Divadlo Ta Fantastika

Divadlo Lucie Bílé
Chybí zde svobodný obrázek
StátČeskoČesko Česko
MístoPraha
Typ divadlaprofesionální divadlo
Zaměřenírepertoárové divadlo
ZřizovatelFantazma, spol. s r.o.
Osobnosti
ŘeditelKarel Zaňák
Další informace
AdresaDivadlo Lucie Bílé
Karlova 186/8
Praha 1, Staré Město
110 00  Praha 1
Oficiální webhttps://www.divadloluciebile.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo Lucie Bílé (dříve Divadlo Ta Fantastika) je soukromá pražská repertoárová scéna. Sídlí v Pöttingovském paláci (Unitaria) v ulici Karlova č. 186/8 v Praze 1 na Starém Městě. Zřizovatelem divadla je FANTAZMA, spol. s r.o.

Historie

Pöttingovský palác, sídlo divadla

Zakladatel divadla Petr Kratochvíl, který se po revoluci v 1989 vrátil z emigrace v USA, získal v historickém centru Prahy divadelní budovu Palác UNITARIA a ta se stala, od roku 1993, scénou Černého divadla Ta Fantastika Praha. Spolumajitelkou divadla je paní Lucie Bílá.

Nové černé divadlo se prosadilo jak v České republice, tak i v zahraničí a během několika let objelo třicet zemí tří kontinentů. Repertoár divadla tvořily vždy velké, klasické románové předlohy, jako např.: Don Quijote, Alenka v říši divů, Malý princ nebo původní hry Magic Fantazy, Dream nebo Zahrada rajských potěšení. Tato představení jsou srozumitelná našinci i cizinci, protože jsou postavena na nonverbálním provedení, kde nástrojem pro komunikaci je pohyb, hudba, mechanické triky, loutky a velkoplošné projekce.

Další divadelní formou – muzikálem – Ta Fantastika Praha potěšila diváky, kterých bylo téměř vždy plné hlediště. V některých muzikálech si zahrála i Lucie Bílá. Do kulturního povědomí společnosti se zapsaly: Krysař, Johanka z Arku, Excalibur, Láska je láska, Elixír života, Obraz Doriana Graye, Dáma s kaméliemi a Němcová.

Zmínit zaslouží i činohry, kam patří 8 žen, Produkt a Herci.

Současnost

Nový repertoár Divadla Lucie Bílé zahrnuje koncerty principálky Lucie Bílé, vystoupení hostujících divadelních souborů a vlastní muzikály, z nichž byl jako první v dubnu roku 2022 uveden muzikál Láska je láska. Pro své činohry si divadlo vybrali umělci jako Simona Stašová, Petr Nárožný, Václav Vydra, Veronika Freimanová nebo Jan Čenský s Danou Morávkovou.

Černé divadlo

  • Magic Fantasy (již se nehraje)
  • Don Quixote (již se nehraje)
  • Garden of Earthily delights (již se nehraje)
  • Old Prague Legends - Franz Kafka in golden Prague (již se nehraje)
  • Malý princ (již se nehraje)
  • Aspects of Alice

Muzikály

Činohry

  • 8 žen (již se nehraje)
  • Produkt (2007, režie: Jiří Pokorný, již se nehraje)
  • Herci (2008, již se nehraje)
  • Třináct u stolu (premiéra prosinec 2022)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Pöttingovský palác čelo.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Pöttingovský palác
No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině