Divoká pole

Divoká pole
Divoká pole: step u Kamenných mohyl

StátRuskoRusko Rusko
UkrajinaUkrajina Ukrajina
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa Divokých polí v 17. století

Divoká pole (ukrajinský Дике поле) je označení ukrajinských a jihoruských stepí mezi Donem, horní Okou a Dněstrem. Někteří autoři pokládají za východní hranici Divokých polí Kaspické moře.

Historie

Stepi Divokých polí byly vhodné pro rozvoj zemědělství, dobytka a řemesel, což vedlo ke snaze o jejich kolonizaci v dobách Kyjevského státu. Většímu osídlení ovšem dlouhodobě bránily nájezdy stepních nomádů, kteří se po těchto zemích proháněli (Kimmerijci, Skythové, Sarmati, Hunové, Avaři, Chazaři, Pečeněgové, Polovci, Mongol-Tatarové atd.).

V 9.13. století byla Divoká pole osídlena kočovnými kmeny Kumánů a Pečeněhů, poté území obsadili Mongolové a oblast patřila pod sféru vlivu tatarských států (Krymského chanátu, Nogajské hordy, atd. 14. a 15. století se stalo zvláště příznivým pro Ukrajince k usazování na Divokých polích, kdy se tyto země staly součástí Litevského velkovévodství. Pod vlivem rostoucího nebezpečí z útoků krymských Tatarů (tzv. Muravskou cestou) zde byly v 16. století vytvořeny opevněné stanice a oddíly kozáků, placených bojovníků turkického i slovanského původu, kteří měli za úkol zemi obývat a bránit před nájezdníky. Vláda Polsko-litevského soustátí považovala zemi na východ a na jih od Bílé Cerkve za neobydlené a rozdávala je magnátům a šlechtě do soukromého vlastnictví nehledě na řídké, ale existující obyvatelstvo. Po Chmelnického povstání roku 1648 se vytvořil krátce existující polosamostatný Kozácký hetmanát, který se po sérii porážek spojil s Ruskem a s Tatary. Rusko si nakonec Divoká pole rozdělila s Polskem podél řeky Dněpr. V druhé polovině 18. století byla celá oblast připojena k Rusku jako tzv. Nové Rusko a název Divoká pole se přestal užívat.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Kamyana mohyla.jpg
(c) Galkovsky, CC BY 2.5
Kamyana mohyla in Ukraine
Ukraine-Dyke Pole.png
Autor: Alex Tora, Licence: CC BY-SA 3.0
Wild Field