Diva (píseň)

Diva
singl od Dany International
Z albaFree
Vydáno19980525a25. května 1998
Žánreurodance
disco
Délka3:02
Jazykhebrejština
VydavatelstvíCNR Music, Dance Pool
ProducentOffer Nissim
SkladatelSvika Pick
TextařJoav Ginai
Singly Dany International chronologicky
Diva
(1998)
„Makat hom (i la dirla da da)“
(2022)

Diva (hebrejsky דיווה‎) je hebrejsky zpívaná píseň izraelské zpěvačky Dany International. Hudbu složil Svika Pick, text napsal Joav Ginai. S touto písní Izrael vyhrál v roce 1998 hudební soutěž Eurovision Song Contest, což pro zemi znamenalo třetí vítězství v této soutěži. Poprvé v této soutěži soutěžila transsexuální osoba a také to bylo poprvé, kdy byla vítězná skladba uvedena na halfplayback.

Zázemí a produkce

Dana International se zúčastnila již izraelského předběžného rozhodnutí o Eurovision Song Contest 1995 a obsadila druhé místo. V roce 1998 byla vybrána do soutěže Izraelskou vysílací společností, aby reprezentovala svou zemi v Birminghamu.

Joav Ginai napsal první návrh textu již v New Yorku o dva roky dříve. Text nejprve předal Offerovi Nissimovi a Shai Weinbaumovi, aby našli vhodného skladatele. Protože nedostal žádnou odpověď, předal Ginai text Svikovi Pickovi, který složil první verzi. Titul vznikl pod vedením Offera Nissima a byl dokončen krátce před uzávěrkou přihlášek.

Skladba je o významných ženách a bohyních světových dějin a mytologie, jako jsou Viktorie, Kleopatra a Afrodita.

Účast v soutěži

Dana International se objevila na soutěži Eurovision Song Contest 9. května 1998 jako osmá z 25 soutěžících. Izrael vyhrál soutěž se 172 body, obdržel nejvyšší skóre od Francie, Malty a Portugalska. Země nezískala žádný bod od Chorvatska, Slovenska a Maďarska. Kostým, který si Dana International oblékla při opakování svého vítězného titulu, navrhl Jean-Paul Gaultier.

Právní spory

Píseň se stala obsahem několika právních sporů. Aranžér Alon Levin zažaloval Svika Picka, protože nebylo uvedeno jeho jméno jako aranžéra, pouze jméno Pickovo. V roce 2006 byl odsouzen k náhradě škody. Na konci roku 2020 Ginai a Dana International podali žalobu, protože se domnívali, že jejich práva byla porušena poté, co firma SodaStream údajně vydal speciální edici svých plynových bombiček u příležitosti Eurovision Song Contest 2019, která ukázala oděv Dany International a výraz Diva.[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Diva (Lied) na německé Wikipedii.

  1. LEVINGER, Jehuda. דנה אינטרנשיונל תובעת את סודהסטרים: השתמשו במיתוג "דיווה" בלי אישור [online]. Ice.il, 2020-11-9 [cit. 2024-06-20]. Dostupné online. (hebrejsky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).