Dirndl

Dívka v dirndlu

Dirndl je tradiční ženský lidový kroj nošený především v Rakousku a v jižním Německu (zvláště v některých oblastech Bavorska), který má kořeny v historickém venkovském oděvu německy hovořících regionů alpských zemí – Německa, Rakouska a Lichtenštejnska. V současnosti je dirndl také součástí módního ženského oblékání i mimo oblasti svého tradičního rozšíření, a to zvláště při lidových slavnostech.

Popis

Dirndl sestává ze tří hlavních částí: šatů, blůzky a zástěry. Horní část šatů tvoří těsně upnutý živůtek s hlubokým kvadratickým nebo častěji kruhovým výstřihem, často vpředu se zapínáním (zip, šněrování, háčky a očka), spodní část tvoří široká sukně, jejíž délka se mění podle aktuální módy. Pod tyto šaty se obléká blůzka (většinou bílá, s nabíranými polodlouhými rukávy nebo krátkými rukávky), celek doplňuje zástěra, jež se uvazuje v pase. Tradiční součástí je kapsa vpředu nebo po straně šatů, jež je skrytá pod zástěrou. Dirndl je doplňován šátkem přes ramena nebo na krk. Oděv se šije z tradičních materiálů (bavlna, len, hedvábí), v závislosti na tom, při jaké příležitosti má být dirndl nošen. Další součásti moderního dirndlu jsou spodnička a správná podprsenka, která vykouzlí vysněný výstřih. U spodničky je třeba dbát na formu. Jestliže majitelce vykukuje zpod sukně, je to považováno za flirtování.[1]

Název pochází ze zastaralého německého výrazu Dirn – ženská služebná; jmenovitě se tak označovaly alpské venkovanky. V jihoněmeckých dialektech, např. v Bavorsku, znamená termín Dirndl (das Dirndl) nejen oděv, ale i označení mladé dívky. Nelze jej však vztahovat k výrazu používanému pro prostitutkyDirne (dříve Lustdirne).

Zimní dirndl je těžký, vyrobený z teplých, hřejivých materiálů. Naopak dirndl nošený v létě je lehký, světlý, živých barev.

Historie

(c) Bundesarchiv, Bild 119-5592-12A / CC-BY-SA 3.0
Dívka v dirndlu na fotografii
z roku 1933
Dívky v dirndlech

Dirndl, pocházející z východních oblastí Alp, byl původně prostým lidovým, výlučně venkovským oděvem. Později ho nosily i ve městech služebné nebo pracující ženy, z nichž mnohé byly původem z venkova. Od 70.–80. let 19. století ho začaly nosit i ženy z vyšších společenských tříd a aristokracie jako oblíbený letní oděv a dirndl se stal velmi módním oblečením. Známými představiteli aristokracie, s oblibou nosícími lidový, resp. venkovský oděv, byli rakouský císař František Josef I. a jeho manželka Alžběta Bavorská, zvaná Sissi.

Moderní dirndl se rozšířil v Mnichově, hlavním městě Bavorska, i díky obchodu "Wallach", vlastněnému židovskými obchodníky Juliem a Moritzem Wallachovými; zde se prodávaly látky a materiál k výrobě těchto oděvů. Bratří krom toho organizovali přehlídky při Oktoberfestu a operetní představení v divadle „Im Weißen Rössl“ (U bílého koníčka), což napomohlo k rozšíření dirndlu i mezi vyššími vrstvami společnosti ve městě; jméno Wallach se stalo synonymem pro moderní dirndl v Mnichově a Horním Bavorsku. V roce 1939 byli Wallachovi v důsledku rasistické politiky Adolfa Hitlera přinuceni svůj podnik prodat; po druhé světové válce ho však dostali zpět.

Dirndl vs. tradiční lidový kroj

Je důležité rozlišovat mezi dirndlem a lidovým krojem, který je typický pro ten který region, ba i vesnici, které měly původně každý/každá svůj vlastní styl, kroj. Lidový kroj má určité znaky a různé detaily, podle kterých lze rozlišit jak místo původu, tak i sociální postavení nositele/nositelky. Dirndl (především v současné podobě) tyto charakteristické rozlišující detaily postrádá, je silně stylizovaný, ale je zřetelně ovlivněn typickým krojem bavorským. Rozlišuje se také mezi typickým dirndlem (jednodílný oděv se zástěrou, z látek s tradičními vzory a výšivkami) a venkovským domácím oděvem, zhotoveným z šedého nebo barevného lnu, někdy s koženým živůtkem nebo lemováním.

Symbolika

Dirndly v různých barvách a tvarech

Tkanice, jimiž je uvázána zástěra, jsou důležitým symbolem informujícím o stavu její nositelky: je-li uzel uvázán na pravé straně, jde o vdanou, zasnoubenou nebo zadanou ženu, je-li na straně levé, je jeho nositelka svobodná a „k mání“. Vpředu uvázaný uzel symbolizoval panenství mladé ženy, pouze vdovy nosily uzel vzadu. Není jasné, odkud tato symbolika pochází, podle všeho však nejde o zcela tradiční, ale spíše novodobou záležitost.

Užití dnes

Třebaže dirndl vyhlíží jako prostý a běžný úbor, je často velmi nákladnou záležitostí.

Dnes je dirndl v zemích svého původu stále populárnější a s oblibou se v BavorskuRakousku stále nosí, samozřejmě již ne jako běžný, každodenní oděv, ale jako úbor pro zvláštní příležitosti a svátky (podobně jako lidový kroj v našich zemích nebo kilt ve Skotsku). Jeho nošení se považuje za výraz národní hrdosti a sounáležitosti s regionem. Mnohé ženy ovšem nosí dirndl i proto, že jej považují za „sexy“ – dirndl zdůrazňuje ženské křivky a pomáhá zvýšit erotickou přitažlivost nositelky. Na druhou stranu může i skrývat eventuální nedostatky postavy.

Dívky a ženy oblečené v dirndlu je možno mj. vidět na populárním festivalu Oktoberfest v Mnichově, který se hovorově nazývá Wiesn („Louka“). Nosí ho často také turistické průvodkyně, číšnice a samozřejmě i zpěvačky lidových písní. Dirndly pronikly i do mnoha jiných zemí, kde žijí němečtí vystěhovalci slavící Oktoberfest, například do Spojených států a do Venezuely (osada Colonia Tovar blízko Caracasu).

Externí odkazy

Reference

  1. Wiesn-Outfit: Das Dirndl (Oblečení na „Louku“, tj. Oktoberfest: Dirndl), http://www.oktoberfest-live.de/trachtenmode/dirndl/dirndl-perfektes-wiesn-outfit-3721487.html, 23. září 2014 (německy).

Média použitá na této stránce

Diandlgwand.jpg
Autor: Florian Schott, Licence: CC BY-SA 3.0
Young women in dirndls ("maid's dress")
Dirndl-2011.JPG
Autor: Nemoralis, Licence: CC BY-SA 3.0
Dirndl with cording and green apron
KurzsDiandlgwand.jpg
Autor: Florian Schott, Licence: CC BY-SA 4.0
Dirndls from the ’70s
Bundesarchiv Bild 119-5592-12A, Mädchen mit spielenden Kindern.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 119-5592-12A / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní.
Mädchen mit spielenden Kindern

Verschiedene Porträtaufnahmen von Charakterköpfen, gesammelt im Rassepolitischen Amt der NSDAP

[Stehendes blondes Mädchen im Dirndl und spielende blonde Jungen]