nedělja Petrova, Spiro Kostov, Ivan Andonov, Ivan Stojanovič, Ivan Arabadžijata, kněz Angel Cholakov, Danail Nikolaev, Dimitar Rizov, Spas Turčev, Atanas Benderev, Petar Gruev, Ganyu Atanasov, Todor Gatev, Valyo Stefov, Sava Mutkurov, Panajot Srebrev a další. Kavra také fotografoval některé dobrovolnické oddíly pro Unii a srbsko-bulharskou válku.[1] V roce 1892, během První bulharské zemědělsko-průmyslové výstavy získal právo fotografovat spolu s fotografy Ivanem a Dimitarem Karastojanovem.

V roce 1898, podle některých zdrojů v roce 1902, opustil Plovdiv a své nejcennější archivy si vzal s sebou. Otevřel studio v Aténách. Jeho ateliér v Plovdivu koupil český fotograf Václav Velebný.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Димитър Кавра na bulharské Wikipedii.

  1. a b Димитър Кавра- фотолетописецът на Пловдив [online]. 2015-08-10 [cit. 2022-01-02]. Dostupné online. (bulharsky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ивана Хаджигерова.jpg
Bulgarian teacher Ivana Hadzhigerova
BASA-Shumen-33K-3-77-1-Hristo Todorov.jpg
Bulgarian politician Hristo Todorov
Gavril Krastevich General Governor 2.jpg
Вторият генерал-губернатор на Източна Румелия, Гаврил Кръстевич.
Ivan Stoyanovich (sitting) Anton Mitov, Valyo Stefov, unknown.jpg
Ivan_Stoyanovich_(sitting)_Anton_Mitov,_Valyo_Stefov,_unknown
PanicaStojanowRizoff.jpg
K. Panica, Zahari Stoyanov, D. Rizov
Bulgarian Secret Central Committee Plovdiv 1885.jpg
Българският таен централен революционен комитет, 1885 година. Седнали І ред, отляво надясно: Антон Мумджиев, Тодор Гатев, Продан Тишков-Чардафон, Захарий Стоянов, Иван Андонов, Иван Арабаджията, неизвестен. Седнали ІІ ред, отляво надясно: Иван Стоянович-Аджелето и поп Ангел Чолаков. Прави, отляво надясно: Недялка Шилева, Спиро Костов, Димитър Ризов, Петър Зографски, майор Коста Паница, Спас Турчев. Пловдив, Източна Румелия, лято 1885 г..
Dimitar Kavra.jpg
Bulgarian photographer Dimitar Kavra, self portrait
Ganyo Atanasov.jpg
Ganyo Atanasov