Dolní Rakousy

Dolní Rakousy
Niederösterreich
Zemský znak
Niederösterreich CoA.svg
Zemská vlajka
Zemská služební vlajka
Základní údaje
Hlavní městoSankt Pölten
Kód ISO 3166-2AT-3
Zemská hymnaOh Heimat, dich zu lieben
Mapy
Spolková země na mapě Rakouska
Karte AT Niederoesterreich.svg
Členění spolkové země
Karte A Noe ohne.svg
Obyvatelstvo
Počet obyvatel1 545 804  (2.)
Hustota zalidnění81 obyvatel/km²
Geografie
Rozloha19 178 km²  (1.)
Nejvyšší bodSchneeberg (2076 m n. m.)
Nejnižší bodBerg (139 m n. m.)
Politika
Zemský hejtmanJohanna Miklová-Leitnerová (ÖVP)
Vládnoucí stranyÖVP, SPÖ, FPÖ
Složení zemského sněmu (56 křesel)ÖVP 30
SPÖ 1
TS 5
FPÖ 4
Zelení 4
Poslední volby3. března 2013
Příští volby2018
Správní členění
Počet okresů4 statutární města
21 okresů
Počet obcí573
• z toho města75
• z toho městyse326
Oficiální stránky

Dolní Rakousy či Dolní Rakousko (německy Niederösterreich) je spolková země na severovýchodě Rakouska, obklopující svým územím Vídeň, která byla do 31. prosince 1921 její součástí. Dolnorakouskou metropolí je od 10. července 1986 Sankt Pölten (česky Svatý Hypolit). Předtím byla hlavním městem Vídeň. Od roku 1997 zasedá v Sankt Pöltenu i dolnorakouský zemský sněm.

Geografie

Na severozápadě sousedí s Českem (Čechami), na severu s Moravou, na severovýchodě na řece Moravě se Slovenskem. Dále v rámci Rakouska sousedí Dolní Rakousy s Vídní, na západě s Horními Rakousy, na jihu se Štýrskem, na jihovýchodě s Burgenlandem.

Celou zemí protéká od západu na východ evropský veletok Dunaj, v jehož okolí a též při řece Moravě zde převažují nížiny. Severovýchod Dolních Rakous tvoří převážně pahorkatiny a nížiny, zatímco na severozápadě převažují vrchoviny. Na jihu Dolních Rakous se zvedají Alpy, které na hranici se Štýrskem dosahují nadmořské výšky přes 2000 metrů. Nejvyšší horou dolnorakouských Alp je se svými 2 076 metry Schneeberg zvaná též Klosterwappen.

Historie

Součástí Dolních Rakous bylo od středověku až do počátku 20. století také Západní Vitorazsko, Valticko a Dyjský trojúhelník. Tato území byla v roce 1920 postoupena Československu a od roku 1993 jsou součástí Česka.

Český název

V českých textech se název spolkové země vyskytuje ve dvou variantách: Dolní Rakousy i Dolní Rakousko. Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR uvádí v Internetové jazykové příručce poznámku s odkazem na Standardizační příručku Index českých exonym z roku 2019. Název „Dolní Rakousko“ je podle ní závazný pro některé státní instituce. Podobu Dolní Rakousy, považuje za zastarávající, používanou častěji jen v historických souvislostech.[1] Český úřad zeměměřický a katastrální uvádí v příručce Index českých exonym jen název „Dolní Rakousko“.[2]

Členění země

Rozdělení Dolních Rakous na čtvrtě, okresy a statutární města

Dolní Rakousy se tradičně člení na 4 čtvrtě (Viertel), které však netvoří administrativní celky, ani se jejich hranice mnohdy neshodují s hranicemi správních celků. Administrativně se pak Dolní Rakousy člení na 21 politických okresů (Bezirke) a 4 statutární města (Statutarstädte).

Čtvrtě

Administrativní členění

Okresy

Statutární města

Odkazy

Reference

  1. Internetová jazyková příručka [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i, 2008–2021 [cit. 2021-01-28]. Heslo Dolní Rakousko. 
  2. Index českých exonym: Standardizované podoby, varianty. 3. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2020. 212 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-88197-20-1. 

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Niederösterreich (state).svg
flag of the state of Lower Austria, Austria
Karte AT Niederoesterreich.svg
Map of the States of Austria, highlighting Niederösterreich
Niederösterreich CoA.svg
Coat of arms of the state of Lower Austria, Austria
Karte A Noe ohne.svg
Map of the Austrian State Lower Austria, highlighting nothing
DolniRakousko1.png
Mapa rakouské spolkové země cs:Dolní Rakousy (s názvy okresů a čtvrtí). Opravil Kirk podle [1]