Dolnooharská niva

Dolnooharská niva
Jez na řece Ohři v Lounech a Jiráskův mlýn
Jez na řece Ohři v Lounech a Jiráskův mlýn

Rozloha27,9 km²

Nadřazená jednotkaHazmburská tabule
Sousední
jednotky
Klapská tabule
Oharská niva
Perucká tabule
Smolnická stupňovina
Lounská pahorkatina
Mostecká pánev
České středohoří

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninysediment, slínovec
PovodíOhře
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dolnooharská niva (název podle řeky Ohře, která se dříve nazývala též Ohara) je geomorfologický okrsek ve střední části Hazmburské tabule, ležící v okresech Louny a Litoměřice v Ústeckém kraji.

Poloha a sídla

Jez na Ohři v Křesíně
Výhled na Lounsko kolem Ohře a České středohoří

Pás okrsku východo–západního směru se nachází zhruba mezi sídly Libochovice (na východě) a Postoloprty (na západě). Za severní hranicí leží obce Lenešice, Dobroměřice a Koštice, na jižní hranicí je okresní město Louny a obec Černčice.[1]

Geomorfologické členění

Okrsek Dolnooharská niva (dle značení Jaromíra Demka VIB–1A–2) náleží do celku Dolnooharská tabule a podcelku Hazmburská tabule.[2]

Podrobnější členění Balatky a Kalvody[3] okrsek Dolnooharská niva nezná, uvádí pouze 4 jiné okrsky Hazmburské tabule (Klapská tabule, Lenešický úval, Lounská pahorkatina, Smolnická stupňovina).

Niva sousedí s dalšími okrsky Dolnooharské tabule: Klapská tabule na severovýchodě, Oharská niva na východě, Perucká tabule na jihovýchodě, Smolnická stupňovina a Lounská pahorkatina na jihu. Dále sousedí s celky Mostecká pánev na západě a České středohoří na severozápadě.[2]

Odkazy

Reference

  1. Dolnooharská niva na Mapy.cz
  2. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  3. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Louny, výhled na České středohoří.JPG
Autor: Ondrej.konicek, Licence: CC BY-SA 3.0
Výhled na České středohoří (vrcholy Raná a Oblík) z věže chrámu Sv. Mikuláše v Lounech.
Jez na Ohři Louny.jpg
Autor: Nador, Licence: CC BY-SA 4.0
Jez na řece Ohři v Lounech a Jiráskův mlýn.
Křesín - jez na Ohři.JPG
Autor: Wakowlk, Licence: CC BY-SA 3.0
Jez na Ohři v Křesíně