Dolní Heršpice

Dolní Heršpice
Jižní náměstí v Dolních Heršpicích
Jižní náměstí v Dolních Heršpicích
Lokalita
Charaktervesnice
Městská částBrno-jih
ObecBrno
OkresBrno-město
KrajJihomoravský
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel813 (2021)[1]
Katastrální územíDolní Heršpice (3,13 km²)
Nadmořská výška195 m n. m.
PSČ619 00
Počet domů125 (2011)[2]
Dolní Heršpice na mapě
Dolní Heršpice
Další údaje
Kód části obce12114
Kód k. ú.612111
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dolní Heršpice (německy Unter Gerspitz[3]) jsou městská čtvrť na jihu statutárního města Brna. Její katastrální území má rozlohu 3,13 km². Původně samostatná obec byla k Brnu připojena v roce 1919, od 24. listopadu 1990 je součástí samosprávné městské části Brno-jih. Žije zde přibližně 600 obyvatel.

Rozkládají se západně od řeky Svratky.

Název

Původní podoba jména vsi byla Jarošovici (později -ice) odvozená od osobního jména Jaroš, což byla domácká podoba některého ze jmen začínajících na Jaro- (Jaroslav, Jaromír, Jarohněv atd.). Význam místního jména tedy byla "Jarošovi lidé". Podoba Heršpice se vyvinula z německé varianty jména (Jerspitz a podobně), která mimo jiné vykazuje typickou jihomoravskou záměnu českého zakončení -šovice za německé -spitz.[4]

Charakteristika čtvrtě

Podobně jako sousední Přízřenice se i zástavba Dolních Heršpic skládá ze dvou výrazně oddělených částí. Jednak je to západní převážně obchodně průmyslová část rozkládající se podél Vídeňské ulice, jíž prochází důležitá víceproudová silnice E461, jejímž středem vede trasa tramvajové linky číslo 2. Západně od této ulice se nachází velké obchodní centrum Futurum Brno, v jehož přízemí je mimo jiné i velký hypermarket společnosti Tesco. Jižně od tohoto obchodního centra se zde na jihozápadě dolnoheršpického katastru rozkládají zahradní pozemky, navazující na obdobné pozemky v sousedním katastru Přízřenic. Druhá východní část zástavby Přízřenic je tvořena původní vesnicí, ležící na pravém břehu Svratky, a na levém břehu Svratky ležícím areálem Avion Shopping Parku Brno, v němž se nachází první brněnský původní hypermarket Tesco. Stejně jako v případě Přízřenic se mezi oběma částmi Dolních Heršpic rozkládají rozsáhlé plochy orné půdy, které v podstatně menší míře leží i na východním okraji dolnoheršpického katastru. Jádrem původní vesnice je Jižní náměstí, na němž se nachází kaplička sv. Kateřiny Sienské. V minulosti se vedle ní ve středu tohoto náměstí nacházel i rybníček. Východně od původní vsi prochází po březích Svratky cyklostezka. V roce 2008 vyrostl na pravém břehu Svratky obytný park Cubbe.[5]

Katastrálním územím Dolních Heršpic procházejí i dálnice D1 a D2, které se zde kříží.

Vývoj počtu obyvatelstva

Sousedící obce a katastrální území

Na jihu hraničí Dolní Heršpice s katastrálním území Přízřenice (rovněž součást městské části Brno-jih), na západě s katastrálním územím obce Moravany a katastrálním územím Horní Heršpice (rovněž součást městské části Brno-jih), na severu také s Horními Heršpicemi, na východě s katastrálními územími Brněnské Ivanovice a Holásky (obojí tvoří součást městské části Brno-Tuřany).

Historický přehled

Dolní Heršpice byly původně nazývány Jerošovice či Jarošovice, později Jeršice či Jeršpice. Další úpravou a zkomolením původního jména tak nakonec vznikl současný název Dolní Heršpice.

Součástí Brna se Dolní Heršpice staly 16. dubna 1919. Poté zde do roku 1939 působil místní výbor, v letech 19391945 jen místní úřadovna. Po osvobození zde byl 27. dubna 1945 ustaven samostatný MNV, spravující celé tehdejší katastrální území Dolní Heršpice. Působil do konce roku 1946. K 1. lednu 1947 byl celý dolnoheršpický katastr začleněn do městského obvodu Brno VIII, v jehož rámci setrval do 30. září 1949. Od 1. října 1949 do 30. dubna 1954 pak byl celý dolnoheršpický katastr součástí městského obvodu Brno XI. Od 1. května 1954 pak byl celý dolnoheršpický katastr součástí městského obvodu Brno IX. Jeho název byl k 1. červnu 1957 změněn na Brno IX-Horní Heršpice. Roku 1960 se z něj stala městská část Horní Heršpice, přejmenovaná roku 1971 na Brno IX. Horní Heršpice. Ve druhé polovině 60. let došlo při radikální druhé katastrální reformě Brna též k úpravě katastrálních hranic Dolních Heršpic do dnešní podoby. V rámci této reformy byly provedeny úpravy hranice s Horními Heršpicemi, a k Dolním Heršpicím byly připojeny malé okrajové části původních katastrů Brněnských Ivanovic, Holásek a Přízřenic.

Roku 1975 byla městská část „Brno IX. Horní Heršpice“ zrušena a celé dolnoheršpické katastrální území bylo pak až do roku 1990 součástí městského obvodu Brno IV. Od 24. listopadu 1990 je celé dolnoheršpické katastrální území součástí samosprávné městské části Brno-jih.

12. září 2010 se v Dolních Heršpicích a Přízřenicích konalo místní referendum o oddělení od Brna a vytvoření nové obce Dolní Heršpice-Přízřenice, o těchto snahách podrobněji pojednává článek Dolní Heršpice-Přízřenice.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-11-01]
  2. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  3. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha: Academia, 2004. 1144 s. ISBN 80-200-1225-7. S. 201. 
  4. Hosák, Šrámek: Místní jména na Moravě a ve Slezsku I, Praha 1970, str. 252.
  5. Obytný park - Cubbe [online]. Brno: portalbrno.cz [cit. 2010-06-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-11. 

Literatura

  • FLODROVÁ, Milena. Brno v proměnách času (Malá zamyšlení). Brno: Šimon Ryšavý, 2008. 179 s. ISBN 80-86137-79-1. Kapitola Heršpice a Přízřenice, s. 109–111. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Brno-Dolní Heršpice.jpg
Autor: Kirk, Licence: CC BY-SA 4.0
Brno-Dolní Heršpice
Brno-Dolní Heršpice - obchodní centrum Futurum.jpg
Autor: Kirk, Licence: CC BY-SA 4.0
Dolní Heršpice - obchodní centrum Futurum
Svratka v Brně-Dolních Heršpicích (02).jpg
Autor: Kirk, Licence: CC BY-SA 4.0
Svratka v Brně-Dolních Heršpicích
Brno-Dolní Heršpice - Kaplička sv. Kateřiny Sienské na Jižním náměstí (02).jpg
Autor: Kirk, Licence: CC BY-SA 4.0
Brno-Dolní Heršpice - Kaplička sv. Kateřiny Sienské na Jižním náměstí
Brno-Dolní Heršpice - firmy při Vídeňské ulici.jpg
Autor: Kirk, Licence: CC BY-SA 4.0
Brno-Dolní Heršpice - firmy při Vídeňské ulici
Brno KÚ Dolní Heršpice.png
Autor: Brinn, Licence: CC BY-SA 3.0
Mapka umístění brněnského katastrálního území Dolní Heršpice
Brno-Dolní Heršpice - Jižní náměstí od západu (02).jpg
Autor: Kirk, Licence: CC BY-SA 4.0
Brno-Dolní Heršpice - Jižní náměstí vyfotografované od západu