Dionýz Ilkovič

Dionýz Ilkovič
Narození18. ledna 1907
Šarišský Štiavnik
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí3. srpna 1980 (ve věku 73 let)
Bratislava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materUniverzita Karlova
Povolánífyzik, pedagog, vysokoškolský učitel a chemik
ZaměstnavatelUniverzita Karlova
DětiDagmar Havlová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Akademik Dionýz Ilkovič (18. ledna 1907, Šarišský Štiavnik, Uhersko3. srpna 1980, Bratislava, Československo) byl slovenský fyzik, fyzikální chemik a vysokoškolský pedagog rusínského původu[1], otec Dagmar Havlové.

Život

Po studiu na Československém reálném gymnáziu v Prešově pokračoval nejdříve na ČVUT, obor strojnictví a elektrotechnika, v průběhu studia přestoupil na Přírodovědeckou fakultu, kterou dokončil v roce 1929.

Pracoval v Chemickém ústavu Univerzity Karlovy pod vedením profesora Jaroslava Heyrovského. Po získání doktorátu (RNDr.) vedle pracovního úvazku na ústavu učil také fyziku a chemii na pražských gymnáziích (v letech 1934-36 v Ječné). Je autorem tzv. Ilkovičovy rovnice, která popisuje vztah mezi intenzitou polarografického difúzního proudu, koncentrací roztoku a vlastnostmi kapkové rtuťové elektrody. Od roku 1940 působil ve funkci přednosty Ústavu technické fyziky SVŠT v Bratislavě. Zde vydal monografii Polarografia. 26. srpna 1944 byl založen Fyzikálny ústav PFSU. Po zřízení Slovenské akademie věd v roce 1953 byl jmenován akademikem. Podílel se na vzniku Kabinetu fyziky SAV (1955, dva zaměstnanci), který se přejmenoval na Laboratórium fyziky SAV (1958, 20 zaměstnanců) a nakonec na Fyzikálny ústav SAV (1963, 60 zaměstnanců). Do roku 1961 toto pracoviště vedl.

V roce 1982 ustavila Slovenská akademie věd Plaketu Dionýze Ilkoviče udělovanou za zásluhy ve fyzikálně-chemických vědách. Po sametové revoluci byla založena Nadácia Dionýza Ilkoviča, která podporuje talentované studenty.

Reference

  1. 2000-2017, Martinus.sk. Martinus.sk > Knihy: Profesor Dionýz Ilkovič (Stanislav Dubnička, Vladimír Ilkovič). www.martinus.sk [online]. [cit. 2017-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“