Dobroslav Chrobák

Dobroslav Chrobák
Narození16. února 1907
Hybe
Úmrtí16. května 1951 (ve věku 44 let)
Bratislava
Místo pohřbeníHybe
Povoláníspisovatel a překladatel
Alma materGymnázium Pavla Jozefa Šafárika - Pavol Jozef Šafárik Gimnázium (1918–1919)
Gymnázium Michala Miloslava Hodžu (1919–1922)
České vysoké učení technické v Praze (1926–1934)
Významná dílaDrak sa vracia
Manžel(ka)Herta Chrobáková
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ing. Dobroslav Chrobák (16. února 1907, Hybe, Uhersko16. května 1951, Bratislava) byl slovenský spisovatel-prozaik, esejista, kulturní publicistaliterární kritik.

Životopis

Narodil se jako druhé ze čtyř dětí v rodině krejčíhoosvětového pracovníka. Studoval na gymnáziuRožňavěLiptovském Mikuláši, později na Vyšší průmyslové škole v Bratislavě. Studium ukončil v roce 1934 na Českém vysokém učení technickémPraze. Po návratu do Bratislavy působil jako vysokoškolský pedagog. Později pracoval jako redaktor RadiojournaluBratislavě. V letech 1947–1948 byl hlavním ředitelem Slovenského rozhlasu, v letech 1948–1951 hlavním ředitelem Československého rozhlasu na Slovensku.[1] Zemřel v Bratislavě na rakovinový nádor, pochován je v Hybách.

Tvorba

Už jako student psal povídky, byl kronikářem obce, sběratelem příslovípořekadel. Jako sedmnáctiletý debutoval ve Studentském časopise svoji první povídkou. Další prózy věnoval tematice vesnicepřírody. Usiloval o překonání uměleckých (pseudouměleckých) postupů opisného realismu a zaměřil se na fantastikumytické působení přírody.

Knižně debutoval knihou povídeknovelou Kamarát Jašek. Rozvinul základní myšlenky naturismu. Uměl využít i cizí podněty na vlastní inspiraci. Je to patrné hlavně v románové novele Drak sa vracia, která patří k základním dílům slovenského naturismu. Je také autorem recenzíkritik, zejména meziválečné prózy, úvah o umění, referátůvýtvarnících. Společně se Štefanem Letzem sestavil Slovenský literární almanach a vydal Rukověť dějin slovenské literatury, která plnila funkci malého slovníku slovenských spisovatelů.

Velký vliv na jeho tvorbu mělo vícero autorů evropské prózy, jako např. Hermann Hesse, Henri Pourrat či Knut Hamsun. Kromě vlastní tvorby se věnoval také překladům, např. z ruštiny.

Dílo

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dobroslav Chrobák na slovenské Wikipedii.

  1. Riaditelia rozhlasu [online]. Rtvs.org [cit. 2020-08-11]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Portrait chrobak-dobroslav.jpg
Dobroslav Chrobák (1907–1951)