Doktor Faustus

Doktor Faustus
Thomas Mann Doktor Faustus 1947.jpg
AutorThomas Mann
Původní názevDoktor Faustus
ZeměNěmecko
Jazykněmčina
ŽánrKünstlerroman a společensko-sociální román
Datum vydání1947
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doktor Faustus (1947) je vrcholný „hudební“ román německého spisovatele Thomase Manna, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1929.

Děj

Toto dílo, inspirované legendou o Faustovi, vypovídá o osudu Německa v první polovině 20. století a o postavení umělce v tomto světě. Příběh vypráví gymnazijní profesor Zeitblom o svém příteli, hudebním skladateli Adrianu Leverkühnovi, jenž trpí zákeřnou nemocí, která v románě zastupuje Faustova Mefistofela. V jeho osudu je symbolicky zachycena katastrofa Německa stiženého nemocí hitlerismu. Tento geniální hudebník, který nakonec zešílí, je přesvědčen, že evropská kultura (a hudba především) je v krizi. Je proto ochoten přistoupit na jakýkoliv kompromis (i na smlouvu s ďáblem), jen když to pro něj bude znamenat tvořivou schopnost. Jeho díla jsou popřením předchozího vývoje, protože staré hudební formy se mu zdají být vyvětralé a banální, vhodné leda jen k parodii, a jeho poslední skladba, apokalyptické oratorium, je negací Beethovenovy Deváté symfonie.

Charakteristika

Román, ve kterém se složitě prolínají několikeré dějové i časové vrstvy, je dílem vynikající spisovatelské techniky. Thomas Mann na něm začal pracovat roku 1943 a celou tuto práci popsal ve své eseji Jak jsem psal Doktora Fausta (1949, Entstehung des Doktor Faustus). Dílo se právem nazývá románem hudby, protože vztah Thomase Manna k hudbě není vztahem laického milovníka, ale vztahem hluboce zasvěceným. Strhující hudební rozbory, ať již děl Beethovenových, či přesně odborné popisy fiktivních skladeb Leverkühnových, předjímajících vývoj moderní světové hudby, patří k vrcholným pasážím románu. V nich autor dokazuje, že umění nemůže žít samo ze sebe, bez dosahu k lidem, a že pyšné sebenadřazení vede do slepé uličky.[zdroj?]

Roku 1983 román zfilmoval německý režisér Franz Seitz.

Česká vydání

Literatura

  • MACURA, Vladimír a kol. Slovník světových literárních děl. 2. svazek: M–Ž. Vyd. 2. Praha: Odeon, 1989. 459 s. ISBN 80-207-0004-8. [Heslo „MANN, Thomas: Doktor Faustus" je na str. 30–31; autorka Květuše Hyršlová.]

Související články

Média použitá na této stránce

Thomas Mann Doktor Faustus 1947.jpg
Autor:


Foto © H.-P. Haack
Das Foto darf gebührenfrei verwendet werden, sofern die Provenienz mit
„Foto Wikipedia H.-P.Haack“ vermerkt wird.


, Licence: Attribution

Thomas Mann: Doktor Faustus. Das Leben des deutschen Tonsetzers Adrian Leverkühn, erzählt von einem Freunde. Roman.

Stockholm: Bermann-Fischer Verlag 1947, 772 Seiten + 1 nicht paginierte Seite. Farbiger Kopfschnitt. Braunes Original-Leinen 8°. Thomas-Mann-Signet (Bogen, Lyra, Initialen) auf vorderem Buchdeckel in Goldprägung. Rückenquertitel und Rückenschmuck in Goldprägung. Gestaltung: H. Schumachers Wwe., Bern. Printed in Switzerland (Buchdruckerei Winterthur AG). Erstausgabe für Europa (Potempa D 10.2, Bürgin I 76 A, Wilpert/Gühring² 100). Kleines Buchhändler-Etikett und unauffälliger Sammlungsstempel auf hinterem Spiegel.