Divoký západ

Kovboj, symbol divokého západu, okolo roku 1887.
Státy a teritoria Spojených států amerických v letech 1845 a 1846

Divoký západ, v angličtině American Frontier, Wild West nebo Old West, představuje geografii, historii, folklór a kulturu spojenou s postupným osidlováním západu dnešních Spojených států amerických prvními evropskými osadníky. Toto osidlování započalo na počátku 17. století a bylo dokončeno připojením posledních teritorií jako amerických států v roce 1912. Divoký západ je také definován jako území osídlená západně od řeky Mississippi až k pobřeží Tichého oceánu.[1] Frontier značí hranici osídlení. Oblast Divokého západu tak zahrnuje americký Středozápad, Texas, Velké planiny, Skalnaté hory, Jihozápad a Západní pobřeží.

Největší pozornosti a slávy se pak dostalo Západu Spojených států amerických a zvláště Jihozápadu v období od poloviny 19. století do konce prvního desetiletí 20. století (18501910). Tato oblast a období se staly zdrojem a inspirací pro klasické filmové westerny, westernovou literaturu, komiksy a později i westernové videohry. Kvůli dramatičnosti příběhů je v nich zveličovaná romantika, anarchie a chaotické násilí. Jak se postupně Divoký západ stával historií, objevovaly se další mýty, legendy a příběhy, podle kterých vznikaly filmy a literatura nejen ve Spojených státech, ale i v cizině.

Z reálného pohledu představuje historie amerického západu zakládání komunit, rančů, měst, rozvoj zemědělství, trhů a formování států. Jedná se o historii dobývání, ale také slučování různých národů a kultur. Jedním z hlavních pilířů osídlování amerického západu byla dostupnost volné půdy. Podle amerického historika Fredericka J. Turnera bylo právě osidlování Západu proces, který změnil původem Evropany na Američany.

Známé osobnosti

Pevnost Fort Laramie na území Wyomingu před rokem 1840
Hornické městečko Utica v Montaně

V populární kultuře

Protože Divoký západ posloužil jako prostředí mnoha fiktivním příběhům, stal se tento region této doby po celém světě populárním a definuje se jím i žánr takových příběhů — western.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku American Old West na anglické Wikipedii.

  1. Universum, všeobecná encyklopedie. 2. díl. 1. vyd. Praha: Odeon, Euromedia Group, 2001. 681 s. ISBN 80-207-1062-0. Kapitola Divoký západ, s. 414. 

Literatura

  • Jöe Hamman: Po stopách Divokého západu. SNKLU, Praha 1965

Externí odkazy

Související články

Média použitá na této stránce

Alfred Jacob Miller - Fort Laramie - Walters 37194049.jpg
Founded by William Sublette and Robert Campbell, Fort Laramie lay at the crossroads of an old north-south Indian trail and what became known as the Oregon Trail. Called Fort Laramie because of the nearby Laramie Mountains and the Laramie Fork of the North Platte River, the post was approximately 150 feet square, according to Miller, with bastions at the diagonal corners. Miller's paintings are the only known visual records of the fort, because the original fort was torn down in 1840 before any other artist had traveled the Oregon Trail; it was replaced with another structure, located perhaps on the same site in 1841.
Cowboy.jpg
"The Cow Boy", taken near Sturgis, Dakota Territory (now South Dakota)
A Quiet Day In Utica - CMRussell.jpg
"A Quiet Day In Utica", originally called "Tinning A Dog", Oil, 1907. C.M. Russell, Sid Richardson Museum, Fort Worth, TX
United States 1845-12-1846-06.png
Autor: Made by User:Golbez., Licence: CC BY 2.5
Map of the states and territories of the United States as it was from December 1845 to June 1846. On December 29 1845, the Republic of Texas and all of its claimed lands were admitted as the state of Texas, including Miller County. On June 18 1846, Oregon Country below the 49th parallel, excluding Vancouver Island, was incorporated in to the United States as unorganized territory.