Dolní Rakousy

Dolní Rakousy
Niederösterreich
Dolní Rakousy – znak
znak

vlajka
Hymna: Oh Heimat, dich zu lieben
Geografie
Spolková země na mapě Rakouska
Spolková země na mapě Rakouska
Členění spolkové země
Členění spolkové země
Hlavní městoSankt Pölten
Souřadnice
Rozloha19 186 km²
Nejvyšší bodSchneeberg (2076 m n. m.)
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel1 698 796 (2022)
Hustota zalidnění88,5 obyv./km²
Správa regionu
StátRakouskoRakousko Rakousko
Druh celkuSpolková země
Podřízené celky4 statutární města
21 okresů
573 obcí
Zemská hejtmankaJohanna Miklová-Leitnerová (ÖVP)
Parlamentní zastoupení
Spolková rada12 (z 62) křesel
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2AT-3
NUTSAT1
Oficiální webwww.noe.gv.at
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dolní Rakousy či Dolní Rakousko (německy Niederösterreich) je spolková země na severovýchodě Rakouska, obklopující svým územím Vídeň, která byla do 31. prosince 1921 její součástí. Dolnorakouskou metropolí je od 10. července 1986 Sankt Pölten (česky Svatý Hypolit). Předtím byla hlavním městem Vídeň. Od roku 1997 zasedá v Sankt Pöltenu i dolnorakouský zemský sněm.

Geografie

Na severozápadě sousedí s Čechami, na severu s Moravou, na severovýchodě na řece Moravě se Slovenskem. Dále v rámci Rakouska sousedí Dolní Rakousy s Vídní, na západě s Horními Rakousy, na jihu se Štýrskem, na jihovýchodě s Burgenlandem.

Celou zemí protéká od západu na východ evropský veletok Dunaj, v jehož okolí a též při řece Moravě zde převažují nížiny. Severovýchod Dolních Rakous tvoří převážně pahorkatiny a nížiny, zatímco na severozápadě převažují vrchoviny. Na jihu Dolních Rakous se zvedají Alpy, které na hranici se Štýrskem dosahují nadmořské výšky přes 2000 metrů. Nejvyšší horou dolnorakouských Alp je se svými 2 076 metry Schneeberg, zvaná též Klosterwappen.

Historie

Součástí Dolních Rakous bylo od středověku až do počátku 20. století také Západní Vitorazsko, Valticko a Dyjský trojúhelník. Tato území byla v roce 1920 postoupena Československu a od roku 1993 jsou součástí Česka.

Český název

V českých textech se název spolkové země vyskytuje ve dvou variantách: Dolní Rakousy i Dolní Rakousko. Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR uvádí v Internetové jazykové příručce poznámku s odkazem na Standardizační příručku Index českých exonym z roku 2019. Název „Dolní Rakousko“ je podle ní závazný pro některé státní instituce. Podobu Dolní Rakousy, považuje za zastarávající, používanou častěji jen v historických souvislostech.[1] Český úřad zeměměřický a katastrální uvádí v příručce Index českých exonym jen název „Dolní Rakousko“.[2]

Členění země

Rozdělení Dolních Rakous na čtvrtě, okresy a statutární města

Dolní Rakousy se tradičně člení na 4 čtvrtě (Viertel), které však netvoří administrativní celky, ani se jejich hranice mnohdy neshodují s hranicemi správních celků. Administrativně se pak Dolní Rakousy člení na 21 politických okresů (Bezirke) a 4 statutární města (Statutarstädte).

Čtvrtě

Administrativní členění

Okresy

Statutární města

Odkazy

Reference

  1. Internetová jazyková příručka [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i, 2008–2023 [cit. 2021-01-28]. Heslo Dolní Rakousko. 
  2. Index českých exonym: Standardizované podoby, varianty. 3. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2019. 212 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-88197-20-1. 

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Karte AT Niederoesterreich.svg
Map of the States of Austria, highlighting Niederösterreich
Niederösterreich CoA.svg
Coat of arms of the state of Lower Austria, Austria
Karte A Noe ohne 2017.svg
Autor: AleXXw, Licence: CC BY-SA 4.0
Map of the Austrian State Lower Austria (District boundaries valid from 2017)
DolniRakousko1.png
Mapa rakouské spolkové země cs:Dolní Rakousy (s názvy okresů a čtvrtí). Opravil Kirk podle [1]